Technologie

Životnost solárních panelů: Opravdu je zničí kroupy a vydrží jen desetiletí?

Odpůrci fotovoltaiky často tvrdí, že solární panely nic nevydrží a nejsou odolné vůči rozmarům počasí. Mají pravdu? Zjistili jsme pro vás, jak dlouho mohou moderní panely fungovat, a víme také, jestli ty, které jsou vyrobeny v Číně, mohou potrápit své majitele kratší životností.

Životnost solárních panelů: Opravdu je zničí kroupy a vydrží jen desetiletí?
Životnost solárních panelů: Opravdu je zničí kroupy a vydrží jen desetiletí?

Jedním z faktorů, který zásadně ovlivňuje rozhodnutí o pořízení domácí solární elektrárny, je bezpochyby životnost fotovoltaických panelů. A není divu. I když čerpat energii ze sluníčka se vyplatí a alespoň částečná energetická soběstačnost za to určitě stojí, vstupní investice do potřebného zařízení a vybavení rozhodně není zanedbatelná. Budoucí majitelé solárních elektráren tak chtějí mít jistotu, že za pár let nebudou muset do peněženky sáhnout znova – ať už kvůli výměně panelů a nebo kvůli jejich opravám. Jak dlouho tedy průměrný fotovoltaický panel vydrží? A může se stát, že ho poškodí povětrnostní podmínky?

Fotovoltaika je investice s rychlou návratností. Konzultujte se s odborníkem zdarma

    +420

      Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

      V praxi může solární panel vydržet i 35 let

      Životnost solárního panelu se odvíjí od jeho konstrukce a použité technologie. Na internetu se občas objeví názor, že panely běžně vydrží maximálně 10 až 15 let, to už však v dnešní době dávno neplatí. Technologie jde stále dopředu, a tak se odolnost solárních panelů postupně zvyšuje. Jedním z posledních zlomů v prodloužení životnosti bylo představení speciálních celoskleněných fotovoltaických panelů, nazývaných též glass-glass. Ty jsou zapouzdřeny do tvrzeného skla, díky čemuž se zpomalí jejich stárnutí. Cena přitom ve srovnání se starými modely není o tolik vyšší.

      Při nákupu moderních solárních panelů tak nemusíte mít z jejich stárnutí ani nejmenší obavy. To potvrzuje i Vít Pokorný, specialista na fotovoltaické systémy ve společnosti E.ON Energie: „Životnost fotovoltaických panelů je rozhodně větší než 15 let. Většina výrobců dává záruku na 25 let, a to ve formě garance výkonu nad 85 %. Panel ale má větší životnost, jen mu postupně začíná klesat výkon. V praxi tedy panel vydrží klidně i 35 let, jen s nižším výkonem.“

      Panely z Číny. Ano či ne?

      Tyto parametry však nejsou výsadou pouze evropských panelů. I když byla v minulosti fotovoltaice z čínské a korejské výroby přidělena pomyslná nálepka „méně kvalitní“, ne vždy tomu tak musí být. „Fotovoltaický článek funguje na stejném principu u všech panelů nehledě na to, jaký výrobce panely vyrábí. Většina panelů je vyráběna v Asii. Důvod je jasný, náklady na výrobu v Evropě jsou několikanásobně větší, než je tomu v Asii.“ uvádí na pravou míru Pokorný.

      Pravdou tedy je, že centrum výroby solárních panelů se v dnešní době nenachází nikde jinde než právě v Asii. Tento trend byl patrný již na veletrhu Intersolar v roce 2018, který výrobci z Číny a Koreje jednoznačně ovládli. Evropských panelů bylo k vidění výrazně méně a pocházely hlavně z Německa a Turecka. Situace se nezměnila ani v minulém roce, kdy přesun výroby do Asie zasáhnul i továrnu tajwanského koncernu AUO v Brně. V rámci restrukturalizace se firma rozhodla ukončit výrobu panelů ve své jediné evropské továrně, což znamenalo konec velkovýroby solárních panelů v Česku.

      Dotace na fotovoltaiku 2020: Podnikatelé mohou žádat od 13. ledna, domácnosti využijí NZÚ

      Solární panely mohou odolat i kroupám

      Při investici do solárních panelů se nemusíte bát ani poškození různých pohyblivých částí či elektroniky – na panelu žádné takové součástky, které by měly negativní vliv na jeho životnost, totiž nejsou.

      Solární panely odolávají i vrtochům počasí.

      Hlavním nepřítelem solárních panelů tak jsou hlavně povětrnostní podmínky. Právě kvůli nim dochází ke ztrátám výkonu, postupné degradaci článků a ve výjimečných případech mohou způsobit i vážnější poškození panelů. „Solární panely ztrácí na účinnosti kvůli atmosférickým jevům, které způsobují degradaci materiálu. Jinými slovy tím, že na panely neustále svítí slunce, prší, sněží atp., tak materiál stárne. Účinnost časem ztrácí každé elektrozařízení, fotovoltaika bohužel není výjimkou.“ vysvětluje Tomáš Tachecí, odborník na fotovoltaiku ze společnosti E.ON Energie. Mimo to dodává: „Současné panely jsou odolnější proti povětrnostním vlivům více než starší panely. Samozřejmě ale nemůžeme říct, že při silném krupobití se panel nemůže rozbít, jsou totiž testovány na zásahy kroupami o průměru 25mm a rychlosti 80 km/h. Proto rozhodně není k zahození fotovoltaiku pojistit.“

      Solární panely po dešti.

      Rozhodně to však neznamená, že by se majitelé solárních elektráren museli děsit každého krupobití. Mimo toto základní testování provádějí někteří výrobci i další testy odolnosti a některé typy panelů si poradí i s většími kroupami, případně i s rychlostí až 110,5 km/h. Běžné krupobití tak většina panelů bez problémů zvládne, intenzivnější nápor však už vydržet nemusí. Jakmile to počasí dovolí, je tedy vhodné elektrárnu zkontrolovat a poškozené panely co nejdříve vyměnit, aby se zabránilo ztrátám výnosů. Do oprav se však nepouštějte svépomocně. Riskujete nejen zdraví, ale také možnost, že vám pojišťovna škody neproplatí. Máte-li tedy panely pojištěny, škody neprodleně nahlaste a opravu s pojišťovnou konzultujte.

      Dejte také pozor na to, že i panely, které jsou na první pohled v pořádku, mohou na sobě mít mikrotrhliny, které odhalí pouze kontrola panelů pomocí elektroluminiscence.

      Fotovoltaika v zimě. Opravdu nevyrábí žádnou elektřinu?