Domácnost

Česká regionální energetika láká na online příjem bez velké námahy. Na co si dát pozor?

Menší dodavatel elektřiny a plynu Česká regionální energetika zvolil nezvyklý způsob hledání nových zákazníků. Slibuje odběratelům za doporučení dalších klientů pohádkové odměny v projektu online příjem. Jde jen o pyramidovou hru, nebo možnost jak si vydělat bez rizika velké peníze? Pod lupou jsme se podívali na online příjem i na další obchodní podmínky České regionální energetiky.

Česká regionální energetika láká na online příjem bez velké námahy. Na co si dát pozor?
Česká regionální energetika láká na online příjem bez velké námahy. Na co si dát pozor?

Ilustrační obrázek/Adobestock

Česká regionální energetika v číslech

počet odběratelů elektřiny počet odběratelů plynu  zahájení obchodu s elektřinou a plynem
3 337 2 522 rok 2016

Tabulka: Čísla o počtech odběrných míst vycházejí ze statistiky OTE k únoru 2020

Najdeme v obchodních podmínkách České regionální energetiky (ČRM) nějaké chytáky? Společnost nabízí klasické smlouvy na dobu neurčitou i na dobu určitou, až na 5 let. Mnoho dodavatelů se loni zavázalo spotřebitele „připoutat“ k jednomu produktu nejdéle na 36 měsíců v energetické deklaraci.

Bez zmínky o době trvání smlouvy, u nás zůstanete na 5 let

Česká regionální energetika uplatňuje opakované automatické prodlužování smluv na dobu určitou, opět na původně sjednanou dobu. Sankce za předčasné ukončení dosahuje minimálně 5 tisíc Kč, jinak zákazník musí uhradit 390 korun za každý neproběhlý měsíc do konce původní smlouvy. Těmito podmínkami Česká regionální energetika nijak nevybočuje z toho, s čím se odběratel běžně setká na českém trhu s energiemi.

Sankce přes 6 tisíc Kč za předčasné ukončení smlouvy: Kteří dodavatelé si je účtují?

počet hlasů: 16

Prostor k matení méně ostražitých zákazníků ale dává následující text obchodních podmínek, který k standardním ustanovením dodavatelů rozhodně nepatří:

Není-li doba trvání smlouvy ve smlouvě uvedena, má se za to, že je smlouva uzavírána na dobu 5 let.

- Česká regionální energetika, aktuálně platné obchodní podmínky společnosti

Klientsky nepřívětivě vyznívají i některé další body obchodních podmínek. Česká regionální energetika například nevrací přeplatky do 1000 Kč, ale automaticky je převádí do dalšího zúčtovacího období.

Kteří dodavatelé vrací automaticky přeplatky za energie? To mě zajímá!

Dále výslovně uvádí, že smlouvy umožňuje uzavírat také telefonicky. Při stěhování zákazníka trvá na tom, aby odběr se smlouvou na dobu určitou pokračoval za podobných podmínek i v novém odběrném místě, nebo aby na něj navázal nový odběratel ve starém odběrném místě.

Web energetické firmy bez kalkulačky cen energií

Pro domácnost, která elektřinou netopí, ani neohřívá vodu, Česká regionální energetika nemá žádnou zvlášť atraktivní cenu elektřiny. Její nejlevnější produkt D Classic se v roce 2020 pohybuje někde uprostřed všech nabídek na trhu.

ceny elektřiny na české trhu

Transparentní cenové srovnání, případně kalkulačku na webu společnosti nenajdeme. Spotřebitel je pouze naváděn, aby naskenoval a společnosti poslal své vyúčtování za energie domácnosti, pokud se chce dozvědět, kolik může s Českou regionální energetikou uspořit. Takový postup působí neprůhledně. Navíc ho nedoporučuje ani regulátor trhu ERÚ, protože sdílení informací z vyúčtování může být snadno zneužitelné.

Láká vás dodavatel na akční nabídku? Ověřte si, jestli je opravdu výhodná ve srovnání se zbytkem trhu.

Online příjem: Pohádkové bohatství za pár kliknutí?

Česká regionální energetika místo plošné mediální reklamy sází na víceúrovňový marketing (MLM neboli multi level marketing), kde se o další prodej energií mohou snažit samotní odběratelé.

rychlé peníze

Každý, kdo ke společnosti přejde, dostane internetový odkaz, který může rozesílat svým známým. Pokud se někdo z nich rozhodne začít odebírat energie od České regionální energetiky, uživatel sdílející odkaz získává 500 Kč za doporučení. Jestli ke změně jeho známý přesvědčí další klienty, plyne prvnímu odběrateli získatelská provize vypočtená podle počtu již „přivedených oveček“ do systému tímto odběratelem.

Za registraci odběrného místa do Online příjmu každý zákazník sice získá bonus ve výši 500 Kč, nicméně při běžné roční spotřebě 2,2 MWh je produkt České regionální energetiky Bonus 120 000 navázaný na Online příjem zhruba o 500 Kč dražší než nejlevnější produkt dodavatele D Classic.

Šmejdi zneužívají jména velkých společností. Jak se nenechat nachytat?

počet hlasů: 7

Česká regionální energetika láká na desetisícové měsíční odměny plynoucí z Online příjmu, ale ty jsou podmíněny jen nekonečným přívalem dalších klientů, které odběratel nebo jeho partneři přivedou do systému. Možná si snaživý odběratel pár tisíc vydělá v několika prvních měsících, ale poté přísun nových odběrných míst dříve či později ustane. Navíc registrací v Online příjmu spotřebitel vlastně zahajuje podnikatelskou činnost a stává se tak podnikatelem se všemi jeho daňovými povinnostmi.

Shrnutí nabídky od České regionální energetiky