Vše o elektřině

Jak ušetřit peníze při vytápění? 7 triků, jak uspořit energii, aniž byste doma mrzli

Topná sezóna se rychle blíží, takže zateplit dům či vyměnit stará okna už nejspíš nestihnete. Ale stále vám zůstává mnoho možností, jak snížit váš účet za topení během letošní zimy a významně odlehčit rodinnému rozpočtu. Domácnosti totiž spotřebují drtivou většinu energie (až 85 %) na vytápění a ohřev teplé vody. Podívejte se, jak při topení snadno ušetřit nemalé částky.

Jak ušetřit peníze při vytápění? 7 triků, jak uspořit energii, aniž byste doma mrzli
Jak ušetřit peníze při vytápění? 7 triků, jak uspořit energii, aniž byste doma mrzli

Zapomeňte na tři vrstvy svetrů, peřiny, co váží několik kilo, i na ohřívání se v nákupních centrech jen, abyste nemuseli zapínat doma radiátor. Ušetřit na vytápění, které spolyká velkou část vašeho účtu za elektřinu či jiné energie, se během tuhé zimy dá i bez ztráty pohodlí a utrpení spotřebitele. Úspory v průměrné české rodině mohou dosáhnout až tisícikorun.

1. Nastavte nejen správnou teplotu, ale i vlhkost v místnosti

Teplo rodinného krbu neznamená vedra jako ve finské sauně ani teploty kolem 25 ˚C v celém domě. Navíc do každé místnosti se hodí jiná teplota.

Místo Ideální teplota
koupelna 22 až 24 ˚C
obývací pokoj 20 až 22 ˚C
kuchyň 18 až 20 ˚C
ložnice 17 až 20 ˚C
chodby 15 až 19 ˚C
dům během nepřítomnosti jeho obyvatel 17 ˚C
dům během delší nepřítomnosti jeho obyvatel 15 ˚C

Kromě samotné teploty to, jestli je nám horko, ovlivňuje i vlhkost vzduchu. Doporučovaná vlhkost se pohybuje na 40 až 50 %, kdy máme v místnosti stejný pocit, jako by byla teplota o 2 až 3 stupně vyšší. Pokud se u vás doma drží nízká vlhkost vzduchu, jednoduchým trikem ji můžete zvýšit. Buď vedle radiátoru postavíte misku s vodou, nebo si do pokoje pořídíte více rostlin.

2. V rodinných domech nezapomeňte na termostatické ventily a hlavice

Obyvatelé bytových domů se o instalaci termostatických ventilů a hlavic na topná tělesa starat nemusejí, protože její použití je zde prakticky povinné. Další řádky budou proto zajímat spíše majitele rodinných domů. Termostatický ventil se vlastně stará o regulaci přívodu tepla podle pokojové teploty. Například když do místnosti „peče“ slunce nebo zrovna používáme horkovzdušnou troubu, stoupá teplota a ventil zavře přívod tepla.

U obyčejných termostatických hlavic se teplota nastavuje ručně zvolením jednoho z pěti stupňů. Každý odpovídá jiné teplotě. Přístroje se mohou lišit, ale většinou první stupeň znamená teplotu kolem 14 ˚C a pátý nejvyšší stupeň 28 ˚C. U automatických ventilů probíhá nastavení teplot automaticky. Změny teplot můžete naprogramovat třeba podle různé doby.

3. Zjistěte, kudy vám uniká nejvíce vzduchu

V rodinných domech tvoří únik tepla kolem oken a dveří 20 až 40 % tepelných ztrát, v bytech je to dokonce 30 až 50 %. Pokud nemáte finance na pořízení nových oken, utěsněte rámy oken i dveří pěnovými nebo gumovými výplněmi. Z těsnících hmot, vyberte ty na bázi silikonového kaučuku, protože jsou nejúčinnější.

U dveří často pomůže, když starý práh vyměníte za vyšší. Nejvíce tepla utíká zejména dveřmi na balkon nebo do sklepa. Méně tepla bude také unikat, když se budete snažit na noc zatahovat žaluzie či závěsy.

4. Nepoužívejte radiátor jako sušičku prádla

Ryby dýchají žábrami, ptáci dýchají vzdušnými vaky a dýchat potřebují i vaše radiátory. Když obestavíte topné těleso kusy nábytku jako neprostupnou pevnost, teplý vzduch nebude v místnosti správně cirkulovat a zbytečně bude docházet k tepelným ztrátám. Jednou za čas také setřete z povrchu radiátorů prach, který na ně dosedá. Na radiátoru by také neměly končit mokré rukavice, šály a jiné oděvy, protože i ty zabraňují sálání tepla do prostoru.

5. Větrejte rychle a intenzivně

Jak ideálně větrat, aby drahocenné teplo neunikalo ven, ale necítili jste se v místnosti jako ve smradlavé vězeňské cele? V zimních měsících se doporučuje větrat 2 až 3 krát denně pod dobu asi 10 až 15 minut. Do pokoje se tak dostane čerstvý vzduch, stěny neochladnou a zároveň zabráníte tvoření vzniku plísní.

6. Kominík přináší štěstí ale i úspory

Před začátkem topné sezóny zkontrolujte kondici vašich topných těles. Pokud se vaše radiátory neodvzdušňují samy, na chvilku se za nimi zastavte. Jednou ročně se také doporučuje pozvat si kominíka, který vám prohlédne a vyčistí komín.

7. Porovnejte ceny elektřiny u jiných dodavatelů

Jste si jistí, že od vašeho dodavatele odebíráte levnou elektřinu a nikoli předražený proud? Využijte možnosti snadno a lehce si spočítat ceny elektrické energie u různých dodavatelů prostřednictvím naší kalkulačky. Pokud doma topíte přímotopem, za uspořené peníze na energiích klidně můžete odjet na malou dovolenou, protože za rok u levnějších dodavatelů zaplatíte o několik tisíc méně. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Například pan Šťastný žije v rodinném domě poblíž Plzně s manželkou a synem. Při vytápění přímotopem za rok celá rodina spotřebuje 19,9 MWh v nízkém tarifu a 0,6 MWh ve vysoké tarifu. U svého současného dodavatele Bohemia Entity Energy utratí za elektřinu 57 810 korun. Ale u několika jiných dodavatelů za stejné množství energie zaplatí něco kolem 50 tisíc korun. Třeba produkt Yello Single od dodavatele Yello Energy by stál jenom 50 981 korun.