Domácnost

5 tipů, jak vybudovat nízkoenergetický ekologický dům

Pokud uvažujete o stavbě domu a chcete, aby vaše nové bydlení bylo energeticky nenáročné a šetrné k přírodě, rozhodně nesmíte podcenit přípravu. Nízkoenergetické stavby vyžadují komplexní přístup a nejeden jejich majitel už po několika málo letech zalitoval, že si celý postup více nepromyslel. Na co tedy nezapomenout, když chcete vybudovat nízkoenergetický dům, který bude v souladu s přírodou?

5 tipů, jak vybudovat nízkoenergetický ekologický dům
5 tipů, jak vybudovat nízkoenergetický ekologický dům

1. Tepelné čerpadlo většinou bývá volbou číslo jedna

Nízkoenergetické stavby se obecně vyznačují kompaktním tvarem, velkými prosklenými plochami orientovanými na jih, nadstandardní tepelnou izolací a také poměrně nízkou spotřebou tepla na vytápění.

A právě vytápění je to, na co se při stavbě nízkoenergetického ekologického domu vyplatí zaměřit pozornost. Výběr správného zdroje tepla je totiž často opomíjen s argumentem, že při nízké spotřebě to není důležité. Takový přístup však může výrazně ovlivnit nejen ekonomickou, ale také ekologickou stránku celého projektu.

Jaké vytápění tedy vybrat? Pravdou je, že nejde obecně říci, který způsob je tím nejlepším, protože každý dům je jiný. Volba vytápění navíc bývá ovlivněna i chováním obyvatel domu, a tak je nutné důkladně promyslet všechny možné varianty.

Pokud však plánujete bydlení v souladu s přírodou, určitě by bylo vhodné vsadit na obnovitelné zdroje. Jako ideální volba se tedy nabízí vytápění a ohřev vody tepelným čerpadlem. To získává přibližně 75 % energie z obnovitelných zdrojů, zbylých 25 % pak čerpá z elektrické sítě. Díky tomu je šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i k vaší peněžence. Vstupní investice je sice o něco vyšší, ale výrobci deklarují, že peníze se vám ve většině případů vrátí už do deseti let.

Výhody tepelných čerpadel:

U nízkoenergetických staveb je navíc vhodné zvážit i doplnění o rekuperační jednotku, která nejen, že může přispět k vyšší efektivitě, ale zároveň zajistí i dodávku čerstvého vzduchu. V tomto případě totiž rozhodně neplatí, že tepelné čerpadlo má podobné funkce jako rekuperace, a tím pádem ji dokáže plně nahradit. Jde o poměrně rozšířený omyl, ale zatímco čerpadlo vzduch ohřívá, a nebo naopak chladí, rekuperace zajišťuje prostup vzduchu, což je klíčové hlavně u novostaveb, kde technologie zabraňují přirozenému prostupu vzduchu konstrukcemi domu.

Jak vybrat tepelné čerpadlo, aby se opravdu vyplatilo

2. Připravte dům na fotovoltaiku

Plánujete-li stavbu s ohledem na životní prostředí a ekologii, dříve nebo později se zřejmě dostanete k problematice solárních panelů. Vyrábění vlastní elektřiny láká mnoho stavebníků, ale realita je často taková, že vypjatý rozpočet nedovolí realizaci. Pokud je to i váš případ, není nic jednoduššího, než novostavbu na instalaci fotovoltaiky připravit a solární panely pořídit až tehdy, když na ně budete mít dostatek financí.

Příprava domu na instalaci fotovoltaiky není nic těžkého, ale do budoucna může ušetřit spoustu peněz a starostí. Stačí, když montážní firma mimo kabely pro antény, internet nebo domácí telefon natáhne také kabeláž pro fotovoltaiku a propojí tak střechu s technickou místností.

Tip: Nemáte-li ještě přesně rozmyšleno, jaký typ fotovoltaiky budete instalovat, natáhněte si místo kabelů husí krky.

Střídače do fotovoltaické elektrárny: Jak vybrat ten nejvhodnější?

Pokud chcete jít ještě dál, začněte fotovoltaiku řešit hned, jakmile budete mít vaši stavbu na papíře, a uzpůsobte ji tak, aby pro případné panely měla na střeše dostatek místa. Největším nepřítelem fotovoltaiky jsou jednoznačně různé vikýře, které ubírají místo pro panely, a vysoké komíny.

Vyplatí se také nechat si dostatek místa v hlavním domovním rozvaděči. S fotovoltaikou se sem totiž montují i různé měřicí moduly, čidla a další technologie, a proto je potřeba mít dostatek rezervního prostoru, ideálně alespoň 25 pozic na DIN liště.

Solární panely na nízkoenergetickém domě.

3. Využijte dešťovou vodu

Dalším krokem, který vám pomůže šetřit jak přírodu, tak i váš bankovní účet, je bezpochyby efektivní využití dešťové vody. Když vezmete v úvahu, že spotřeba pitné vody v běžné domácnosti může být až 140 l na jednoho obyvatele za den a zároveň zvážíte, že dešťová voda by mohla bez problémů nahradit až 50 % z tohoto objemu, zjistíte, že využití srážkové vody rozhodně stojí za pozornost. Samozřejmě, můžete celou problematiku pojmout po vzoru našich babiček, postavit si pod okap sud a dešťovku zachytávat touto jednoduchou cestou, pak ovšem nebudete moci využít možností, které nabízí zachytávání ve speciálních podzemních či nadzemních nádržích.

Vodné a stočné 2020: Víme, kolik stojí kubík v 225 městech

Na co se dá dešťová voda v domácnosti využít?

Retenční nádrž na dešťovou vodu může být buď plastová nebo betonová. Důležité je, aby voda v ní nepřekročila teplotu 16 °C. U vyšší teploty hrozí množení bakterií a kažení vody. Další velmi podstatnou věcí je také filtrace. Ta by měla být složena minimálně ze 3 filtrů.

Zalévání odpadní vodou.

4. Pro zalévání zahrady využívejte kapkovou závlahu

Vzhledem k tomu, že sucha jsou v posledních letech stále horší, vyplatí se promyslet způsob, jakým budete zavlažovat zahradu okolo novostavby. I když si pořídíte nádrž na dešťovou vodu, měli byste se snažit s ní co nejvíce šetřit a zalévat pokud možno chytře, třeba s využitím kapkové závlahy.

Kapková závlaha patří do systému mikrozávlah a je ideální hlavně na záhony a skleníky. Vypadá jako hadice s dírkami, ale díky speciální membráně dávkuje vodu rovnoměrně jak na začátku, tak na konci potrubí. Mimo to, že vám tento systém pomůže šetřit vodou, ušetří také spoustu času se zaléváním.

5. Odpadovou vodu využijte ke splachování

Při plánování ekologického domu je dobré přemýšlet o všech zdrojích, které je možné využít. Nezapomínejte proto ani na takzvanou šedou vodu, která odtéká z umyvadel, van, sprch, dřezů a podobně. Po úpravě je totiž možné ji dále využívat jako bílou vodu, tedy vodu na splachování záchodů, pisoárů a nebo třeba na zalévání zahrady.

Abyste mohli šedou vodu takto využít, většinou potřebujete speciální čističku. Jsou sice i případy, kdy se šedá voda používá i téměř okamžitě, jsou však ojedinělé. Většinou je nutné vodu přefiltrovat, v některých případech i dezinfikovat. Možností může být také biologické čištění s filtrací.