Vše o elektřině

Ceny u ČEZ padají. Čeká odběratele elektřiny cenová revoluce v roce 2014?

Největší dodavatel elektrické energie v Česku oznámil snížení cen silové energie o 15 % v příštím roce. Pozadu s dobrými zprávami není ani Energetický regulační úřad, který předpokládá 10% pokles platby za distribuci. Do třetice všeho dobrého o necelou stovku má klesnout i poplatek na obnovitelné zdroje. Konečná cena elektřiny by proto měla v roce 2014 výrazně klesnout.

Ceny u ČEZ padají. Čeká odběratele elektřiny cenová revoluce v roce 2014?
Ceny u ČEZ padají. Čeká odběratele elektřiny cenová revoluce v roce 2014?

Svět sužuje ekonomická krize, globální oteplování, hladomory v rozvojových zemích a seznam katastrof by jistě mohl dlouho pokračovat. Protože čtenáři prý milují negativní a pesimistické zprávy. Proto se vám předem omlouváme, že v následujícím textu nic katastrofického nebude. Ceny elektřiny v roce 2014 mají totiž do hororu hodně daleko. Připomínají spíš pohádku o třech splněných přáních.

Cena elektřiny na burzách spadla o pětinu

První splněné přání souvisí s poklesem ceny elektrické energie na burzách v letošním roce. Pád ceny obchodované elektřiny (tzv. silové elektřiny) činil 20 %. Na to jako první reagoval český energetický gigant ČEZ, který zveřejnil své nové ceníky pro rok 2014 již v září, namísto přelomu listopadu a prosince, jak je zvykem. Polostátní firma se vytasila s 15% snížením ceny silové elektřiny u standardního produktu Comfort a také s 20% snížením u produktu Fix pro nové odběratele.

ČEZ snižuje výdaje svých zákazníků na elektřinu jako první

ERÚ

Státem zřízený Energetický regulační úřad působí jako dozorce na trhu s energiemi v ČR. Stará se o udržení volné soutěže mezi dodavateli, vyřizuje stížnosti od jejich klientů a z části také určuje cenu elektřiny.

Nové ceníky od ČEZ představují hozenou rukavici pro jejich konkurenci. Odpovědět na tento krok zdražením svých cen by bylo pro ostatní dodavatele obchodní sebevraždou. Například mluvčí PRE Petr Holubec se nechal slyšet, že tarify od PRE budou odběratele stát o 10 až 14 % méně v příštím roce než letos.

Společnost E.ON vstoupila do cenové války nabídkou produktu Trend 24, který poskytuje o 12 % levnější elektřinu než jejich standardní produktová řada. Tyto první cenové vlaštovky sice ještě nedělají jaro, ale lze si jen těžko představit, že ostatní prodejci elektřiny by se v této situaci odhodlali k výraznému zdražování svých produktů.

Stát rozhodnul o poklesu podpory zelené energie

Druhé splněné přání má na svědomí vládní novela, která vyslyšela nářky mnoha českých podnikatelů na vysoké ceny elektřiny podkopávající konkurenceschopnost jejich podniků. Návrh zákona totiž omezuje výši příspěvku na obnovitelné zdroje, který platí odběratelé elektřiny z řad domácností i podnikatelů. Ze současných 583 korun za spotřebovanou megawatthodinu by měl klesnout na 495 korun. Prezident Miloš Zeman podepsal zmíněnou novelu 17. září.

ERÚ zasahuje proti vysokým cenám energií

Třetí splněné přání slíbil vykouzlit Energetický regulační úřad (ERÚ). Přestože konkrétní čísla budou zveřejněna až před koncem tohoto roku, podle slov ředitelky ERÚ Aleny Vitáskové plánuje úřad snížit poplatky za distribuci elektřiny o 10 %. Platby za distribuci představují zhruba třetinu konečného účtu za elektřinu, který zaplatí spotřebitel.

 Na to, jestli se pohádka o strmém pádu ceny za elektřinu v roce 2014 promění v realitu, si budeme muset počkat do přelomu listopadu a prosince, kdy budou známy jak nové ceníky dodavatelů, tak výše regulovaných položek, které stanovuje ERÚ.