Technologie

Budiž světlo! Odhalte chytré i nápadité trendy v osvětlení

Moderní technologie zasahují také do oblasti osvětlení. Proto jsme si posvítili na tři světelné vychytávky: podívejte se na prostředek, který dokáže obyčejnou žárovku přeměnit v plnohodnotnou součást digitální domácnosti, krychli zářící všemi barvami a miniaturní baterku s netradičním designem nábojnice.

Budiž světlo! Odhalte chytré i nápadité trendy v osvětlení
Budiž světlo! Odhalte chytré i nápadité trendy v osvětlení

Zatímco Českem hýbá bouřlivá debata o nové tarifní struktuře navržené Energetickým regulačním úřadem, v zahraničí nerušeně probíhá překotný vývoj užitečných i zábavných technologií, jejichž cílem je lidem usnadnit, zpestřit a prosvětlit život. Objevte s námi trojici světelných pomocníků, kteří zabodovali na zahraničních crowdfundingových portálech.

Potěšilo by vás, kdyby vaše domácnost byla trochu „chytřejší“, ale prozatím jste neměli dost prostoru k tomu, abyste tento plán mohli realizovat? Pomoci by vám mohl emberlight (malé písmeno na začátku je záměr výrobců). Prakticky se jedná o mezičlánek, pomocí kterého můžete obyčejnou žárovku jednoduchým postupem dostat zcela do své moci a ovládat ji pomocí mobilní aplikace.

Snadná cesta, jak z obyčejné žárovky udělat žárovku chytrou.

Jak na to? Celý postup je snadný, potřebujete k němu v podstatě pouze jakoukoliv stmívací žárovku a chytrý telefon, do něhož si stáhnete bezplatnou aplikaci. Žárovku následně propojíte s emberlight a vzniklou sestavu našroubujete do objímky. Voilà, chytré řešení je na světě! Prostřednictvím smartphonu pak můžete regulovat intenzitu osvětlení a na dálku zkontrolovat, zda jsou vaše světla vypnutá či zapnutá.

emberlight kromě toho zajistí, že světla zapojená do systému budou ráno simulovat svítání, což vám umožní příjemnější vstávání. Výrobci ovšem mysleli i na ekonomickou, potažmo ekologickou stránku věci: díky emberlight bude mít žárovka nižší spotřebu. A pokud budete chtít odradit případné nenechavce, můžete v době své nepřítomnosti světla libovolně rozsvěcet či zhasínat. Pokud náhodou nebudete mít telefon po ruce, pak se samozřejmě můžete spolehnout na klasické vypínače.

V tuto chvíli si můžete emberlight předobjednat za cenu 49 dolarů (cca 1 200 korun), přičemž výrobci odhadují, že až novinka naplno vstoupí na trh, bude se její cena pohybovat okolo 60 dolarů (1 460 korun).

Osvětlení bytu: Jak vybrat správná svítidla do každého pokoje?

Hledáte neotřelé osvětlení, které navíc funguje, i když právě není zapojené do elektrické sítě? Pak vás potěší bezdrátová krychle Lucis, která může zářit některou ze spektra 17 milionů barev.

Jedná se o zcela nekomplikovaný zdroj světla – designově i z hlediska ovládání a složení. Plášť krychle se skládá z termoplastického polymeru  a stojí na dřevěném podstavci. Vyspělejší model pak pokrývá ještě vrstva hliníku. Uvnitř  se skrývají vysoce kvalitní LED žárovky. Dokoupit si můžete i jednoduchý dřevěný tripod.

Lucis se nabíjí pomocí micro USB portu a na jedno nabití, které zabere 4 hodiny, dokáže svítit až 80 hodin. Krychle je voděodolná, a proto si s ní můžete posvítit i venku, aniž byste se museli bát, že ji poničí pár kapek deště. Kompaktní kostku, která vznikla v nizozemské metropoli, nehyzdí žádná ovládací tlačítka, příkazy totiž přijímá prostřednictvím dotykových senzorů. Zapnutí a vypnutí světla zajistíte zatřesením.

Lucis je i pěkným bytovým doplňkem.

Intenzitu světla můžete samozřejmě regulovat. Kromě toho Lucis pracuje ve speciálních režimech: při prvním z nich napodobuje světlo lávové lampy, jiný zase připomíná osvětlení, které produkuje pochodeň či louče. Cena startuje na 45 dolarech (1 100 korun), popřípadě 64 dolarech (1 560 korun), preferujete-li set s tripodem.

Společnost Slughaus chce na trh přinést nejmenší LED baterku. Prototyp dostal název Bullet – ne náhodou, miniaturní světlo s očkem pro zavěšení skutečně kopíruje vzhled kulky či nábojnice. Pokud proto uvažujete o malé pozornosti pro militaristického nadšence, právě jste ji našli. Sice se nejedná o nápad, který by způsobil technologickou revoluci, ale přesto je vzhled světla poměrně neobvyklý.

LED světlo ve tvaru nábojnice.

A jaké jsou rozměry Bullet, pokud se má jednat o nejmenší LED svítilnu? Nábojnice o hmotnosti 6 gramů je skutečně miniaturní, na délku měří 3 cm a její šířka činí 1,05 cm. Světlo je aktuálně dostupné ve třech barevných provedeních: matném černém, kovově šedém a modrém. Bullet nabíjí miniaturní plochá baterie (typ LR41) a dokáže produkovat světlo o intenzitě 15 lumenů.

Aktuálně šikovnou nábojnici, kterou můžete mít vždy po ruce třeba na klíčích, pořídíte za 9 dolarů (220 korun), výhodnější je ovšem balení po třech kusech, za které zaplatíte 17 dolarů, tedy přibližně 420 korun. 

Zapomeňte na obří baterky, pořiďte se Slughaus.