Vše o elektřině

Plíživé zdražování: Kam schovávají dodavatelé elektřiny zvýšení ceny?

Cena silové elektřiny na burze sice klesá a dodavatelé na to reagují snížením platby za spotřebovanou 1 kWh, ale rádi vám zvýší jiné složky na účtu za energie. Oblíbeným řešením se stalo navyšování stálé měsíční platby. Prodejci elektřiny nejspíš doufají, že zákazník si zdražení této neregulované položky moc nevšimne. Naposledy k podobnému kroku sáhnula firma E.ON letos v srpnu.

Plíživé zdražování: Kam schovávají dodavatelé elektřiny zvýšení ceny?
Plíživé zdražování: Kam schovávají dodavatelé elektřiny zvýšení ceny?

Dodavatelé elektrické energie mohou na vaší faktuře za elektřinu ovlivňovat pouze výši neregulovaných položek. Konkrétně jde o dvě části ve vašem vyúčtování; cenu za spotřebovanou kilowatthodinu elektrické energie a stálý plat za měsíc. Obě položky patří pod souhrnnou kategorii platba za silovou elektřinu.

Snížením spotřeby elektřiny za stálý měsíční plat méně nezaplatíte

Zatímco snižováním spotřeby v domácnosti ušetříte na platbě za 1 kWh/Kč, stálý měsíční plat zůstane pořád stejný, ať děláte, co děláte. Částka stálého platu se totiž nezmění, ani když vyměníte svůj jistič za jiný s menší kapacitou nebo změníte svou distribuční sazbu. Zmíněné změny se projeví pouze ve snížení ceny neregulovaných položek. 

Stálý měsíční plat

Položka, která patří do neregulované části účtů za elektřinu placených spotřebiteli. Její výše není závislá na množství spotřebované energie, každé odběrné místo tedy platí stejnou cenu. Odběratel prakticky platí za možnost kdykoli elektrickou energii odebírat, tedy za rezervovanou kapacitu v elektrické síti, která je mu vyhrazena.

Někdo si může splést stálý měsíční plat s měsíčním platem za příkon. Obojí se sice platí v měsíčních intervalech, ale u platby za příkon jde právě o částku účtovanou za velikost hlavního jističe před elektroměrem. Platba patří k regulovaným položkám, takže její výši určuje Energetický regulační úřad (ERÚ).

Naopak stálý měsíční plat účtuje dodavatel odběrateli za rezervování kapacity v elektrické síti, aby klient mohl kdykoli využít proud, když má na něj zrovna „chuť“. Samozřejmě máme na mysli chuť si zapnout nějaký elektrospotřebič nebo rozsvítit lampu, nikoli okořenit si špagety k večeři trochou elektrických výbojů.

Jaká je cena za stálý měsíční plat? Nula i desítky korun

Spíš výjimečně můžete narazit na dodavatele elektřiny, kteří si vám platbu stálého platu prominou. Kulatou nulu si za měsíční plat účtují třeba dodavatelé elektřiny Fonergy nebo Fosfa. Většina prodejců elektrické energie po vás ale bude chtít 50 až 70 Kč bez DPH za měsíc. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Kolik zaplatíte za stálý plat u dominantních dodavatelů elektřiny?

Kulatou nulu za stálý měsíční plat můžete zaplatit dokonce i u Pražské energetiky. Musíte si ale vybrat správný produkt, protože ceny této položky se mezi jednotlivými nabídkami dominanta na území Prahy liší. Zaoblenou nulu vám naúčtují u produktu Komfort + Garant 2014, jinde u PRE vás bude stát měsíční stálý plat 49 až 69 Kč bez DPH. Opět záleží na výběru produktu.

U dodavatele E.ON vám za stálý měsíční plat naúčtují 48 až 58 Kč bez DPH. U společnosti ČEZ zaplatíte nejméně na stálém platu u produktu eTarif (10 Kč bez DPH), ale s jiným produkty se částka za tuto položku vyšplhá až k 60 korunám bez DPH.