Vše o elektřině

Ceny elektřiny 2014: Kdo nabízí levnou energii v distribuční oblasti PRE?

Mají Pražané uvažovat v novém roce nad změnou dodavatele? Prostudovali jsme ceníky prodejců elektřiny a připravili jsme pro vás velké srovnání produktů, které si může odběratel sjednat v roce 2014. Mezi nejlevnějšími dodavateli se objevuje Amper Market a Yello.

Ceny elektřiny 2014: Kdo nabízí levnou energii v distribuční oblasti PRE?
Ceny elektřiny 2014: Kdo nabízí levnou energii v distribuční oblasti PRE?

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) konečné ceny elektřiny pro spotřebitele v Praze klesnuly průměrně o 9,5 % oproti minulému roku. Přesto může odběratel ušetřit ještě více, pokud zvolí levného dodavatele energie. Rozpětí mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou totiž činí v závislosti na spotřebě i několik tisíc ročně. Vysokých úspor můžou dosáhnout hlavně lidé, kteří bydlí v rodinných domcích.

Navštívili jsme tři modelové pražské domácnosti a spočetli, kolik mohou ušetřit jejich členové přechodem k levnějším obchodníkům s elektřinou.

Malý byt: Více než 13 tisíc si účtuje jen Global a Bohemia Energy

Dominantní dodavatel PRE si vyžádá za spotřebu elektřiny u průměrného bytu se dvěma až třemi obyvateli, kteří elektřinu nevyužívají na ohřev vody ani na vytápění něco málo přes 12 600 korun. Za stejnou spotřebu ale zaplatíte o více než čtyři sta korun u alternativních dodavatelů Bohemia Energy a Global Energy. Na opačném konci cenového žebříčku najdete Amper Market a Yello.

Ceny pro rok 2014 jsou uvedeny včetně DPH. Počítáme se spotřebou 2,5 MWh ročně v distribuční sazbě D02d. Červenou barvou je vyznačen standardní produkt dominantního dodavatele.

Byt s ohřevem vody elektřinou: S Amper Market zaplatíte o 3 537 méně než u Global Energy

Pražská čtyřčlenná domácnost s bojlerem pro ohřev vody a vyšší spotřebou energie může využívat dvoutarifovou sazbu D26d. Pokud její členové chtějí uložit co nejvíce peněz do keramického prasátka, na spořicí účet nebo do zahraničního konta, sáhnou po nejlevnějším produktu na trhu, kterým je Amper Home od společnosti Amper Market. Za rok zaplatíte při spotřebě 8 500 kWh necelých 23 tisíc korun. Naopak, kdo počítá dodavatele elektřiny mezi vhodné příjemce charitativních darů, bude odebírat energii od Global Energy za 26 314 Kč.

Ceny pro rok 2014 jsou uvedeny včetně DPH. Počítáme se spotřebou 8,5 MWh (5,5 MWh v nízkém tarifu (NT) + 3 MWh ve vysokém tarifu (VT).) ročně v distribuční sazbě D26d. Červenou barvou je vyznačen standardní produkt dominantního dodavatele.

Rodinný dům s přímotopem: Nejnižší cenu nabízí Yello

Levnou energii nenabídne Global Energy ani domácnosti, která v Praze žije v rodinném domě, vytápěném přímotopem. Při spotřebě 24 400 kWh ročně si naúčtuje více než 79 tisíc korun, zatímco dominantní dodavatel PRE je o 7 174 levnější a nejlacinější nabídka od Yello oproti Global Energy uspoří dokonce 15 158 korun za rok.

Ceny pro rok 2014 jsou uvedeny včetně DPH. Počítáme se spotřebou 24,4 MWh (23,32 MWh v nízkém tarifu (NT) + 1,08 MWh ve vysokém tarifu (VT).) ročně v distribuční sazbě D45d. Červenou barvou je vyznačen standardní produkt dominantního dodavatele.