Aktuality

Zatmění slunce otestovalo připravenost na náhlý výpadek fotovoltaiky

Úplné zatmění slunce se vrátilo po roce a půl do Chile a Argentiny. Tento strhující úkaz, který má ve státech orientovaných na obnovitelné zdroje vliv také na energetiku, bylo možné i přes nepříznivé počasí sledovat 14. prosince 2020 od 13:03:44 místního času.

Zatmění slunce otestovalo připravenost na náhlý výpadek fotovoltaiky
Zatmění slunce otestovalo připravenost na náhlý výpadek fotovoltaiky

Zatímco v některých lokalitách, jako například v La Araucanía a Los Rios, došlo k úplnému zatmění, v oblastech Valparaíso a Aysén měsíc zakryl slunce „jen“ ze sedmdesáti procent. Vzhledem k tomu, že právě ve střední a jižní oblasti Chile vyrostlo za poslední dobu nejvíce solárních parků, bylo zajímavé sledovat připravenost elektráren čerpajících energii ze slunce na takovou situaci.

Ušetřete 14 tisíc ročně díky fotovoltaice na střeše rodinného domu. Odborníci vám zdarma poradí a navrhnou řešení přímo pro váš rodinný dům

    +420

      Odesláním formuláře souhlasíte s předáním vyplněných údajů do E.ON Energie, a.s., IČ: 260 78 201, za účelem Vašeho kontaktování v následujících 14 dnech a poskytnutí bezplatné konzultace v rozsahu až 30 minut v oblasti fotovoltaiky a fotovoltaických panelů. Více informací o zpracování Vašich údajů společností E.ON a o Vašich právech se můžete dozvědět na webových stránkách www.eon.cz v sekci Ochrana osobních údajů.

      Pokles ve výrobě proudu podle dispečinku energetické skupiny SOLEK, která v Chile patří mezi přední hráče na trhu fotovoltaiky, se během zatmění v rozsahu 70 % pohyboval mezi 50 % - 70 %. To představuje zhruba 15 % pokles celodenní dodávky proudu ze solárních zdrojů v oblasti mezi Valparaíso a Aysén. Zdánlivě vysoký propad byl bez komplikací nahrazen záložními zdroji energie, konkrétně především dočasným zvýšením výkonu vodních elektráren a také špičkovou elektřinou vyrobenou ze zemního plynu. Do budoucna Chile v bezemisní energetice počítá s náhradou i těchto fosilní elektráren obnovitelnými zdroji posílenými bateriovými úložišti energie.

      „Zatmění slunce je jedinečnou a nezapomenutelnou událostí, a já mám i jako amatérský astronom štěstí, že jsem u toho letos v Chile mohl být. Přibližně na dvě minuty se rozprostřela absolutní tma a v tu chvíli jsem si znovu uvědomil, jak neskutečnou sílu a moc Slunce opravdu má,“ řekl Zdeněk Sobotka, zakladatel a majoritní vlastník SOLEK HOLDING SE, který je také autorem úvodní fotky.

      Jak využívat solární energii v domácnosti?

       „Zároveň je v takových případech potřeba přijmout taková opatření, díky nimž nedojde k přerušení dodávek elektrické energie. Jednou z možností jsou pro solární elektrárny úložné bateriové systémy. Chilská energetika byla na tento případ dobře připravena, a přestože se jednalo o pokles v době denní špičky, kdy fotovoltaika poskytuje zhruba 13 % spotřeby země, k žádným výpadků nedošlo, “ dodal. 

      Až bude technologie bateriových úložišť v elektrárnách plně implementována, fotovoltaika překoná poslední ze zásadních překážek, která ji omezuje jako plnohodnotný zdroj energie.

      Baterie do solární elektrárny: Jaké jsou druhy a čím se liší?