Vše o elektřině

Originální zdroje elektřiny: Energii dodají zbytky od jídla i stádo krav

Vysoké účty za elektřinu možná nedohání k šílenství jenom vás, ale také mnohé vědce. Proto vymysleli několik opravdu netradičních způsobů, jak vyrobit proud. Na co stavět obří elektrárnu, když elektrický proud můžete získat návštěvou diskotéky nebo při hraní golfu.

Originální zdroje elektřiny: Energii dodají zbytky od jídla i stádo krav
Originální zdroje elektřiny: Energii dodají zbytky od jídla i stádo krav

Kdo neusnul na hodinách fyziky, ví, že energii nejde vytvořit ani zničit. Je možné ji pouze přeměnit na jiný druh energie. Z čeho všeho můžete získat elektřinu?

Diskotéky a noční kluby

Minulé generace možná chodily do nočních klubů, aby se opily do němoty. Dnešní ekologicky uvědomělá mládež ale takových chováním opovrhuje. Když se dnes někdo svíjí v podnapilém stavu na tanečním parketu, dělá to pro dobro lidstva. Produkuje totiž elektřinu. Nebo aspoň poctivě trénuje na to, až i na jeho oblíbené diskotéce bude fungovat systém na výrobu proudu jako v londýnském klubu Surya Bar. Tanečníci na zdejším parketu šlapou po speciálních pružinách, které při stlačení vytváří elektrický proud. Podle majitele klubu takto vyrobená elektřina pokryje 60 procent spotřeby energie na jeho provoz.

A pokud vám to pořád nestačí a považujete noční podniky spíše za hlučná místa s otřesnou hudbou, snad vás přesvědčí další vynález. V americkém státě Utah vyvinuli vědci přístroj, který dokáže přeměnit zvukové vlny v uzavřených prostorách v elektřinu. Až budou majitelé diskoték žádat o podporu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, nemělo by nás to vůbec udivovat.

Bioplynová stanice

Zařízení, kde se k výrobě elektřiny a tepla využívá rozklad organické hmoty (např. zbytky z jídelen, bioodpad, kejda od hospodářských zvířat) bez působení kyslíku.

Stádo krav

V žádném případě si nepředstavujte žádnou úžasnou technologii, která transformuje kinetickou energii zvířat pobíhajících po pastvině na elektřinu. Jde o mnohem méně poetický způsob výroby proudu. Ani tolik nepotřebujete samotný dobytek. Stačí, když budete sbírat to, co po sobě zanechá. Kravské lejno po správně úpravě a spálení lze přeměnit na elektřinu.

Takto zpracované výkaly hospodářských zvířat by podle vědců z Texaské univerzity pokryly tři procenta celkové energetické spotřeby Spojených států.

Sportovci

Do zelených fitness center nechodí lidé jen tvarovat svou postavu a svaly. Energie, kterou při cvičení na posilovacích strojích vytvářejí, je odvedena do generátorů, které pak vyrábějí elektrický proud. V kodaňském hotelu The Crown Plaza mohou hosté usednout na spinningové kolo s podobným generátorem. Když najedou aspoň deset kilowatthodin energie, což odpovídá asi patnáctiminutové jízdě, dostanou poukaz na jídlo v hodnotě 26 eur.

Kromě svalovců ve fitness centrech ale mohou elektřinu vyrábět také hráči golfu. Díky přístroji v úchytu golfové hole lze přetvořit kinetickou energii při odpálení míčku na elektřinu. Uchovaný proud může golfista později použít k nabití telefonu nebo notebooku.

Električtí úhoři

Električtí úhoři mají hodně slabý zrak, proto se nemohou bránit proti vodním predátorům rychlým útěkem. Jejich zbraní je ale schopnost vyvinout elektrický výboj o síle 400 Voltů, který nejenom zaženou útočníky, ale také loví malé ryby. Takže, kdo chce ušetřit na elektřiny, vyhodí ze svého domácího akvária zlaté rybky a nastěhuje si tam elektrické úhoře. Přijde vám to přitažené za vlasy? Nenechte se odradit, v Japonsku už použili akvárium s elektrickými úhoři k rozsvícení vánočního stromku.

Kompost a nedojedený oběd

Nenuťte vaše děti dojídat celý oběd, když nechtějí. Třeba vás odmítají poslechnout z dobrých důvodů. Možná viděly v televizi dokument o tom, že zbytky od jídla, hlavně slupky od ovoce a káva, dokáží produkovat bioplyn, který pak můžete přeměnit na elektřinu. V některých velkoměstech již dnes fungují firmy, které sbírají organický odpad ze zbytků od jídla a spalováním z nich vyrábějí elektrický proud. Takže když vaše ratolest odmítá sníst brokolici, hoďte ji na kompost, který pak odvezete na biostanici, kde poslouží k výrobě elektřiny nebo tepla. Bioplynové stanice už najdete i v České republice.