Elektřina v roce 2017 nezdraží, platby za proud ovlivní miliardy pro obnovitelné zdroje

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková představila cenové rozhodnutí pro rok 2017. Jeho prostřednictvím ERÚ každoročně oznamuje výši regulované složky ceny elektřiny. Cenu elektřiny v příštím roce ovlivní tzv. notifikace pro podporované zdroje, tedy dotace, jimiž Evropská komise podpoří obnovitelné zdroje energie. Ty do tuzemské energetiky přinesou kolem 37 miliard korun.

  • 29. listopadu 2016
bulb

Elektřina v roce 2017 nezdraží, platby za proud ovlivní miliardy pro obnovitelné zdroje

main-article
bulb
main-article

KROK PO KROKU: Kdy budou známy nové ceníky elektřiny a jaké pojmy se hodí znát?

Každoroční odtajnění cen energií pro následující rok se blíží. Domácnosti napříč Českou republikou budou mít o platbách za elektřinu pro rok 2017 částečně jasno už na sklonku listopadu. Připlatí si, nebo se není čeho obávat? Jak celý proces tvorby cen probíhá? A které výrazy z energetické hantýrky byste měli znát? To se dozvíte v textu níže. A pokud v energetice stále tápete, rádi vám poradíme.

  • 25. listopadu 2016
bulb
main-article

Tarifní revoluce podruhé: NTS nahradí VTS. Co se ukrývá za tajemnými zkratkami?

Kolem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bylo v první polovině roku 2016 pořádně rušno. Regulátor v lednu představil návrh nové tarifní struktury, který vzápětí sklidil ostrou kritiku ze strany veřejnosti i odborníků. Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, proto vyrazila na sérii setkání s občany, aby si vyslechla jejich připomínky. A nyní odtajnila nový návrh tzv. vyváženého tarifního systému.

  • 17. srpna 2016
bulb
main-article

Odložte lupu: Vyúčtování energií je od července přehlednější

Pokud jste si dosud při studování účtů za elektřinu či plyn museli nasazovat brýle, abyste se vyznali ve změti čísel a dalších údajů, máme pro vás dobrou zprávu. Vyúčtování energií dostalo počínaje červencem novou a přehlednější podobu. Může za to vyhláška Energetického regulačního úřadu, která dodavatelům ukládá připojit ke stávajícímu vyúčtování ještě jeho zjednodušenou variantu.

  • 4. srpna 2016
bulb
main-article

ERÚ odebral licenci společnosti EPK Trade, důvodem je podvodné jednání

Dodavatel energií EPK Trade přišel o licenci pro obchod s elektřinou a plynem udělenou Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Regulátor k tomuto opatření přistoupil poté, co vyšlo najevo, že se společnost EPK Trade dopustila podvodu vůči svým odběratelům. Vzniklá škoda se pohybuje v řádech stovek milionů korun. Tyto škody vznikly především na jižní Moravě, ale také na Zlínsku či Plzeňsku.

  • 6. června 2016
bulb
main-article

Názory ERÚ jako aprílové počasí: Jistič není důležitý, říká nyní Vitásková

Návrh nové tarifní struktury, se kterou na začátku roku přišel Energetický regulační úřad (ERÚ), vyvolal nebývalou vlnu emocí. Nutno podotknout, že převážně negativních. Domácnosti, chalupáři a důchodci se bouřili, že se nedoplatí, zatímco ekologové lamentovali, že lidé ztratí motivaci k šetření. Úřad později tvrdé kritice ustoupil a nyní dává argumentům odpůrců zcela za pravdu. Co bude dál?

  • 14. dubna 2016

Starší články

Z výrobních závodů technologických společností se roboti přesouvají do našich domácností.

Nahoru