Domácnost

Firmy CZ.NIC a Jablotron vyvíjejí zařízení pro internet věcí. S pomocí českých kutilů

Pro ovládání vrat, osvětlení, topení nebo ostatních domácích spotřebičů téměř odkudkoli nebudete brzo potřebovat kouzelnickou hůlku. Postačí vám chytrý telefon napojený k internetu věcí. Ono téměř magické zařízení pro internet věcí právě navrhují dvě české firmy. Neobejdou se ani bez nápadů a pomoci stovky domácích kutilů. Výběr 100 vyvolených šťastlivců probíhá do konce září.

Firmy CZ.NIC a Jablotron vyvíjejí zařízení pro internet věcí. S pomocí českých kutilů
Firmy CZ.NIC a Jablotron vyvíjejí zařízení pro internet věcí. S pomocí českých kutilů

Internet věcí

IoT, z angličtiny Internet of Things znamená systém, ve kterém jsou elektronická zařízení v domácnosti (či jinde) bezdrátově propojená s internetem. To umožňuje jejich snadné ovládání, sledování i další vymoženosti. Povel přístrojům v internetu věcí nejčastěji zadáte chytrým telefonem, ale právě pokročilé funkce umožňují, aby elektronika reagovala téměř automaticky na změnu chování členů domácnosti. Např. světla ve vstupní chodbě se zhasnou, poté co jste opustili dům či byt apod. Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově do internetu věcí připojeno několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele naší planety.

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény a zároveň tvůrce bezpečnostního projektu Turris, a společnost Jablotron, výrobce zabezpečovacích systémů, se dohodly na společném projektu, který se točí kolem výroby produktů a realizace služeb pro takzvaný “internet věcí“.

Chcete strážného anděla, nebo radši strážní věž pro vaši domácnost?

Základním stavebním kamenem celého projektu je router Turris. Ten vznikl při práci na bezpečnostní službě Turris, jež od roku 2014 pomáhá svým uživatelům s ochranou jejich sítě i před útoky z internetu. Název Turris pochází z latinského slova pro věž. V minulosti se věže stavěly především kvůli včasnému varování před blížícím se nebezpečím.

Router Turris si pronajmete za cenu jedné žvýkačky

Co router Turris umí kromě běžných funkcí? V domácnosti každého uživatele analyzuje provoz mezi internetem a domácí sítí a odhalí podezřelé datové toky. Podobně jako strážní věž upozorní centrálu Turris na možný útok. Tento router si můžete pronajmout za symbolickou cenu 1 Kč. Štědrá nabídka má usnadnit výzkumné účely.

Projekt Turris

Projekt Turris vznikl v roce 2013 a jeho cílem je pomáhat uživatelům s ochranou domácí sítě pomocí speciálního routeru. V současnosti je do projektu zapojeno přes 1 000 uživatelů internetu z České republiky i ze zahraničí. V následujících měsících rozšíří tuto skupinu uživatelů další tisíc zájemců o účast v projektu, kteří budou moci využívat novou verzi routeru (1.1).

Od routeru k systému pro chytré a bezpečné ovládání domácnosti

Spolupráce CZC.NIC a Jablotronu probíhá jak na vývoji jednotlivých prvků systému pro internet věcí, tak na zkoumání reálných aplikací při řešení životních situací. „Již při zahájení projektu Turris jsme věděli, že náš speciální router může být využit rovněž jako centrální zařízení domácnosti, které bude moci řídit připojení různých čidel a měřidel k internetu,” popisuje záměr sdružení CZ.NIC jeho výkonný ředitel Ondřej Filip.

Jak by mohl internet věcí fungovat? (video v češtině od CZC.NIC)

Ruku k dílu na internetu věcí může přiložit 100 domácích kutilů

V rámci první etapy společného projektu získá stovka vybraných aktivních účastníků projektu Turris sadu komponent s výzvou, aby navrhli služby a schémata zapojení pro internet věcí. „První fáze spolupráce začne v červenci tohoto roku a potrvá do konce září. Nejlepší návrhy oceníme hodnotnými cenami. Věříme, že získáme velmi zajímavé podněty, stejně jako tomu bylo při testování našeho routeru,“ dále upřesňuje Ondřej Filip.

Do českého internetu věcí se nasypou miliony korun

Alan Fabik z Jablotronu dodává: „Investice Jablotronu do projektu bude v řádu milionů korun, ale jsme přesvědčeni, že přínosy převýší náklady. Také doufáme, že mezi účastníky projektu objevíme nové talenty, které rozšíří náš vývojový tým.

Anketa

V jakém roce by se měl internet věcí stát běžnou součástí domácnosti?

Naším záměrem je přinést zákazníkům další výrobky a služby, které jim usnadní život. Uvědomujeme si, že do oblasti internetu věcí vstupují velcí globální hráči, ale za námi je již několik set tisíc instalací systémů, které dokáží ovládat vrata, osvětlení a další spotřebiče a také regulovat vytápění. Naší výhodou je navíc to, že všechny naše systémy jsou certifikované a instalované profesionály. Tím dokážeme zajistit bezproblémový chod a ochranu před napadením i útoky z internetu.”