Vše o elektřině

Vánoční osvětlení na Moravě: Kolik prosvítí Brno, Ostrava či Olomouc?

Posvítíme si na vánoční světýlka v ulicích tří moravských metropolí. Zjistíme, jestli má větší příkon průměrný vysavač, rychlovarná konvice nebo vánoční stromek ve středu náměstí moravského města. Krásou vánočního osvětlení jsme se nechali unést v Brně, Ostravě i v Olomouci. Tipnete si, které město prosvítí během Vánoc méně, než kolik spotřebuje elektřiny průměrná domácnost za rok?

Vánoční osvětlení na Moravě: Kolik prosvítí Brno, Ostrava či Olomouc?
Vánoční osvětlení na Moravě: Kolik prosvítí Brno, Ostrava či Olomouc?

České rodiny každý rok vytáhnou starou vánoční výzdobu ze skříní nebo šuplíků. Možná dokoupí pár nových baněk či světelných řetězů. Naopak města svou vánoční výzdobu nevlastní, ale většinou si ji pronajímají od externích dodavatelů. Obvykle jim firmy nabídnou celou vánoční výzdobu (včetně vánočního osvětlení) za jednu cenu, kde jsou zahrnuty náklady za pronájem, instalaci, servis a demontáž.

Tento model zvolila Ostrava i Olomouc, zatímco v jihomoravské metropoli mají svou vlastní výzdobu, takže pronájem platit nemusí. Ostravany vyjde pronájem a další služby spojené s vánoční výzdobou na necelý milion Kč. Olomoucká radnice zaplatí kolem 700 tisíc. Na otázky odpovídali pracovníci tiskových oddělení (Zuzana Gregová za Brno, Radka Štědrá za Olomouc a Andrea Vojkovská za Ostravu), a také zaměstnanci technických služeb trojice vybraných měst.

Kolik elektřiny letos spotřebuje osvětlení pro Váš hlavní vánoční strom?

Ostrava: Před radnicí je umístěn umělý strom, který se tyčí do výšky 10,5 m. Jde o imitaci dřeva a větve s umělým jehličím. Nazdobili jsme ho světelnými řetězy s flash blesky. Příkon stromu činí 900 W.

Brno: Vánoční strom na náměstí Svobody, který zdobí mimo jiné sto světelných blesků, 50 kusů padajícího světla a 50 hvězd, má příkon cca 1,5 kWh – spotřeba se pohybuje kolem 1500 kWh (tedy kolem 4000 Kč) za celou dobu – tedy od zahájení adventu do prvních lednových dnů.

Olomouc: Vánoční stromek spotřebuje elektřinu pro 44 272 kusů LED diod.

Když už víme, jaký příkon mají vánoční stromky v největších městech na severu i jihu Moravy, můžeme zodpovědět hádanku z úvodu. Průměrný příkon vysavače se pohybuje kolem 1 200 W. To znamená, že luxující vysavač spotřebuje méně energie než zářící brněnský stromek, ale více než vánoční strom, který chodí obdivovat Ostravané. Stromeček v moravskoslezské metropoli spotřebuje tolik elektřiny jako tři mixéry dohromady. Příkon mixéru je totiž zhruba 300 W. Průměrná rychlovarná konvice má příkon přes 2 000 Wattů, proto sežere dokonce více než ostravský nebo brněnský vánoční strom.

Jakou předpokládáte, že bude mít letošní světelná vánoční výzdoba vašeho města spotřebu elektřiny?

Olomouc:  Odebereme stejně elektrické energie jako vloni. Přesná čísla ale neznám.

Ostrava:  Vzhledem k provozu výzdoby od 27. 11. 2014 do 6. 1. 2015 je celková spotřeba elektrické energie 2 400 kW. Což činí 7 000 Kč.

Brno:  V centru se jedná u výzdoby o cca 20 tisíc kWh, což představuje kolem 50 tisíc Kč. V ostatních městských částech je to různé – od 100 kWh v těch nejmenších až po cca. 10 tisíc kWh v těch největších (Královo Pole, Vinohrady aj.). Za celé Brno lze odhadnout spotřebu na cca 80 tisíc kWh.

Vzhledem k tomu, že průměrná česká domácnost, která využívá elektřinu pouze na vaření, svícení a napájení běžných spotřebičů, zaplatí za svou roční spotřebu 2 200 kWh zhruba 11 tisíc Kč, známe odpověď i na další hádanku. Vánoční výzdoba Ostravy stojí přibližně 64 % ročních nákladů na elektřinu běžné české domácnosti. Výdaje za elektřinu může česká rodina snížit přechodem k levnějšímu dodavateli, ale pod cenu za odběr ostravského vánočního stromku klesnout nikdy nemůže.

Z čeho se skládá světelná výzdoba vašeho města?

Olomouc:  Vánoční dekorace se skládají z tradiční výzdoby budovy radnice, vánočního stromu, lamp veřejného osvětlení a převěsů v ulicích ústících na Horní náměstí. Vybrali jsme úsporné osvětlení z LED diod v teplé bílé barvě. Celkem jsme použili 72 712 LED diod.

Brno:  Pokud mluvíme jen o centru Brna, pro které zajišťuje výzdobu společnost TSB (Technické sítě Brno), je zde nazdobeno více než 10 ulic, celkem sváteční osvětlení obsahuje asi 400 kusů ozdob (od sněhových vloček po světelné brány), v nichž září na půl milionu LED diod. Celkový příkon se pohybuje kolem 30 kW. Co se týče výzdoby městských částí Brna, v každé je to jiné.

TSB navíc jen asi v polovině z nich provádí instalaci a demontáž vánoční výzdoby, ale městské části si ozdoby a světelné prvky kupují samy. Asi polovina městských částí si pak (každý rok je to trochu jiné) výzdobu řeší zcela sama. Proto je také výzdoba v každé městské části Brna jiná – někde mají jen strom, jinde pár ozdob na stožárech veřejného osvětlení (vločky, zvonečky aj.), větší městské části si zdobí hlavní ulice atd.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Ostrava:  Pro naši výzdobu využíváme především LED technologii. Celková spotřeba vánoční výzdoby je 3900 Wattů za hodinu. Kromě vánočního stromku jsme ozdobili 12 ks korun stromů světelnými řetězy s flash blesky (příkon 540 W). Fasáda radnice levá i pravá strana je zdobena řetězy s flash efekty (příkon 1200 W). Zábradlí balkónu a bok vstupu radnice i hrany oblouků jsou zdobeny světly s příkonem 880 W. Sloupy veřejného osvětlení pokrývají světelné řetězy s flash efekty (příkon 500 W).