Domácnost

Chytrá hračka Leka se kamarádí s autistickými dětmi. Hrou je učí sociální interakci

Kutálí se, svítí, mluví a připomíná trochu robota BB-8 z Hvězdných válek. Roztomilá pohyblivá koule Leka se dokáže spřátelit s malými autisty snáze než lidský opatrovatel nebo terapeut. Chytrá hračka opatřená senzory reaguje na chování dítěte a sama umí být veselá či smutná. Proč si ji děti s vývojovými poruchami oblíbily?

Chytrá hračka Leka se kamarádí s autistickými dětmi. Hrou je učí sociální interakci
Chytrá hračka Leka se kamarádí s autistickými dětmi. Hrou je učí sociální interakci

Úvodní fotografie: Leka

Mnohé vynálezy chytré domácnosti vyvolávají vlnu kritiky, protože se soustředí na ulehčení triviálních každodenních úkonů (automatizované zhasínání světel, odemykání dveří aj.), které nám v konečném důsledku umožňují jen ležet na gauči a udělovat robotickým pomocníkům pokyny. Interaktivní hračka Leka proto vybočuje z řady. Tým vývojářů a psychologů z Francie ji představil na letošním veletrhu elektronických novinek CES 2017.

Samotný projekt již dříve podpořily tisíce lidí, kteří poslali peníze na rozjezd start-upu Leka prostřednictvím crowdfundingové kampaně na webu Indiegogo.

Robot s nekonečnou trpělivostí může pomoci 70 milionům lidí

Malí autisté se často cítí ztraceni v sociální komunikaci, protože jí nedokáží správně porozumět. Robotický společník Leka projevuje limitovanou škálu emocí, které dítě s vývojovou poruchou snadněji chápe, jelikož se opakují a vždy mají stejný průběh.

Chytrá hračka reaguje na kontakt zvuky, světlem i pohybem. Reakci hračky lze individuálně nastavit, protože každé dítě vnímá pozitivně jiné podněty.

Pro navození pocitu bezpečí a stability potřebují autisté časté opakování stejných rituálů. Zatímco rodiče nebo pečovatelé mohou někdy ztrácet trpělivost, roztomilému robotovi nekonečné opakování stejné hry či projevené emoce vůbec nevadí. Podle výzkumů trpí autismem přibližně jedno dítě ze 100 a v celé populaci žije asi 70 milionů autistů. Název Leka pochází ze švédštiny, kde „leka“ znamená hrát si a „laka“ uzdravovat.

Koule se odkutálí a hra na schovávanou může začít

Autistické děti dávají přednost hře o samotě, proto se s Lekou snadno skamarádí. To se potvrdilo během prvního testování, kdy si většina z více než 100 mrňousů interaktivní kouli zamilovala.

Koule se vesele rozzáří a rozbliká, když ji dítě najde během hry na schovávanou, nebo když přinese správný předmět (např. jablko), který se předtím objevil na jejím displeji. Když kouli někdo rozlobeně odhodí, nebo do ní kopne, na displeji se ukáže smutný obličej.

Motorické a kognitivní schopnosti malého autisty se dají také rozvíjet jednoduchými hrami po spárování chytré hračky s tabletem. Výsledky se ukládají a rodič nebo pečovatel tak lehce monitoruje pokrok dítěte v dané oblasti.

Leka se dostane na trh na podzim 2017

Při plném vyžívání vydrží Leka s energií 3 hodiny. Nabíjí se bezdrátově. Kromě her a komunikace s malým autistou nabízí funkce nočního světla, časovače a budíku. První zájemci se kulatého robotického společníka dočkají letos v listopadu.

Kouzla se statickou elektřinou pro děti: Vyzkoušejte zábavné pokusy

S cenou, která se pohybuje kolem 1 200 amerických dolarů (v přepočtu 27 000 Kč), by mělo jít o první chytrou hračku dostupnou i běžným rodinám. Srovnatelné pomůcky a přístroje totiž stojí od 3 000 do 10 000 dolarů. Leka by měla život ulehčit nejen autistům, ale také dětem s Downovým syndromem či jinými vývojovými poruchami.