Vše o elektřině

Statická elektřina kouzlí, oddělí sůl od pepře lépe než Popelka

Jak nejsnáze oddělíte promíchaná zrnka soli od pepře, aniž byste kradli čarovnou hůlku Harrymu Potterovi? Jednoduché fyzikální „kouzlo“ zvládne každý. Místo kouzelné hůlky vám bude stačit obyčejná plastová lžička, hřeben nebo nafukovací balonek. Vyzkoušejte si další experiment se statickou elektřinou a dokažte svým dětem, že nejste mudlové (nejde o nadávku, ale lidi, kteří neumí kouzlit).

Statická elektřina kouzlí, oddělí sůl od pepře lépe než Popelka
Statická elektřina kouzlí, oddělí sůl od pepře lépe než Popelka

K provedení tohoto kouzla nepotřebujete shánět žádné zvláštní pomůcky, ani dlouho nacvičovat perfektní trik. Stačí skočit do kuchyně pro trochu soli, trochu pepře a talíř. Pak prozkoumejte, které z následujících předmětů máte doma; plastová lžička, plastové pravítko, hřeben nebo nafukovací balónek. Vystačíte si aspoň s jednou věcí ze seznamu. Statická elektřina vás pak už trápit nebude. 

Hodit se vám bude i vlněný šál nebo svetr. Když nic vlněného nesplašíte, zachrání vás pokrývka vaší vlastní hlavy. Platí: čím kudrnatější, tím lepší.  

Jak oddělit sůl od pepře krok za krokem

Jak funguje magický trik v podání statické elektřiny?

Při tření plastového předmětu o vlnu nebo vaši bujnou kštici vzniká statická elektřina, na pravítku či hřebenu se hromadí volné elektrony, takže celý předmět získává negativní náboj. Sůl i pepř zůstávají pozitivně nabitými. Stejně jako u magnetů kladný a záporný náboj se přitahuje, proto pepř z určité vzdálenosti naskáče na plastovou pomůcku.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Sůl je ale těžší než pepř, takže bude většinou jen nehybně ležet na talíři. Při menší vzdálenosti už se mohou chytat i některá zrnka soli.