Technologie

Elektrokoloběžky pro rychlejší pohyb ve městě

Pokud vás neoslovilo kolo, na kterém musíte šlapat, ještě se můžete rozhodnout pro elektrokoloběžku. U té se ani nemusíte odrážet, jak bylo dříve zvykem. Nyní stačí otočit řídítky a můžete se po městě prohánět s minimální uhlíkovou stopou.

Elektrokoloběžky pro rychlejší pohyb ve městě
Elektrokoloběžky pro rychlejší pohyb ve městě

Na co musíte před pořízením myslet

Při výběru byste se měli věnovat převážně materiálu, provedení, které by mělo zvládat i zhoršený terén, maximální rychlosti a výdrži baterie. Některé typy nabízejí také možnost složení, což se ve městě hodí, pokud nechcete, aby vám koloběžku někdo odcizil, a raději ji budete mít stále pod dohledem. 

Vybírejte pečlivě podle výkonu

Vyšší výkon jde většinou ruku v ruce také s větší kapacitou baterie. Pokud koloběžku nebudete užívat jen pro zábavu, ale opravdu chcete, aby vás například ráno dopravila do práce nebo do školy, měli byste se zaměřit na vyšší výkon. Standardně jde o výkon kolem 300 W, ale koloběžky pro náročnější terén mají i mnohem vyšší hodnoty, které se pohybují v řádu pár tisíc W. 

Jak vybrat nejlepší elektrokolo?

Jaká rychlost je pro vás ideální?

Výkon určuje také maximální rychlost. Pro děti je ideální volit méně výkonné varianty, které se maximálně dostanou na hranici 40 km/h, což může být při správném vybavení i bezpečné. Koloběžky pro náročnější, jako je například EcoWheel níže v tabulce ale dosahují i rychlosti kolem 85 km/h. To už je jen pro zkušené jezdce. 

 

Porovnání městských elektrokoloběžek

Typ

Výkon

Rychlost

Baterie

Materiál

Cena

Xiaomi Mi Essential

250 W

20 km/h

5, 2 Ah
Dojezd až 20 km

hliník

od 6 490 Kč

Sencor Scooter One

350 W

25 km/h 

7, 5 Ah

Dojezd až 25 km

hliník

od 7 980 Kč 

Elektrokoloběžka Powero City 8"

500 W

36 km/h

10, 5 Ah
Dojezd až 40 km

hliník

od 24 990 Kč

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

300 W

25 km/h

12, 8 Ah
Dojezd až 45 km

hliník

od 11 899 Kč

Zdroj: Uvedené ceny odpovídají cenám ze srovnávače cen Heureka.cz

 

Porovnání terénních elektrokoloběžek

Typ

Výkon

Rychlost

Baterie

Materiál

Cena

VeGA Xtrem Cross 1000

1000 W

30 km/h

16 Ah

Dojezd až 35 km

Hliník

+ off road gumy

15 153 - 15 990 Kč

EcoWheel K98 3200W - se sedátkem

3200 W

85 km/h

26 Ah 

Dojezd až 75 km.

Hliník

+ off road gumy

29 999 Kč

Zdroj: Uvedené ceny odpovídají cenám ze srovnávače cen Heureka.

Pro děti jsou ideální koloběžky, kde se plyn přidává pomocí tlačítka. Náročnější kusy jsou vybavené otočnou páčkou na řídítkách. Podle otočení můžete zvolit rychlost jízdy. 

Kapacita baterie

V tabulce výše jsou uvedeny také kapacitní vlastnosti jednotlivých baterií. Takovému kritériu věnujte obzvlášť velkou pozornost. Pokud budete dojíždět do práce, do školy nebo na některou ze svých zájmových aktivit, nezapomeňte si nejprve změřit vzdálenost. Klasické koloběžky s výkonem kolem 300 W dojedou totiž maximálně kolem 30-40 kilometrů. To může být dostačující jen na jednu cestu, pokud si vyberete vzdálenější cíl, a pak vás doma bude čekat nabíjení v řádu až několika hodin. Jestliže například rozvážíte letáky nebo roznášíte jídlo a chcete si koloběžkou práci usnadnit, pořiďte si model, který má dojezd před 50 kilometrů, abyste se nabíjením zbytečně nezdržovali. 

Design a provedení

Zatímco elektrokola se vyrábějí také z karbonu, aby byla lehčí, elektrokoloběžky jsou nejčastěji vytvořené z těžšího hliníku a oceli. Lehčí variantu nabízí dural, díky kterému stačí vozítko složit, zasunout do batohu a ujdete s ním bez námahy i větší vzdálenost. Pokud si rádi cestu zkrátíte autobusem nebo tramvají a bojíte se, že bude koloběžka na obtíž, pořiďte si skládací variantu z duralu, která vás takových starostí zbaví. 

Kolečka podle účelu elektrokoloběžky

Kromě materiálu by vás také mělo zajímat provedení koleček. Menší a užší typy jsou ideální do města, kde je hladký terén a budete zde jezdit hlavně po silnici, případně bezpečně na chodníku. Taková kolečka jsou vyrobena převážně z polyuretanu, který je tvrdý a dobře přiléhá na hladké povrchy. S nimi ve městě dosáhnete téměř hned vyšší rychlosti a s koloběžkou můžete snadno manipulovat. 

Jsou ovšem terény, kde si malá kolečka neporadí a je třeba použít nafukovací gumová kolečka. Stejná, jako mají například dětské kočárky. Zvládnou i mnohem náročnější terén a v případě poškození není problém je vyměnit. Při jízdě na hrbolatém povrchu bude jízda komfortnější a jemnější. Čím větší kolečka, tím méně hrbolů, jamek a děr vás na silnici překvapí. 

Elektrokoloběžka sníží vaší uhlíkovou stopu.

Brzděte jednoduše

Klasickým způsobem brzdění a zároveň tím nejlevnějším je mechanická brzda, která se sešlapává na vrchní část zadního kola. Elektrokoloběžky bývají ale mnohdy vybavené také elektrickými brzdami, jež fungují rychleji, a jsou proto spolehlivější. Než své dítě pustíte, aby se prohánělo na podobném vozítku, ujistěte se, že je alespoň jeden z těchto způsobů funkční. Koloběžku, která se prohání rychlostí desítek kilometrů za hodinu, není tak jednoduché zastavit.

Speciální vybavení

Přemýšlíte nad tím, co byste si při výběru ještě mohli navymýšlet? Jestliže jste fanoušky chytrých telefonů, určitě vás potěší, že existují koloběžky, které se prostřednictvím Bluetooth umí s takovým zařízením spárovat. 

Kromě toho můžete také sáhnout po modelu, který má zabudovaný tempomat. Tím výrazně zvýšíte životnost baterie a budete jí nabíjet až ve chvíli, kdy bude skutečně třeba. Neustálé přidávání a ubírání rychlosti totiž baterii vyčerpává. Díky tempomatu se ale takového problému jednoduše zbavíte.  

Shrnutí

Výhody

Nevýhody

Ekologický dopravní prostředek

Zdlouhavé nabíjení

Snadné ovládání

Vyšší pořizovací cena

Jednoduchý přesun po městě

Není vhodné mimo město do těžkého terénu

Skladnější než elekrokolo

Pomalejší než elektrokolo