Technologie

Hodinky Apple Watch: „Dálkový ovladač“ pro iPhone stojí stejně jako osobní auto

Gigant Apple po půl ročním napínání konečně představil hodinky Apple Watch. Nejlevnější model pro obyčejné smrtelníky vyjde nejméně na zhruba 11 tisíc, zatímco luxusní kousek z pravého zlata stojí i více než nová Škodovka. Co chytré hodinky Apple Watch umí? A proč mezi veřejností místo obdivu vyvolávají spíš záchvaty smíchu?

Hodinky Apple Watch: „Dálkový ovladač“ pro iPhone stojí stejně jako osobní auto
Hodinky Apple Watch: „Dálkový ovladač“ pro iPhone stojí stejně jako osobní auto

První nedočkavci zkrášlí svá zápěstí novým doplňkem od Applu poprvé 24. dubna. Start prodeje se týká jen 9 vybraných zemí. Čeští fanoušci jablečné elektroniky si budou muset skočit do Německa. Kořist zde mohou pořídit ve třech verzích, které se liší pouze designovým provedením a cenou. Vždy lze vybrat mezi 38mm a 42mm velikostí ciferníku.

Různé varianty hodinek Apple Watch
typ cena v dolarech přibižná cena v Kč včetně DPH material ciferníku
Apple Watch Sport 349 až 399 10 870 až 12 427 hliníková slitina
Apple Watch 549 až 1099 17 098 až 34 229 nerezová ocel
Apple Watch Edition 10 tisíc až 17 tisíc asi 300 až 500 tisíc 18karátové zlato

V rozsahu funkcí Apple Watch nijak nevybočují z řady. Na ciferníku se kromě na 50 milisekund přesného času mohou objevit stopky, budík, aktuální předpověď počasí, sportovní výsledky, ceny akcií nebo třeba současná poloha uživatele. Bohužel hodinky vám moc nepomůžou, když se někde nudíte a chcete se nepozorovaně podívat, kolik je hodin. Displej se totiž rozsvítí, když ruku zvednete a přiblížíte ji k očím. Takový „manévr“ má ale k nenápadnosti hodně daleko. 

Bez iPhonu ani ránu

Pro majitele jablečné elektroniky se Apple Watch a iPhone stane nerozlučnou dvojicí, kterou budou všude tahat sebou. Bez spárování obou přístrojů totiž většina funkcí chytrých hodinek nejede. Trn z paty vám ale vytrhnou jen nejnovější verze iPhonů 5 a 6. Starší kousky nejsou s Apple Watch kompatibilní.

Apple Watch zvládá také klasické fitness funkce jako monitoring pohybu, tepu či spalování kalorií. Když dlouho trčíte na jedné židli, hodinky vám pošlou oznámení, že byste se už mohli zvednout a jít se na chvíli proběhnout. 

Apple Watch se s vámi česky bavit nebude

Po spárování s iPhonem můžete přes Apple Watch telefonovat, přijímat zprávy či e-maily. Jak odpovíte na SMS? Díky zabudovanému mikrofonu stačí odpověď nahrát. Vaše slova hodinky pak převedou do textu. Bude se hodit znalost cizích řečí, protože čeština nepatří mezi podporované jazyky

Jablečné hodinky dále umožní i bezkontaktní placení (služba Apple Pay), otevírání dveří v hotelových pokojích (pro hotely skupiny SPG) nebo také sdílení uživatelova srdečního tepu s přáteli. (Hurá, konečně nebudeme muset diagram tlukotu svého srdce zveřejňovat na Facebooku.)

Výdrž hodinek: Den u Apple trvá pouze 18 hodin

Velké zklamání přineslo odtajnění výdrže baterie chytrých hodinek. V dřívějších upoutávkách na Apple Watch výrobci slibovali celodenní výdrž. Ta se nakonec scvrkla na 18 hodin při běžném užívání, kam spadá 45 minut strávených „hrou“ s aplikacemi, 30 minut poslouchání hudby uložené v iPhonu (přes Bluetooth), zobrazení 90 notifikací a 90 kontrol času. Oživení přístroje na 100 % kapacity pak trvá 2,5 hodiny. Na 80% nabití si počkáte 1,5 hodiny.

Při srovnání s konkurencí tak Apple Watch pohoří. Podobné chytré hodinky Android Wear LG G vydrží 23 hodin a Peeble Smartwatch s vámi zůstanou dokonce 5 až 7 dní.

Maximální výdrž baterie Apple Watch při vybraných činnostech

Zdroj: výsledky testu z března 2015 zveřejněné na webu apple.com

Parodie na Apple Watch zaplavily sociální sítě

Bez symbiózy s iPhonem chytré hodinky od Applu nezvládnou téměř nic. Komu tedy ulehčí život? Lidem, kteří jsou tak leniví, že je obtěžuje strávit 2 sekundy vytáhnutím chytrého telefonu z kapsy? Takovou skupinu určitě neoslní nabídka fitness funkcí. Prohlížení fotek, sledování videí nebo čtení e-mailu na titěrné obrazovce ciferníku taky zrovna nezní zrovna lákavě. 

Navzdory mediálnímu humbuku kolem Apple Watch se výrobcům nepodařilo lidi přesvědčit, proč by si měli jejich „převratné hodinky“ vlastně koupit.

Mluviti stříbro, mlčeti Rolex

Ocení aspoň milionáři limitovanou zlatou edici? Možná překousnou fakt, že baterii budou měnit kvůli omezené životnosti každé dva či tři roky. (Baterie Li-Po totiž přežije zhruba 500 spínacích cyklů, pak je odsouzena k rychlé záhubě.) Důchod ale nečeká jenom baterii. Za dalších pár let se na trhu pravděpodobně objeví novější a lepší verze hodinek. Zlatá cihla na zápěstí od Applu se proto z generace na generaci dědit nebude.