Chytré šperky: Když se elektronika stane módním doplňkem

Pojem nositelná elektronika se v poslední době stal synonymem zejména pro chytré hodinky a náramky, které na trh chrlí většina technologických firem. Chytří elektroničtí pomocníci ovšem mohou mít i mnohem zajímavější podobu. Spojením technologie, důrazu na design a precizního zpracování vznikají neotřelé doplňky, u nichž by jen málokdo odhalil, že mají i jinou než jen estetickou funkci.

  • 19. října 2016
bulb

Chytré šperky: Když se elektronika stane módním doplňkem

main-article
bulb
main-article

Jak přelstít blesk: Pamatujete si, jak funguje Faradayova klec?

Srážka člověka s bleskem může mít fatální následky. Napětí v přírodním elektrostatickém výboji totiž může činit až několik desítek milionů voltů. Existuje ale způsob, jak působení blesku obejít. Jde o klec, která soustřeďuje elektrický náboj na svém povrchu. Objevil ji význačný britský fyzik a chemik Michael Faraday. Otestovat se ji nebál ani generální ředitel společnosti Siemens Eduard Palíšek.

  • 18. října 2016
bulb
main-article

Svítící mrak, ze kterého prší hudba. Podívejte se na stylový levitující reprák

Uvažujete, že byste si do bytu pořídili neotřelý, ale zároveň funkční designový skvost, který by okouzloval vás i vaše návštěvy? Možná jsme ho vypátrali. Americký designér Richard Clarkson představil inovaci svého závěsného svítidla ve tvaru mraku. Obláček z hypoalergenního materiálu nepotřebuje kabel, neboť levituje v prostoru. A kromě toho, že svítí a je krasný, funguje také jako reproduktor.

  • 13. října 2016
bulb
main-article

Velká pyramida, nebo velká elektrárna? Staří Egypťané možná znali elektrický proud!

Kdesi v Gíze, v poušti, kde je země tak vyprahlá, že doslova slyšíte, jak skomíravým hlasem podobným Meluzíně prosí o kapičku vody, svítí obrovským žárem jedna z největších pyramid světa a prosvěcuje nekonečnou tmu vesmírné prázdnoty. Je záchranným bodem pro všechny ztracené duše v době, kdy Re, bůh slunce, svádí svůj noční boj s Apopem, a zhasíná až s příchodem nového dne. Jak je to možné?

  • 13. října 2016
bulb
main-article

Skladná a ekologická. Německý designér představil větrnou elektrárnu do kapsy

Zodpovědní dobrodruzi vědí, že vyrazit mimo civilizaci bez telefonu a dalších elektronických zařízení se vždy nemusí vyplatit. Jak ale podobné přístroje udržet co nejdéle při životě? Jistě, taková otázka se v době powerbank může zdát trochu zbytečná. Ale ani záložní zdroj energie není nesmrtelný. Pak může nastoupit ekologická přenosná větrná elektrárna, která překvapí jednoduchou konstrukcí.

  • 7. října 2016
bulb
main-article

Prsten Nimb: Nenápadný šperk, který vám může zachránit život

Kathy Roma má za sebou traumatizující zkušenost. V roce 2000 přežila brutální útok, při němž ji za bílého dne napadl útočník s nožem. Přestože utrpěla vážná zranění, která jí dodnes připomínají četné jizvy, dokázala se úspěšně vrátit do života. Aby Kathy ušetřila další ženy podobného utrpení, vymyslela chytrý prsten Nimb. Minimalistický šperk v případě nebezpečí nenápadně zalarmuje vybrané osoby.

  • 4. října 2016

Starší články

Z výrobních závodů technologických společností se roboti přesouvají do našich domácností.

Nahoru