Aktuality

Jak se nakupuje elektřina? Poznejte, jak to dělá E.ON

Výše částky, kterou svému dodavateli platíte za elektřinu, je z velké části závislá i na tom, jak výhodně umí firma, které jste se svěřili do rukou, energie nakoupit. Zjistěte, jak takový nákup probíhá u jednoho z našich největších dodavatelů, a nahlédněte do typického pracovního dne Jiřího Mlynáře, vedoucího nákupu energie E.ON Energie.

Jak se nakupuje elektřina? Poznejte, jak to dělá E.ON
Jak se nakupuje elektřina? Poznejte, jak to dělá E.ON

Jak probíhá pracovní den nákupčího elektřiny? 

Ráno je nutné se nejprve zorientovat v aktuální cenové úrovni a také v tom, kde jednotlivé trhy s komoditami otvírají obchodování. Následně je nutné mít přehled o aktuální otevřené pozici a její změně během dne v závislosti na zasmluvnění spotřeb zákazníků nebo výroby. Podle těchto vstupů minimalizuji otevřenou pozici a stanovuji si denní strategii, na kterých cenových úrovních a kolik chci nakoupit nebo prodat. Dle vývoje dlouhodobých cen potom hledám optimální čas pro obchodování komodity v rámci možností daných zajišťovací strategií a nastavených limitů, které odrážejí míru ochoty firmy akceptovat obchodní rizika. V zásadě je to celé o tom, že musíme vědět, co dělat v případě, že ceny rostou, stagnují nebo klesají. A musíme být připraveni vypořádat transakce pro naše zákazníky. Mimoto se samozřejmě musíme zabývat i vyrovnáváním zbývajících pozic pro aktuální dodávku pro dnešek, zítřek i současný měsíc.

Elektřinu můžeme nakupovat bilaterálně (přímo od protistrany), přes zprostředkující brokery, na energetické burze a pro dodávky na současný i zítřejší den i přes operátora trhu OTE. Způsob nákupu volíme vždy podle dostupnosti cen na dané platformě a podle jejich aktuální výše. Před uskutečněním obchodu je nutné si ještě zkontrolovat dostupný kreditní limit pro protistranu, tak aby se novým obchodem nepřekročil. Na konci obchodního dne musí obchodník zkontrolovat, že zadal všechny uskutečněné obchody a odchází s otevřenou pozicí, která splňuje stanovené limity.

Oslabující koruna zdražuje fotovoltaiku. S pořízením proto neotálejte, tvrdí expert E.ONu

Jak se nakupuje elektřina na burze? 

Technicky stejně jako na ostatní platformách – brokerech nebo bilaterálně. Rozdíl u burzovních produktů pro český trh je v tom, že na burze nekoupíte elektřinu, ale pouze si zajistíte její cenovou úroveň v daném okamžiku. Kupujete tzv. finanční derivát. Elektřinu pak skutečně nakoupíte až den před dodávkou, ale již bez cenového rizika.

Sází E.ON spíše na dlouhodobé kontrakty nebo občas při nákupu elektřiny spekuluje? 

E.ON vzhledem ke své orientaci na zákazníka má poměrně silnou averzi vůči riziku, proto aktivně nespekuluje na vývoj cen na trhu a zajišťuje svoji komoditní pozici na forwardu. Nicméně ne proti všem rizikům je možné a rozumné se zajistit předem.

Nákup elektřiny

Často na trhu elektřiny dochází k tomu, že cena propadne do záporu. Například v situacích, kdy obnovitelné zdroje vyrábějí nadměrně elektřiny a přebytky není kde ukládat. Tyto přebytky se stávají ohrožením pro celou přenosovou soustavu. Hrozí podle vás, že anomálie v podobě záporných cen budou stále častější? 

Bohužel ano. Tyto anomálie nastávají ve chvílích neočekávaně vysoké produkce obnovitelných zdrojů zejména v Německu. S nelibostí sledujeme jejich zvyšující se četnost, protože záporná cena je velice špatný ekonomický signál. Pokud by byl počet hodin s negativními cenami vysoký, subjekty by nebyly motivovány produkovat a investovat. Přestože je z pohledu zákazníka nyní velice lákavé kupovat energii a ještě za ni dostat zaplaceno, bez nových investic by hrozilo, že by konečný zákazník v budoucnu byl vystaven nárůstu cen a musel naráz takto odložené investice zaplatit.

Můžeme očekávat záporné ceny i na trhu s plynem? Zjistěte víc v článku Ceny plynu klesají na rekordní úroveň. Dočkáme se záporných cen?

Liší se nákup klasické silové elektřiny od té obnovitelné?

U té obnovitelné je nutné započítat do ceny rizika plynoucí z faktu, že žádný takový výrobce nám nezaručí množství a přesný čas dodávky elektřiny. Proto je za elektřinu z konvenčního zdroje, kde máme jistotu dodávky v konkrétním období, nákupní cena vyšší než od zdroje, který vám toto garantovat nemůže. Ale to se bavíme pouze o ceně silové elektřiny. Obnovitelné zdroje inkasují další podpory spojené s výrobou elektřiny, takže pro ně je nakonec cena za výrobu příznivější než pro konvenční zdroje.

Jak se nakupuje elektřina?

Současná koronakrize vedla k tomu, že cena silové elektřiny na trhu prudce propadla. Jak se podle vás bude vyvíjet cena elektřiny v následujících měsících? 

Cena elektřiny je hodně elastická. To znamená, že pokud poklesne poptávka nebo se sníží očekávání budoucí spotřeby, cena citelně klesá. To se stalo i v době koronakrize pro měsíce dotčené poklesem spotřeby, protože výroba v zásadě dotčena nebyla. Nicméně ceny na následující měsíce a roky jsou již výrazně výš a například na rok 2021 se již cena pohybuje na úrovni před příchodem koronaviru. Cena následujících měsíců se bude odvíjet od míry hospodářského růstu a očekáváné budoucí spotřeby elektřiny. Pokud se poptávka ještě dál zotaví, bude ji cena následovat.

ERÚ reaguje na koronavirus mimořádným cenovým rozhodnutím a ulevuje firmám

Evropská unie chce v dlouhodobém horizontu snižovat počet emisních povolenek a tím vyhnat jejich cenu nahoru. Projeví se to podle vás dlouhodobě na cenách elektřiny?

Ano. Cena povolenek, která je silně politicky ovlivňovaná, je jedním z důležitých faktorů určujících cenu elektřiny. Druhou otázkou ovšem zůstává, jak bude tvořeno portfolio výrobních zdrojů a jak veliká část tohoto portfolia bude muset nakupovat tyto povolenky.

Můžou brzdit růst ceny elektřiny nové technologie, například v podobě technologicky vyspělé přenosové soustavy nebo velkých fyzických baterií? 

Nemyslím si. Nicméně obě jmenované technologie budou přispívat snížení výkyvů cen elektřiny. V případě vyspělých přenosových soustav nebudou tak rozdílné ceny elektřiny v jednotlivých regionech a bude snazší elektřinu mezi jednotlivými regiony obchodovat. Fyzické baterie přispějí ke stabilitě sítí poskytováním tzv. podpůrných služeb a na poli obchodu s elektřinou umožní vyrovnávat vysoké přebytky a nedostatky elektřiny vyvolávané zejména výkyvy ve výrobě z obnovitelných zdrojů. Nabíjení takové fyzické baterie podpoří poptávku a vybití zase nabídku elektrické energie.

Jak se utváří cena emisních povolenek?