Vše o elektřině

Šílený vědec Nikola Tesla: Pohrával si s blesky, radarem i paprskem smrti

Geniální elektroinženýr vytvořil 300 patentů, ale kvůli chabému obchodnímu talentu většinu života třel bídu s nouzí. Spal čtyři hodiny denně, takže stihl vymyslet motor a generátor energie na střídavý proud, ideu radaru, vznášedla i bezdrátový přenos informací. Mnohokrát za život schytal ránu elektrickým proudem a jednou ho prý zasáhl i blesk. Přezdívali mu Pán blesků nebo čaroděj.

Šílený vědec Nikola Tesla: Pohrával si s blesky, radarem i paprskem smrti
Šílený vědec Nikola Tesla: Pohrával si s blesky, radarem i paprskem smrti

Když se malý Nikola narodil, temnou oblohu rozsvěcovaly blesky a ozývaly se hromy. Bouřka při porodu možná zavinila jeho pozdější fascinaci elektřinou. Bystrý chlapec srbských rodičů měl pokračovat v otcově profesi a stát se pravoslavným knězem. Ale moc se nepotatil, spíše zdědil kreativní myšlení po matce. Jeho matka se starala o rodinný statek a ve volném čase vynalézala různé zlepšováky. Vymyslela třeba mechanický rozbíječ vajec, který ulehčoval vaření.

Cholera zachránila Teslu před dráhou kněze

Mladý Tesla skoro umřel, když ho skolila cholera a připoutala ho k lůžku na 9 měsíců. Nikola ale využil kritické situace. Řekl zoufalému otci, že by mu možná pomohlo k uzdravení, kdyby ho místo přípravy na kněze nechali studovat techniku. Otec mu slíbil, že se bude moci přihlásit na nejlepší technickou školu na světě.

Z fyzikálního génia flákačem a gamblerem

Uzdravený Tesla pak opustil rodné Chorvatsko, aby se učil na vyhlášené technické univerzitě ve Štýrském Hradci v dnešním Rakousku. Nikola se zakrátko stal kvůli svým inovativním myšlenkám na škole zjevením. Kvůli posedlosti k bádání začal spát pouze čtyři hodiny denně, a jeho profesoři se obávali, že umře z přepracování.

Zajímají vás kromě slavných vědců z dob minulých i současní vizionáři? O čtyřech nevšedních osobnostech dneška jsme připravili seriál. Více o vizionářích 21. století

V druhém ročníku ale oponoval jednomu profesorovi při debatě o sestrojení motoru, a následně pak přišel o stipendium. Znechucený Tesla začal školu flákat, propadl gamblerství, až ho vyhodili, což se rozhodl tajit před svou rodinou.

Setkání s Edisonem skončilo krachem

V různých částech Evropy se pak živil jako elektrotechnický projektant. Vymýšlel různá vylepšení, až si ho všimli v Edisonově společnosti. Nejdřív pro ně pracoval v Paříži a později se přesunul za oceán do New Yorku, kde mu slavný americký vynálezce zadal zdánlivě nemožný úkol. Za jeho vyřešení mu slíbil pohádkové bohatství.

Thomas Alva Edison: Životopis úspěšného obchodníka a vynálezce je plný podrazů a podvodů

Ale Teslovi se podařilo zefektivnit Edisonovy nevýkonné motory a generátory pomocí střídavého proudu a přihlásil se o svou odměnu. Edison se mu ale vysmál, a celý slib převrátil ve vtip, který prý Tesla nepochopil, protože neznal americký humor. Tesla okamžitě podal výpověď.

Nikola Tesla (1856 - 1943)

Američan se srbskými kořeny spolupracoval i s Edisonem, ale jeho zaměření byl především střídavý proud. Jeho vynálezem je třeba vícefázový asynchronní motor a vysokofrekvenční generátor. Nazývá se po něm jednotka magnetické indukce tesla. Více o Teslovi se dozvíte v článcích o životě slavného vynálezce zde a tady.

Válku proudů nakonec vyhrál Tesla

Teslu a jeho zásobu patentů převzal pod svá křídla Edisonův obchodní konkurent George Westinghouse, který propagoval oproti Edisonovu stejnosměrnému elektrickému proudu Teslův střídavý. Boj mezi oběma magnáty vyostřil až do tzv. války proudů. Edison se totiž neštítil ničeho, aby střídavý proud očernil jako „smrtící zbraň“.

Střídavým proudem za účasti médií zabíjel toulavé kočky a psy.  Dokonce přispěl k tomu, aby první poprava člověka na elektrickém křesle proběhla s využitím střídavého proudu, a nešlo vůbec o hezkou podívanou.

Jenže střídavý proud byl levnější a postupně i přes „špatné PR“, o které se staral Edison, získával všechny důležité zakázky. Světovou výstavu v Chicagu v roce 1983 už osvítil střídavý proud. Kvůli finančně náročné válce proudů ale Westinghouse přesvědčil Teslu, aby mu prodal za mrzký finanční obnos své patenty. Teslu vlastně oškubal, protože prodané patenty se později proměnily v zlatý důl.

Pán blesků ovládal prý magii i cvičenou opičku řídící loď

Nikola Tesla využil radiové vlny ještě dřív než italský vynálezce Marconi, který za jejich objev později dostal Nobelovu cenu. Tesla veřejnosti ukázal první člun řízený na dálkové ovládání. Diváci, kteří neznali radiové vlny, tvrdili, že srbský inovátor musí ovládat magii, telepatii nebo malou cvičenou opičku, která ve skutečnosti řídila plovoucí loďku.

Fascinovaly ho také blesky. Ve své odlehlé laboratoři v Colorado Springs se snažil vytvořit umělý blesk. Během jeho experimentů ale létaly jiskry i ve vzdálenosti několika mil od jeho pracovny.

5 teorií, jak vzniká záhadný kulový blesk: Podle jedné jde o díru v časoprostoru

Když uspěl, lidé ve městečku vzdáleném skoro 25 kilometrů slyšeli hrom. Jiskry létaly od bot, když se podrážky při chůzi odlepily od země, nebo při dotyku vodovodních kohoutků. Koně ve stájích dostali dávku proudu přes vodivé podkovy a postroje. Motýli prý chaoticky létali v kruzích, zatímco jejich křídla vydávala nezvyklou modrou zář.

Holuby miloval víc než lidi

Ke konci života se zabýval sestrojením mocné zbraně, která by umožnila ničit letadla na stovky kilometrů daleko. Novináři jeho vynález překřtili na paprsek smrti.

Nicméně výsledek nikdy nespatřil světlo světa, protože po Teslově smrti jeho zápisky zabavila FBI. Šušká se, že některé později zkonstruované vojenské zbraně byly založeny na Teslových náčrtcích. Nicméně vynálezce chtěl původně pomocí své zbraně zamezit jednou provždy všem válkám.

Přísně utajovaný projekt Manhattan: Jak probíhal vývoj první atomové bomby?

Nikola Tesla žil samotářským životem. Nikdy se neoženil a nejspíš neměl ani žádný vztah se ženou. Vášnivě však miloval krmení holubů. Dokonce si bral poraněné holuby k sobě na hotelový pokoj, kde je léčil, dokud se neuzdravili. Měl zvláštní slabost pro jednu bílou holubici. Tento vztah popsal jako podobný lásce mezi mužem a ženou. Kvůli tomu, že své patenty prodal buď pod cenou, nebo o ně přišel prohranými soudními spory, zemřel jako chudák, který se topil v dluzích.