Domácnost

4 tipy jak vybrat správný radiátor

Topná sezóna už je tu. Uvažujete o výměně starých radiátorů ještě před jejím začátkem? Máme pro vás pár tipů, jak vybrat správně a nespálit se. A to doslova.

4 tipy jak vybrat správný radiátor
4 tipy jak vybrat správný radiátor

Ať už se chystáte vyměnit stará mohutná topná tělesa za modernější a skladnější radiátory nebo právě vybíráte otopnou sestavu do vašeho nového domu, je třeba výběru radiátoru věnovat nějaký čas. Nejde totiž jen o design a estetičnost, ale hlavně o výkon. Sepsali jsme pro vás čtyři tipy, které vám s výběrem radiátoru pomůžou.

Ušetřit můžete také změnou dodavatele průměrně 2000 Kč ročně. Srovnejte si je v přehledné kalkulačce

Výkon radiátoru na prvním místě

Shodneme se pravděpodobně, že primární roli ve funkci radiátoru hraje jeho schopnost vytopit místnost. A hned tady narážíme na zapeklitý výpočet výkonu otopné soustavy, podle kterého si vypočítáte, jaký radiátor byste měli pořídit.

Kdy začíná topná sezóna a jak se na ni připravit?

Předtím, než si na modelovém příkladu ukážeme, jak lze požadovaný výkon radiátoru vypočítat právě pro vaši konkrétní místnost, je třeba upozornit, že samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách vašeho obydlí. Jinak se bude topit v panelovém bytě v Praze a jinak v rodinném zděném domku v Krkonoších či v dřevostavbě. Tepelné ztráty jsou totiž u každé stavby jiné a záleží nejen na lokalitě, kde se stavba nachází. 

Právě tepelné ztráty hrají při výpočtu výkonu radiátoru velkou roli. Jsou hlavním důvodem k tomu, že se radiátory umisťují pod okna či na obvodové zdi. Právě v těchto místech dochází k největšímu úniku tepla a radiátor tak zajistí správné rozložení teploty v místnosti.

Topná sezona za dveřmi: 4 tipy, jak během zimy neprotopit majlant

Každopádně pokud budeme brát v potaz, že se jedná o standardní stavbu v běžných klimatických podmínkách České republiky bez větších výkyvů, udává se obecně požadovaný výkon topení mezi 60-100 Watty. Abychom mohli přejít k modelovému příkladu, ukážeme si, jak vypočítat výkon radiátoru právě ve vašem bytě.

Výkon radiátoru pro danou místnost spočítáme následovně:

plocha místnosti v m2 x výška místnosti v m x obecně požadovaný výkon topení (60 W)

Modelový příklad:

Pokud vezmeme v potaz obývací pokoj o výměře 25 m2, s výškou stropu 3 m, pak bude výpočet vypadat následovně:

25 x 3 x 60 = 4 500 W

Radiátor pro tento konkrétní obývací pokoj by tedy měl být o výkonu minimálně 4 500 W, případně o výkonu vyšším, nikdy ne nižším.

Hliníkový, litinový, deskový nebo žebříkový?

Dalším důležitým aspektem při výběru topení je, z jakého materiálu je vyroben a jaký typ zvolíte. Pokud vybíráte radiátor do koupelny, pravděpodobně se rozhodnete pro žebříkový typ, který je velmi praktický i pro sušení ručníků.

Topná sezóna je tu. Vyberte si správný radiátor

Oblíbené jsou v dnešní době i deskové radiátory, které jsou velmi praktické a ušetříte spoustu místa, oproti starému typu topení - litinovému. Právě litinových radiátorů se většina lidí zbavuje, pořád je ale můžeme najít ve velkém množství obydlí. I tyhle monstra totiž mají svoje výhody. Díky své velikosti a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, vydrží tepleji daleko déle než ostatní typy radiátorů.

Hliníkové radiátory jsou podobné těm litinovým, ale jsou lehčí a disponují snadnější regulací teploty. Pokud máte standardní “průměrné” bydlení, nejlepší pro vás budou deskové radiátory v kombinaci s žebříkovými radiátory do koupelny.

Na designu záleží

Možná je to těžko k uvěření, ale i radiátor dnes může vypadat dobře. Přestože se většina lidí při kompletní rekonstrukci nebo výstavbě bydlení rozhoduje pro podlahové topení, někdo takovou možnost nemá a musí zůstat u radiátorů. Právě pro ty z vás, kterých se tato poslední možnost týká, máme dobrou zprávu. Výrobci radiátorů se v dnešní době zamýšlejí i nad designem a estetičností jako takovou.

Odvzdušnění radiátorů: Tipy, které potřebujete znát

Vyrábí se např. radiátory, které vypadají jako zrcadla nebo jsou tu speciální radiátorové desky, které slouží jako zástěna a oddělují tak velký prostor nebo dvě místnosti. Je však třeba upozornit, jak jsme již zmiňovali v úvodu článku, že radiátorům a jejich výkonu se nejlépe daří pod oknem nebo u obvodových zdí. Funkce těchto designových radiátorů je tedy spíše zaměřena právě na design, než na výkon.

A jaké radiátory se na trhu vůbec nabízejí? Ty nejprodávanější najdete v tabulce.

Typ

Cena

Korado Radik Klasik 22 600 x 1200

1 949 - 10 036 Kč

Typ

Cena

Thermal Trend KD

1 411 Kč

Typ

Cena

EIFuego Tessin

3 999 Kč

Zdroj: Srovnávač cen www.heureka.cz

Při výběru topení je potřeba vzít v úvahu i fakt, jestli budujete nový otopný systém nebo jen vyměňujete radiátory. Pokud totiž měníte staré radiátory za nové, musíte podřídit výběr radiátorům se stejným způsobem připojení k otopnému systému. Způsob napojení může být následovný:

Zaměřte svou pozornost i na radiátorové doplňky

Výběrem radiátoru to nekončí. Nákupem doplňků si můžete ulehčit práci s regulací topení apod. Nepostradatelným prvkem jsou termostatické hlavice. Kromě klasických mechanických termostatických hlavic jsou na trhu k dispozici i ty digitální. Ty mají mnoho funkcí, můžete na nich nastavit přesnou teplotu i čas spuštění radiátoru.

Závěrem zmiňme, že s výběrem radiátoru i správným nastavením vám samozřejmě dokážou pomoci specifické firmy s odbornými techniky. Pokud si tedy nejste jisti, nebojte se oslovit profesionály.