Domácnost

Díky „smarťanům“ může být každá domácnost chytrá. Jsou malí, ale šikovní!

Jak dodat běžnému domácímu vybavení pokročilé funkce? Stačí sada drobných zlepšováků tzv. smarťanů a budete se divit, co všechno vaše domácnost dokáže. S těmito pomocníky nemusíte investovat do drahých technologií ani kupovat nové chytré spotřebiče, a přesto budete mít možnost na dálku ovládat třeba varnou konvici, rádio, okenní rolety a mnoho dalšího.

Díky „smarťanům“ může být každá domácnost chytrá. Jsou malí, ale šikovní!
Díky „smarťanům“ může být každá domácnost chytrá. Jsou malí, ale šikovní!

Foto: http://frolicstudio.com

Právě díky takovým vynálezům, které dokážou integrovat chytré funkce do stávajících zařízení, jsou smart technologie stále dostupnější. Smarťani ale vypadají hlavně jako dobrá zábava a vyhrát si s nimi může každý od odrostlejších dětí až po aktivní seniory.

smarťánci

Pět druhů pohybu, široká oblast využití

Smarťani jsou malé servopohony, které pracují jako mechanické doplňky stávajících zařízení, kterým propůjčují specifické funkce. Vystačí si s tahem, tlakem, kroucením, otáčením a uvolňováním. Mohou zapínat a vypínat světla, zapnout konvici, zalévat rostliny, krmit rybičky... Sami pro ně vymyslíte spoustu dalších úkolů. Je třeba vždy zvolit vhodný typ podle zamýšleného výsledku.

Všechny smarťanské pomůcky obsahují základnu a inteligentní rozbočovač, který se připojuje přes Google Home (případně Alexa Smart Home) do cloudového prostředí vaší domácnosti. Smarťany nastavíte, aby fungovaly pomocí IFTTT (umožňuje vzájemné propojení různých aplikací a zařízení) nebo hlasových příkazů. Druhou možností je komunikace s každým zařízením pomocí aplikace v mobilním telefonu.

smarťánci

Měsíc bez nabíjení

Smarťané mohou komunikovat mezi sebou a předat příkazy ostatním, pokud by byly jednotlivé prvky příliš vzdáleny od rozbočovače. Každé zařízení se musí čas od času nabít. Na jedno nabití by ale mělo vydržet fungovat až měsíc.

smarťanská pomůcka

Staré věci nevyhodit, ale inovovat!

Za celým projektem stojí studio Frolic sídlící v Amsterodamu a Copenhagenu, které tímto funkčním konceptem reaguje na zájem investorů, které spojuje přesvědčení, že staré produkty není třeba hned vyhazovat jen proto, že nedisponují chytrými funkcemi a nelze je začlenit do tzv. internetu věcí.