Domácnost

Automatické prodloužení smlouvy (prolongace): Co potřebujete vědět?

Máte smlouvu na dobu určitou? A víte, kdy přesně má vypršet a co se stane, až nastane „den D“? Pokud si nejste jistí, raději rovnou začněte v šuplíku lovit smlouvu. Je totiž možné, že máte závazek s automatickou prolongací.

Automatické prodloužení smlouvy (prolongace): Co potřebujete vědět?
Automatické prodloužení smlouvy (prolongace): Co potřebujete vědět?

Smlouva na dobu určitou obsahuje vždy datum, ke kterému domluva o dodávce energií končí. V případě, že by se tento závazek automaticky neprodloužil a odběratel by si nezařídil jiné řešení, hrozilo by, že upadne do černého odběru. Proto se, jakmile nastane den, kdy měl závazek vypršet, smlouva prostě automaticky prodlouží – někdy na dobu neurčitou, někdy na dalších pár let. A právě v tom je zakopaný pes.

Vyúčtování elektřiny: Jak vyčíst z faktury za energie vše, co potřebujete

Automatické prodloužení smlouvy jako past

Pokud se smlouva v „den D“ změní na závazek na dobu neurčitou, nemusíte si s ničím nijak zvlášť lámat hlavu. V takovém případě můžete po prodloužení od dodavatele utéct kdykoliv, a to zcela bez poplatků. Stačí si najít výhodnější produkt a cca za 3 měsíce už odebíráte energii od konkurence.

Nejvýhodnější nabídku snadno najdete v naší kalkulačce. Vyzkoušet!

Jestliže ale vše zůstane při starém a smlouva se jen prodlouží o dalších několik let, pak to s případnou změnou dodavatele jednoduché mít nebudete. Předčasné vypovězení závazku na dobu určitou totiž často něco stojí a pokuty se mohou vyšplhat klidně i na několik tisíc korun.

Automatické prodloužení smlouvy

Co potřebujete vědět, pokud máte smlouvu s automatickou prolongací?

Aby se vám smlouva neprodloužila, musíte se včas dodavateli ozvat. Odstaveček, který určuje, kdy přesně máte vyjádřit nesouhlas s prolongací, najdete obvykle ve všeobecných podmínkách v kapitole o ukončení dodávky. Jak může vypadat?

Prolongace: ukázka ze smlouvy

Z tohoto krátkého odstavce, který jsme vyňali ze smlouvy jednoho z menších dodavatelů, například vyplývá, že má odběratel pouze jeden konkrétní měsíc na odvolání automatické prolongace. Pokud se neozve přesně čtvrt roku před koncem závazku, smlouva se prodlouží o 5 let. To není zrovna krátká doba.

Jak reklamovat vyúčtování za elektřinu? Ani faktury nejsou bez chyb

Co když nevím, kdy mi závazek končí?

Nemůžete odstavec ve smlouvě najít? Nebojte se zeptat vašeho dodavatele. Ten má ze zákona povinnost vám poskytnou veškeré informace potřebné pro bezplatný přechod ke konkurenci. Mlčí nebo chodí kolem horké kaše? Oslovte Energetický regulační úřad (ERÚ), tam už si vašeho dodavatele srovnají do latě. Případně si můžete ještě vzít smlouvu k ruce a obrátit se na naši infolinku. Jeden ze specialistů s vámi bezplatně probere, jaké máte možnosti a rád vám i pohlídá veškeré termíny.

automatické prodloužení smlouvy

INFO: Pokud ve smlouvě najdete prolongaci na extrémně dlouhou dobu, například zmíněných 5 let, můžete teoreticky celou věc hnát k soudu. Ten následně rozhodne, jestli se jedná o takzvané nepřiměřená ujednání v neprospěch spotřebitele. Pokud určí, že se dá automatické prodloužení ve vašem případě považovat za nekalou praktiku ze strany dodavatele, umožní vám předčasně vypovědět smlouvu bez poplatků. Jelikož jste ovšem smlouvu přečetli a podepsali, v praxi se s takovými spory spotřebitelům nedoporučuje chodit před soud.

Novela energetického zákona má s prolongací zatočit

Od začátku roku 2021 má být naštěstí s prolongací amen. Smlouvu na dobu určitou bude nově možné uzavřít nejdéle na 36 měsíců. Po uplynutí 3 let se závazek změní na dobu neurčitou, od dodavatele tudíž budete mít možnost odejít kdykoliv, aniž by vám hrozil mastný poplatek.

INFO: Od smlouvy se závazkem na dobu určitou můžete bezplatně odstoupit i v momentě, kdy váš dodavatel mění smluvní podmínky nebo zdražuje.

7 zásadních změn, které přinese novela energetického zákona