Vše o elektřině

Vysavače s vysokým příkonem vymizí. EU zakázala jejich výrobu i dovoz

Evropští úředníci vyhlásili válku energeticky náročným vysavačům. Chtějí je zlikvidovat do roku 2017. První útok ale přišel už teď. Od 1. září 2014 nesmí nikdo vyrábět ani do EU dovážet vysavače s příkonem nad 1600 wattů. Prodejci si udělali zásoby vysavačů „odsouzených k vyhynutí“ a zájem Čechů o tyto přístroje raketově stoupl. Jak regulace ovlivní ceny zbývajících produktů na trhu?

Vysavače s vysokým příkonem vymizí. EU zakázala jejich výrobu i dovoz
Vysavače s vysokým příkonem vymizí. EU zakázala jejich výrobu i dovoz

K ohroženým druhům uvnitř hranic Evropské unie se po klasických žárovkách přidávají i vysavače s vysokým příkonem. Od 1. září 2014 už nemohou výrobci vysavačů, které směřují na trh evropské osmadvacítky, nabízet přístroje s příkonem nad 1600 wattů včetně. Opravdový soumrak vysavačů s vysokým příkonem nastane ale až v září 2017, kdy nebude možné vyrábět a dovážet ani přístroje s příkonem 900 wattů nebo vyšším.

Příkon vs. sací výkon: Podle čeho vybírat nový vysavač?

Většina současných výrobků na trhu tento požadavek nesplňuje. Průměrný příkon vysavačů prodávaných v obchodech s elektronikou se pohybuje kolem 1200 wattů. Kvůli regulaci zmizí z regálů především levnější výrobky, které vyšším příkonem kompenzovaly třeba nedostatečně efektivní motor vysavače. Spotřebitelé se totiž při nákupu řídili hlavně hodnotou příkonu, který pouze udává, kolik energie zařízení spotřebuje.

Vysavač s nižším příkonem ve skutečnosti může uklízet lépe, pokud má lepší ukazatel sacího výkonu. Kvalitní přístroje mají sací výkon nejméně 350 wattů. Evropská regulace se netýká jenom omezení vysavačů podle příkonu. Hodnotí se například i schopnost sbírat nečistoty a prach z koberce nebo pevné podlahy.

Požadované vlastnosti vysavačů podle Ecodesign regulace
parametr od září 2014 od září 2017
průměrná roční spotřeba energie menší než 62 kWh za rok menší než 43 kWh za rok
příkon menší než 1600 W menší než 900 W
sběr prachu z koberce aspoň 70 % aspoň 75 %
sběr prachu z pevných podlah se štěrbinami aspoň 95 % aspoň 98 %
množství zpětně vpuštěného prachu - pod 1 %
hlučnost - nižší nebo rovna 80 decibelů
životnost hadice - použitelná po 40 000 kmitech pod tlakem
životnost motoru - aspoň 500 hodin

Zároveň se také pro vysavače zavádí povinnost označení energetickými štítky, které už známe třeba z ledniček a praček. Kromě energetické třídy (od září 2014 A až G, od září 2017 A+++ až D) ze štítku vyčteme také informace o průměrné roční spotřebě energie, hlučnosti nebo účinnosti sběru nečistot z různých povrchů. Bez štítku do prodeje nesmí jít klasické sáčkové, bezsáčkové a cyklonové vysavače. Regulace zatím nepostihla zařízení pro mokré čištění, kombinující mokré a suché čištění, dále centrální, průmyslové a robotické vysavače.

Ceny vysavačů pravděpodobně půjdou nahoru

Zákaz vysavačů s vysokým příkonem v EU

Od 1. září 2014 se do zemí Evropské unie nesmí dovážet ani se v nich nesmí vyrábět vysavače s příkonem 1600 wattů a vyšším. Od 1. září 2017 to platí také pro vysavače s příkonem 900 wattů a vyšším. Kromě toho musí být vysavače opatřeny energetickým štítkem a splňovat ještě další doplňková kritéria (hlučnost, účinnost sběru nečistot atd.)

Stejně jako, když měl odzvonit umíráček klasickým žárovkám a lidé skupovali žárovky na deset let dopředu, i dnes vzali lidé útokem regály se starými, neekologickými vysavači. Jejich prodeje strmě stoupají. Obchodníci to čekali a vytvořili si několikaměsíční zásoby těchto přístrojů, aby je mohli nabízet zákazníkům i po 1. září 2014, protože doprodej starých kusů Evropská unie stále umožňuje. Někteří prodejci elektroniky dokonce doufají, že si udělali zásoby, které pokryjí poptávku na celý jeden rok. Regulace zřejmě požene ceny vysavačů vzhůru. Jednak z trhu zmizí méně kvalitní a levnější asijské výrobky, které nesplňují nové požadavky, jednak budou muset výrobci vysavačů investovat určité finance do vývoje nových výrobků, které odpovídají nařízení. Krátkodobě také vysavačová mánie zvedá ceny kvůli vyšší poptávce zákazníků.

Regulace vysavačů pobouřila výrobce i spotřebitele

Jedním z nehlasitějších kritiků se stal britský vynálezce James Dyson. Zakladatel úspěšné firmy, které prodává cyklonové vysavače, dokonce poslal nařízení k přezkoumání nejvyššímu soudu Evropské unie. Vadí mu hlavně to, že měření schopnosti sání probíhá u sáčkových vysavačů s dokonale čistými filtry a prázdným sáčkem. Jenže tyto „laboratorní“ podmínky v praxi dlouho nevydrží. Jakmile se začne sáček plnit prachem, sací schopnost sáčkových přístrojů klesá. U cyklonových vysavačů ale ke zhoršení sacího výkonu nedochází. Podmínky pro hodnocení výkonu vysavače pak cyklonové produkty vlastně znevýhodňují.

Oblíbené výrobky opustí trh

Mezi odpůrce regulace se přidala i britská spotřebitelská organizace „Which?“. Její představitelé poukázali na skutečnost, že 5 ze 7 vysavačů, které zvítězily ve spotřebitelském testu, nevyhovuje evropským požadavkům. Jejich příkon totiž převyšuje hranici 1600 wattů, a proto je výrobci budou muset stáhnout z prodeje.

Neprůstřelný zákaz, nebo nařízení, které půjde snadno obejít?

Snahu o úsporu energie omezením vlastností prodávaných vysavačů ale nesdílí všichni obyvatelé států evropské osmadvacítky. Dá se předpokládat, že si budou hledat cesty, jak nařízení Komise obejít. Fantazii se meze nekladou. Z obyčejné žárovky se po zákazu od EU rázem stalo „topné tělísko“. Vysavač, který nesplňuje normy, může být prodáván třeba jako „generátor hluku“ nebo „hučící zařízení“. Uvidíme, s čím přijdou prodejci zakázané elektroniky tentokrát.