Domácnost

Odvzdušnění radiátorů: Tipy, které potřebujete znát

Poraďte si hravě i bez instalatéra. Se správným postupem je odvzdušnění radiátorů hračka. Nepotřebujete ani speciální vybavení, postačí vám základní pomůcky.

Odvzdušnění radiátorů: Tipy, které potřebujete znát
Odvzdušnění radiátorů: Tipy, které potřebujete znát

Proč je vhodné topení kontrolovat?

Zavzdušněné radiátory topí většinou velmi málo, vůbec nebo jen v některé části. Často také vydávají hlasitější zvuky, které členy domácnosti mohou otravovat hlavně v noci. Hlavní problém tkví v neúspoře, jelikož i při otočení kohoutu na plný výkon není radiátor v tomto stavu schopný vaše bydlení adekvátně vytopit. Situaci je proto vhodné řešit včas.

Po několika takových zimních obdobích se může stát, že budete muset sáhnout hluboko do kapsy, abyste své výdaje za teplo zaplatily. Pomoci vám přitom může jednoduchý postup odvzdušnění radiátorů, který zabere málo času, ale ušetří spoustu energie.

Energie neplýtváme jen v oblasti vytápění domova, ale i jinde v domácnosti. Podívejte se, v čem děláte při spoření chybu.

Topná sezona klepe na dveře

Jak problém vzniká?

Zavzdušnění je celkem časté a vzniká například při rychlém napuštění vodou nebo vlivem starých či poškozených trubek, které dovnitř pustí vzduch a vytváří bubliny. Radiátory pak rychle ztrácejí svou funkci a zůstávají na obtíž.

Vzduchová bublina zabraňuje proudění vody, a topení pak v některých místech může zůstávat jen vlažné, studené nebo celkově špatně hřát. Této skutečnosti si můžete všimnout také jen u některých radiátorů v domácnosti.

Rodinný dům nebo byt?

Rozhodující je také vaše bydliště. Pokud máte vlastní rodinný domek a vaše topení disponuje uzávěrem, bude pro vás odvzdušnění snadné a rychlé. Pokud však bydlíte v panelovém domě, jsou pro tyto problémy často stanoveny určité dny, kdy se všichni obyvatelé domu domluví na společném odvzdušnění radiátorů.

Topná sezona za dveřmi: 4 tipy, jak během zimy neprotopit majlant

Snadný postup

Na procesu není nic složitého a zvládne ho téměř každý. Nezapomínejte na skutečnost, že při otevírání ventilu bude unikat se vzduchem také voda, proto si pod topení připravte silný hadr, který zabrání poničení podlahy nebo vytopení spodních pater. Škody by pak mohly být závažné. 

Kromě hadru se vám bude hodit také nádoba, do které unikající vodu zachytíte. Hadr v tomto případě slouží jen jako pojistka. Do odvzdušňování radiátoru se pusťte ve chvíli, kdy je ještě trochu teplý. Vypněte čerpadlo v domě, máte-li k tomuto úkonu povolení a otočte tepelný kohout na nejvyšší stupeň. Po vypnutí čerpadla čekejte alespoň půl hodiny. 

Většina domácností má ve svém domě či bytě více radiátorů, a proto myslete také na správný postup. Začínejte vždy ve spodních patrech, a teprve poté přistupujte k odvzdušnění těch radiátorů, které se nacházejí výše.

Vytápění

Precizní odvzdušnění

Je možné, že se vám podaří ventil povolit rukou, ale ke správnému utažení a manipulaci je nejvhodnější speciální klíč pro radiátory. Pokud nechcete nic nechat náhodě, vybavte se jím a můžete přistoupit k povolení ventilu. 

Z radiátoru bude nepravidelně stříkat voda, bublat a vy se jí pokuste chytit do nádoby. Čekejte až do chvíle, kdy začne voda rovnoměrně téct a v tom okamžiku ventil uzavřete. Nezapomeňte také doplnit vodu, která po odpouštění v radiátorech může chybět. 

Po ukončení odvzdušňování a uzavření ventilu topení vyzkoušejte. Nechte nastavenou nejvyšší možnou teplotu a zkontrolujte, zdali topí intenzivně a v každé části. Někdy se stává, že je potřeba celý proces opakovat, proto raději zjistěte nedostatky ihned.

Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?

Někdy ovšem nezabere ani opakovaný postup. V takovém případě už nejde o běžný problém, ale závadu, která si žádá odbornou radu. Na vině může být staré a nefunkční vybavení domu či jiné nedostatky.

Stále si nevíte rady? Vyzkoušejte jednoduchý postup podle video návodu:

Nezapomínejte na bezpečnost

Voda v radiátoru může být horká, a na to je třeba při odvzdušňování myslet. Nemusíte klíčem otevírat ventil úplně. Postačí trochu, aby vzduch a voda začaly unikat a vy jste si nezpůsobili nepříjemné popáleniny. Z tohoto důvodu si také nestoupejte přímo k ventilu, natáhněte ruce a udržujte bezpečný odstup.

Nebezpečná může být totiž také unikající pára, která bude stoupat směrem vzhůru a ohrožuje tak každého, kdo nebude mít doporučený odstup. Pokud si nejste jisti, můžete použít také gumové rukavice, které ochrání vaše ruce před popálením. 

Prevence jako základ

Odborníci radí odvzdušňovat radiátory pravidelně, a to jednou za tři měsíce. Jelikož ale spousta lidí tento postup nedodržuje, přiklánějí se i k možnosti údržby jednou za půl roku. Při delším nezájmu mohou být problémy se zavzdušněním častější a intenzivnější, proto se vyplatí tomuto problému přikládat pozornost. 

Radiátorům věnujte pozornost vždy hlavně před začátkem topné sezóny, abyste ušetřili co nejvíce energie, která by u zavzdušněného radiátoru přišla nazmar.

Topení klimatizací v zimě: Na kolik vyjde?

Šetřete energii chytře

Možná jste pro svou domácnost zvolili tepelné čerpadlo z důvodu úspory. Je však nutné myslet na fakt, že ani nejšetrnější zařízení nedokáže zázraky, pokud nebudete svým radiátorům přikládat potřebnou péči. 

K dosažení maximální úspory vám tedy nebude stačit jen pořízení kvalitního tepelného čerpadla, ale také včasná kontrola a prevence. Tu můžete provádět sami nebo si čas od času zavolat zkušeného odborníka.