Vše o elektřině

Akumulátorové nářadí: Co zvážit před nákupem pomocníků na zahradu či do dílny?

Technologický pokrok šel kupředu a akumulátorové neboli Aku nářadí se dnes plně vyrovná elektrickému s nutným připojením do sítě. Jenom odpadá „bojové plánování“ pro rozmístění nepraktických kabelů a shánění prodlužovacích šňůr. Jaké druhy aku nářadí najdou na trhu kutilové a milovníci „vrtání se“ na zahrádce a na co bychom si měli dát pozor při nákupu nového akumulátorového přístroje?

Akumulátorové nářadí: Co zvážit před nákupem pomocníků na zahradu či do dílny?
Akumulátorové nářadí: Co zvážit před nákupem pomocníků na zahradu či do dílny?

Aku nářadí čerpá svou energii z výměnné nebo integrované baterie, která v různých intervalech vyžaduje opětovné nabití, aby aku sekačka, vrtačka či řetězová pila opět ožily. V obchodech se dnes můžeme setkat se třemi druhy aku nářadí, které se liší cenou, hmotností, ale hlavně různě rychlým samovybíjením.

Akumulátorové nářadí

Nářadí, které je místo z elektrické sítě napájeno z akumulátoru. V akumulátoru zůstává omezené množství elektřiny. Při vybití je třeba nářadí opětovně dobíjet.Vyšší napětí daného přístroje znamená vyšší výkon. Čím má přístroj vyšší kapacitu, tím více energie získáme po jednom nabití.

NiCd a NiMH akumulátorům nevyhovuje méně časté používání

Nejlevnější aku přístroje využívají nikl-kadmiové články (NiCd). Jejich nízkou cenu ale vyvažuje vyšší hmotnost a velmi rychlé samovybíjení. Pokud na ně měsíc nešáhnete, ztratí až 20 % akumulované energie. Navíc kadmium představuje takovou malou pohromu pro životní prostředí. Kvůli jeho vysoké toxicitě se využívání tohoto prvku neustále omezuje. Proto se začalo vyrábět aku nářadí s nikl-metal hybridovými články (NiMH), které mohou s klidným srdcem používat i spolky ekologů při sečení plevele. Nicméně i tady se setkáme s rychlým samovybíjením (až 25 % celkové kapacity za měsíc) a cenově trochu poskočíme do vyšších sfér.

Co způsobuje paměťový efekt?

Kvůli rychlému samovybíjení se tedy NiCd a NiMH technologie nehodí pro kutily, kteří se do práce vrhají jen jednou za delší dobu. V obou případech totiž ještě dochází k efektu líného akumulátoru neboli paměťovému efektu, kdy díky častému nabíjení malým proudem drasticky klesá kapacita akumulátoru. Kapacita se nesníží, pokud nabíjíme zcela vybitý akumulátor, což nemusí být zrovna praktické.

Li-Ion akumulátory netrpí nedostatky předchozích typů

Nejnovější technologie akumulátorů obsahuje lithium-iontové články (Li-Ion). Takové aku nářadí můžeme kdykoli bez obav nabíjet, protože se zde neprojevuje paměťový efekt. Tím seznam výhod nekončí. Li-on baterie mají nižší hmotnost a velmi pomalé samovybíjení. Ztratí nejvýše 4 % uložené energie za měsíc. Zatímco u dřívějších typů nabíjení trvalo i šest hodin, Li-on akumulátory si obvykle vystačí s jednou hodinou nebo maximálně se třemi. Kvalitní výrobky rovněž umožňují funkci zrychleného nabíjení. Li-Ion akumulátory se pyšní kvůli vyššímu napětí také vyšší výkonností oproti starším produktům s NiCd a NiMH bateriemi. Lepší vlastnosti Li-Ion článků se samozřejmě promítají do vyšší ceny aku nářadí.

Jak správně pečovat o Aku nářadí? Nedělejte experimenty při nabíjení

Aby nám Aku přístroje dlouho vydržely, musíme se o ně dobře starat. Aku baterie nemají rády vlhkost a nízké teploty pod bodem mrazu, proto nedoporučujeme je skladovat v nevytápěné kůlně nebo chladném sklepě. Ideální teplota pro skladování nářadí se pohybuje od 0 do 25 ˚C. Při správném skladování samotná práce v mrazu nebo ve vedrech stroj příliš nezatěžuje. Kvůli přetížení ve vysokých teplotách ale nenechávejte nářadí stát na přímém slunci.

V případě technologií NiCd a NiMH se nevyplácí zapomínat na dodržování jejich nabíjecího a vybíjecího cyklu, jinak se nevyhneme znatelnému snížení kapacity nářadí. Typu Li-Ion naopak škodí úplné vybití (tzv. hluboké vybití). Při nabíjení se raději vyhněte používání nabíječek, které nepatří k danému přístroji. Experimenty s nabíjením by totiž mohly vést k poškození baterie nebo dokonce k její explozi.