Archiv článků

bulb
main-article

Jak uvařit na výletě bez ohně? Dva solární vařiče k vašim službám

Vypadá to, že starým dobrým kempingovým vařičům odzvonilo, o kotlíku nad ohněm ani nemluvě. Budoucnost outdoorového stravování totiž patří solárnímu vaření. Minimálně tedy do setmění. Některé vařiče dokonce fungují, i když venku uhodí tuhé mrazy a napadne sníh. Kde všude se dají solární vařiče využít?

  • 16. srpna 2017
bulb
main-article

Chytrá ulice: Chodník vyrábí elektřinu, lavičky čistí vzduch a reproduktory imitují ptáky

Dupněte si! Tak nějak by mohli v Londýně nabádat chodce na nově otevřeném speciálním pěším úseku, který vyrábí elektřinu prostřednictvím lidské chůze. Chodník je součástí projektu chytré ulice, kde se kolemjdoucí setkají i s dalšími inovacemi. Proč může procházka po inteligentním chodníku někoho obtěžovat?

  • 14. srpna 2017
bulb
main-article

Nabíjení elektromobilů z pouličních lamp: Brzy si ho vyzkoušejí v Londýně

Inovativní projekt na podporu elektromobility před časem odsouhlasili londýnští radní z několika tamních městských částí. Lampy pouličního osvětlení by zde měly kromě svícení sloužit jako dobíjecí stanice. Majitelé elektromobilů projíždějící Londýnem budou k jejich použití potřebovat speciální kabel s elektroměrem. Podobné chytré lampy už ve střední Evropě máme. Tušíte, kde?

  • 11. srpna 2017
bulb
main-article

Kdy vás kvůli robotům vyhodí z práce? Řidiče kamionů za 10 let, chirurgy za 36 roků

Hledáme schopného robota na pozici prodavačky supermarketu. Nemusí mít praxi, stačí správný software pro manipulaci s hotovostí a pokročilý stupeň umělé inteligence. Budou podobně vypadat pracovní nabídky za pár let? Odborníci na robotiku odhadují, že do 45 let zvládnou stroje většinu pracovních úkonů lépe než lidé.

  • 9. srpna 2017
bulb
main-article

Potřebujete zchladit? Kostka z Ruska funguje jako šikovná osobní klimatizace

Léto není jen časem koupání, slunce a rozteklé zmrzliny na chodnících. Pro kancelářské krysy letní měsíce také znamenají nemilosrdný boj o klimatizaci ve společných kancelářích. Vleklé války o teplotu vzduchu může ukončit chladící kostka z dílny dvou ruských koumáků. Jak funguje osobní klimatizace pro jeden pracovní stůl?

  • 7. srpna 2017
bulb
main-article

Kdo přežije při bouračce? Samořídicí auta se umí rozhodnout stejně jako lidé

Přejet maminku s kočárkem, nebo dva doktory přecházející na červenou? Podobné rébusy budoucí řidiči v autoškole nedostanou, ale když za volant autonomního auta usedne umělá inteligence, musí znát odpověď. Donedávna převládal názor, že stroje lidské morálce naučit nemůžeme. Německý výzkum ale dokázal opak. Jenže chceme, aby se auta bez řidičů rozhodovala v kritických situacích jako lidé?

  • 4. srpna 2017

Starší články

Z výrobních závodů technologických společností se roboti přesouvají do našich domácností.

Nahoru