Vše o elektřině

Elektřina hrou: Postavte si doma jednoduchý elektrický vláček

Pro vyrobení nejjednoduššího vláčku na světě nepotřebujete kupovat sadu železnic pro malé začátečníky, ani vykrádat hračkářství. Vystačíte si s pár magnety, baterií a měděným drátkem. Lehce udivíte své přátele snadným trikem a chvilku je můžete týrat hledáním vysvětlení, jak jste to provedli. Vyzkoušejte si další zajímavý vědecký experiment.

Elektřina hrou: Postavte si doma jednoduchý elektrický vláček
Elektřina hrou: Postavte si doma jednoduchý elektrický vláček

Nebudeme vám hned servírovat vysvětlení celého triku. Nejdřív se koukněte na velkou jízdu malého elektrického expresu. 

Taky jste prvních pár sekund sledovali pohybující se baterii se zatajeným dechem a s radostným pocitem jste se pochechtávali: „Ono to jezdí.“? Rozhodně nejste sami. Na show nejjednoduššího elektrického vláčku v posledních měsících ujížděly miliony nadšených diváků. 

Co elektrický vláček pohání?

Na výrobu vláčku budete potřebovat obyčejnou nedobíjecí baterii, čtyři silné magnety a měděnou cívku se závity, která bude nahrazovat tunel. Správný fyzikální maniak ale nevidí jen prachsprostou cívku, ale rovnou solenoid. Co to znamená a jaké má solenoid speciální schopnosti? Pokud jím prochází elektrický proud, vzniká uvnitř ve středu cívky silné a homogenní magnetického pole. Naopak vnější magnetické pole mimo solenoid zůstává velmi slabé a jeho magnetické čáry se rozbíhají do různých stran. 

Magie, nebo fyzika? 

K oběma koncům baterie připojíme dva magnety, takže baterie jim začne předávat elektrickou energii. Jakmile se magnety dotknou cívky, projeví se superschopnosti solenoidu a najednou tady máme dva předměty s magnetickým polem. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Pokud jsou správně orientované póly magnetů tak, aby přední magnet byl opačně nabitým polem cívky přitahován do „tunelu“ a zadní magnet naopak stejně magneticky nabitým polem odpuzován, vláček se rozjede. S každým dalším závitem cívky se interakce magnetických sil opakuje, a proto se mašinka v podobě alkalické baterie s magnety pořád posouvá.

Anebo si můžete myslet, že je to magie. Možná je to tak jednodušší, než si lámat hlavu s fyzikálními zákony.

Nudnou kruhovou trasu můžete klidně vylepšit na pořádnou horskou dráhu, která se různě zatáčí nebo klikatí do ležatých osmiček, a elektrický vláček pořád pojede dál.