Vše o elektřině

V jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny došlo k nehodě

Největší jadernou elektrárnu v Evropě dnes postihla nehoda. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk popřel, že by zemi hrozilo kvůli poruše v Záporožské jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny nějaké nebezpečí. Situace je prý pod kontrolou. Problematická elektrárna se šesti reaktory se nachází 200 km od bojové zóny.

V jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny došlo k nehodě
V jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny došlo k nehodě

Podrobnosti o charakteru nehody v Záporožské jaderné elektrárně ještě nebyly zveřejněny. Ukrajinský premiér a později i ukrajinský ministr pro energetiku, Volodymyr Demčišin, ale řekli, že žádné nebezpečí nikomu nehrozí.

V elektrárně pravděpodobně došlo k výpadku proudu ve třetím jaderném bloku, kde v úterý začala mimořádná oprava kvůli výkyvům v energetické soustavě Ukrajiny. Provoz dočasně nefunkčního reaktoru by měl být podle plánu obnoven tento týden v pátek.

Představuje jaderná elektrárna poblíž bojové zóny nebezpečí?

Záporožská jaderná elektrárna má instalovaný výkon jako tři Temelíny (tedy 6 000 Megawatt). Nachází se na jihovýchodě Ukrajiny ve vzdálenosti 200 kilometrů od oblasti, kde letos docházelo k těžkým bojům. V květnu 2014 se pokusilo 40 ozbrojených mužů do areálu jaderné elektrárny nepovoleně vniknout. Ukrajinské policii se ale naštěstí podařilo vetřelce zastavit.

Zástupci neziskové organizace Greenpeace se letos v srpnu vyjádřili, že by mohlo hrozit přehřátí jaderných reaktorů, pokud by se boje přesunuly na území, kde stojí jaderná elektrárna. K přehřátí by mohlo dojít například po zasažení těžkou dělostřeleckou technikou, kdy by výpadek proudu zapříčinil poruchu v chladicích věžích elektrárny. 

Problémy v Záporožské elektrárně probouzejí vzpomínky na nejhorší jadernou katastrofu v historii. Výbuch v Černobylu se v dubnu 1986 nesmazatelně zapsal do historie.