Domácnost

Chytrý váleček Angee vyzraje na zloděje a ohlídá váš majetek i děti

Černý váleček, který ochrání vaši domácnost. Autonomní bezpečnostní systém Angee, chytrý vynález z dílny českého startupu, dokáže sledovat, co se u vás doma děje ve vaší nepřítomnosti. Ovládá se jednoduše prostřednictvím mobilní aplikace a umí zastoupit i dětskou chůvičku.

Chytrý váleček Angee vyzraje na zloděje a ohlídá váš majetek i děti
Chytrý váleček Angee vyzraje na zloděje a ohlídá váš majetek i děti

Určitě si vzpomenete na oblíbený vánoční film Sám doma. Osmiletý Kevin McCallister, kterého rodiče nedopatřením zapomněli doma přes vánoční svátky, se v něm musel vypořádat s lupiči Marvem a Harrym. Ti chtěli využít příležitosti a domněle prázdný dům řádně „vybílit“, nekalé plány jim ovšem zhatila Kevinova vynalézavost a duchapřítomnost.  

Angee místo Kevina

I když věříme, že byste před cestou na jiný kontinent potomka doma nenechali, pravdou je, že nenechavým zlodějům může padnout do oka i vaše obydlí. Místo důvtipného syna vám byt či dům ohlídá Angee, autonomní bezpečnostní systém z dílny českého startupu Day One. Nenápadný váleček se zabudovanou kamerou totiž dokáže sledovat každého vetřelce.

V nenápadném přístroji Angee se skrává velký potenciál.

Přírůstek do rodiny internetu věcí

Angee představuje inovativní a netradiční zabezpečovací systém. Základna válcovitého tvaru je bezdrátově propojena se senzory pohybu, které můžete připevnit například na dveře, okna nebo kamkoliv potřebujete. Prostřednictvím aplikace ve smartphonu či chytrých hodinkách vše jen spárujete. Váleček, který může vzhledově evokovat zkosený objektiv od foťáku, mimo jiné disponuje kamerou, která se umí otáčet o 360 stupňů.

Šéfem projektu Angee, který běží už celých 18 měsíců, je Tomáš Turek, který se pro tuto příležitost spojil s vývojářským studiem Cleevio. Chytrý zabezpečovací systém je vyvíjen v Praze, ale tvůrci plánují otevření pobočky v San Franciscu. Kalifornské město a jeho okolí jsou známé vysokou koncentrací startupů, nových technologií, ale také kapitálu a investorů brousících si zuby na vhodnou příležitost. Dojde-li na sériovou výrobu Angee, bude se pravděpodobně odehrávat v Číně.

Postrach lupičů i chytrá chůvička

Mezi základní funkce, jež Angee ovládá, patří zaznamenání pohybu nežádoucí osoby a upozornění na její přítomnost v daném prostoru. Váleček také zvládne rozeznávat lidské hlasy, pořídit videozáznam snímaných scén a streamovat nahraná videa, což přijde vhod například rodičům, kteří chtějí mít přehled o svých dětech. Angee se tak může proměnit ve vyspělejší variantu dětské chůvičky. Kromě toho průběžně kontroluje teplotu a vlhkost vzduchu.

Mobilní aplikace vám umožní snadné ovládání Angee.

Komerční úspěch za dveřmi?

Crowdfunding

Forma financování, při níž větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k dosažení předem stanovené cílové částky. Crowdfunding shromažďuje prostředky na zajímavé projekty, charitativní účely či vývoj nových produktů. Světově nejznámnějším crowfundigovým webem je Kickstarter, v rámci Česka jsou to pak portály Startovač či HitHit

Navzdory tomu, že Angee prozatím v žádném obchodě nekoupíte, slaví chytrý systém úspěchy na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Angee se tu podařilo získat již přes 1 500 příznivců a přispěvatelů, kteří dohromady shromáždili částku přesahující 500 tisíc dolarů, tedy více než 13 milionů korun. Původně požadovaná částka však byla poloviční. Tým, který za vývojem Angee stojí, proto na počest donátorů vyzdobil zdi svého sídla jejich jmény

Vývojáři předpokládají, že konečná cena základního balení, které bude obsahovat přístroj s jedním senzorem, by se po vstupu na trh měla pohybovat okolo 399 dolarů. Rozhodnete-li se předobjednat si Angee na Kickstarteru, bude cena příznivější. O inteligentního špióna mají zájem lidé z celého světa. V domácnostech by se Angee mohla objevit v říjnu příštího roku.