Domácnost

Bezdrátové nabíječky: Funkční řešení, nebo slepá cesta?

Bezdrátové nabíječky jsou pohodlnou alternativou klasického nabíjení kabelem. Nová technologie si našla svoje nadšence, kteří na ni nedají dopustit. Na druhou stranu naráží na limity – zařízení musí ležet na nabíjecí podložce, která vyžaduje připojení ke zdroji. Nejspíš i proto se technologie zatím masivně nerozšířila. Jaká je budoucnost bezdrátového nabíjení?

Bezdrátové nabíječky: Funkční řešení, nebo slepá cesta?
Bezdrátové nabíječky: Funkční řešení, nebo slepá cesta?

Bezdrátové nabíjení obvykle využívá principu indukce. Na trhu mobilních telefonů se nejvíce rozšířil standard Qi vyvinutý sdružením výrobců Wireless Power Consortium (WPC). Funguje na principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami. Jedna cívka je v nabíjecí podložce, druhá v mobilním telefonu. Po připojení ke zdroji vytváří cívka v nabíjecí podložce magnetické pole, druhá cívka v telefonu z něj indukuje střídavý proud, kterým se nabíjí akumulátor telefonu.

Systém Qi je schopný přenášet elektrickou energii na vzdálenost až několika centimetrů. Navíc obsahuje komunikační a kontrolní mechanismy. Dobíjecí podložka dokáže zjistit, zda je v dosahu zařízení, které odebírá energii. Pokud žádné nenajde, sníží svůj výkon na minimum a šetří spotřebu elektrické energie. Qi také rozpozná úroveň nabití zařízení ležícího na podložce. Při využití bezdrátového nabíjení je však potřeba počítat se sníženou účinností oproti kabelu, proto je čas do úplného nabití o něco delší.

Firma Continental představila revoluční technologii pro nabíjení elektromobilů

Konsorcium WPC sdružuje společnosti za účelem vytvoření mezinárodně plně kompatibilního standardu pro bezdrátové nabíjení. K jeho členům patří například Samsung, HTC, Nokia, Microsoft, ale také švédský výrobce nábytku IKEA, který má v sortimentu noční stolky nebo lampičky se zabudovanými dobíjecími podložkami.

Výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení

Na první pohled se jedná o velmi atraktivní technologii, ale její větší popularizaci komplikuje fakt, že zas tak úplně bezdrátová není – nabíjecí podložka musí být kabelem připojena do zásuvky. Kompatibilní nejsou všechny telefony, integrované bezdrátové dobíjení najdeme spíše u dražších modelů. A zejména u levnějších typů nabíječek musí být telefon umístěn na přesně určené místo na dobíjecí stanici, jinak indukce nefunguje správně.

Mezi výhody bezdrátového nabíjení patří:

K nevýhodám bezdrátového nabíjení patří:

Může být bezdrátové nabíjení škodlivé?

Někteří odpůrci bezdrátových nabíječek tvrdí, že tato technologie dává bateriím telefonů pěkně zabrat a postupně snižuje jejich životnost. S tím souhlasí také výzkumníci z neziskové organizace American Chemical Society, kteří se ve své studii zaměřili konkrétně na iPhony a zjišťovali, jak bezdrátové nabíjení ovlivňuje jejich baterii. Nakonec došli k závěru, že při použití bezdrátové nabíječky se zařízení zahřeje o celých 7 % více, než při použití kabelu. Pokud navíc cívky ve smartphonu nejsou správně zarovnány s cívkami v nabíjecí podložce, teplota stoupá mnohem rychleji. Podle jiných zdrojů však není důvod k panice, protože k poškození baterie by mohlo dojít jen v případě, kdy by byla vystavena teplotám větším než 50 stupňů. Taková situace by mohla nastat tehdy, když byste mobil nabíjeli třeba v rozpáleném autě.

Jak na bezdrátové nabíjení u nekompatibilních telefonů

Pokud nevlastníte smartphone kompatibilní pro bezdrátové nabíjení, je potřeba zkontrolovat přesné specifikace vašeho telefonu. Některé modely technologii podporují a stačí je vybavit pouze speciálním krytem nebo samolepkou. Pokud telefon technologii vůbec nepodporuje, je možné k němu dokoupit přijímač, který se připojí do USB portu.

Rychlonabíjecí stanice posunou elektromobilitu v čase, ale zvládne to i bez nich

Vývoj a budoucnost technologie

Ačkoliv se o bezdrátovém nabíjení často mluví jako o převratné technologii posledních let, princip jeho fungování je známý již téměř dvě století. Elektromagnetickou indukci objevil Michael Faraday už v roce 1831. V roce 1900 se pustil Nikola Tesla do projektu tzv. Wardenclyffské věže, která měla zajišťovat přenos elektrické energie na velké vzdálenosti. A s bezdrátovým dobíjením se možná setkáváte každý den v koupelně – na jeho principu funguje i elektrický kartáček.

Proč ukončil Apple vývoj nabíjecí podložky AirPower?

Po velkém boomu bezdrátového nabíjení mobilních telefonů před několika lety však došlo spíše k útlumu. K tomu přispělo i rozhodnutí firmy Apple, že nabíjecí podložka AirPower nepůjde do prodeje. Ačkoliv společnost představila revoluční bezdrátovou nabíječku již v roce 2017, ani po roce a půl ji neuvedla na trh a letos na jaře oznámila, že ruší její vývoj. 

AirPower měla zároveň dobíjet několik zařízení, včetně hodinek Apple Watch a sluchátek AirPods, bez ohledu na jejich umístění na podložce. Nakonec se ukázalo, že si nejspíš Apple ukousl příliš velké sousto a vytvořit podobnou technologii není tak jednoduché. Problémem bylo především to, že nabíječka musela obsahovat více nabíjecích spirál, aby bylo možné nabíjet současně více zařízení, které by bylo posléze bylo možné umístit kdekoliv po povrchu nabíjecí podložky. To však vedlo k problému přehřívání samotné nabíječky. Tento problém se nepodařilo společnosti Apple uspokojivě vyřešit, a proto celý projekt zrušila. 

O tom proč Apple zrušil nabíječku AirPower se dozvíte více v následujícím videu: 

Myšlenka bezdrátové nabíječky, která si poradí s nabíjením několika produktů Apple zároveň, však byla natolik zajímavá, že i když ji samotný Apple odpískal, jiné společnosti se jí nevzdaly. A vypadá to, že dobře udělaly. Koncept „tři v jednom“ opravdu může fungovat, což potvrzuje bezdrátová nabíječka Drop XL od Společnosti Native Union, která byla představena začátkem roku 2020. Velká nabíjecí plocha a jeden port USB-A umožňují nabíjet až 3 zařízení současně – iPhone, AirPody v bezdrátovém nabíjecím pouzdře, Apple Watch i jiná zařízení kompatibilní se specifikací Qi. Zároveň nabíječka potěší také stylovým designem, který perfektně vynikne v každé kanceláři, a silikonovým povrchem s protiskluzovým vzorkem. Jedinou nevýhodou je tak cena – abyste si mohli novinku Drop XL pořídit, budete muset z peněženky vytáhnout přes 3 000 Kč, což rozhodně není málo.

Nabíjení přes NFC je žhavou novinkou, na to aby se vyrovnalo Qi standardu však zatím nestačí

NFC v doslovném překladu znamená „komunikace v blízkém poli“ a jde o technologii, díky které je možné realizovat bezkontaktní platby. Používá se i pro rychlé spárování příslušenství k telefonům nebo pro sdílení dat mezi zařízeními. V budoucnu by se však mohla přidat i další funkce – bezdrátové nabíjení. Fórum, které NFC spravuje, se nedávno nechalo slyšet, že něco takového by mělo být možné již velmi brzy. To by mohlo znamenat revoluci ve výrobě mobilních telefonů a dalších zařízení. Možnost nabíjení technologií NFC by totiž mohla výrazně snížit náklady na výrobu, a tím pomoci k rozšíření myšlenky telefonů bez portů. Na něco takového si však ještě nějakou dobu počkáme. Technologie totiž zatím nedokáže dosáhnout většího výkonu než 1 W, což je ve srovnání s Qi standardem zoufale málo.

Budoucnost bezdrátového nabíjení je v přenosu na velké vzdálenosti

Bezdrátové nabíjení tak stále naráží na značné limity. Do budoucna se musí vypořádat především s problémy nízké účinnosti a dobíjení na malé vzdálenosti. V současné době se výzkum ubírá dvěma směry.

Elektřina zadarmo? Volná energie fascinovala nejen Nikolu Teslu

Prvním je využití bezdrátové technologie pro dobíjení elektromobilů – nejodvážnější vize pracuje s dobíjením aut během jízdy po silnici.

Druhým směrem je vývoj bezdrátových nabíječek, které by uměly přenášet elektrickou energii na mnohem větší vzdálenost, v současnosti je to pouze několik centimetrů. V této oblasti se testuje zejména technologie rezonance a radiových vln, které mohou energii přenášet na vzdálenost několika metrů. Dobíjení elektronických zařízení by pak fungovala v podstatě jako síť wifi. To je však zatím hudba budoucnosti.

Nillkin 2438928 je jedna z nejdostupnějších bezdrátových nabíječek na našem trhu

Jak vybrat bezdrátovou nabíječku

Při výběru bezdrátové nabíječky je důležitým parametrem její výkon, který má vliv na rychlost nabíjení. Na trhu jsou dostupné modely nabíječek s výkonem 5–15 W, některé z nich navíc disponují funkcí rychlonabíjení. Nabíječky vybavené standardem Qi jsou schopny rozpoznat, jakým maximálním výkonem lze dané zařízení nabíjet, takže se nemusíte obávat poškození telefonu. Většina modelů je vybavena LED diodou pro indikaci průběhu nabíjení.

Dále lze vybírat z různých designů, klasické bezdrátové nabíječky jsou ve formě kulaté podložky, ale v nabídce najdete rovněž rámečky, které umožňují vertikální polohu telefonu při nabíjení. Na funkčnost má vliv také povrchový materiál, vhodnější bývá textilní potah nebo silikonová vrstva, aby telefon z nabíječky nesklouzával.

Většina nabíječek má ve specifikaci uvedeny konkrétní modely mobilních telefonů, které jsou s ní kompatibilní. Existují i typy, které zvládnou nabíjet více zařízení najednou.

Srovnání základních parametrů vybraných bezdrátových nabíječek

 

Nillkin 2438928

iOttie iON Wireless Stand

Belkin F7U068bt

Samsung EP-PN920BW

NOMAD BASE STATION pro Iphone a Apple Watch

Cena

309 Kč

1 390 Kč

613 Kč

563 Kč

3 599 Kč

Výkon

10 W

10 W

5 W

9 W

7,5 W

Design

kulatá podložka

stojánek na výšku i na šířku

kulatá podložka

kulatá podložka

hranatá podložka

Rychlonabíjení

ano

ano

ne

ano

ano

Tabulka: Ceny bezdrátových nabíječek uvádíme včetně DPH podle informací z internetového srovnávače Heureka k 19. 6. 2019.

Technologie bezdrátového nabíjení má velký potenciál a bude zajímavé sledovat, jakým směrem se bude v budoucnu vyvíjet. Možná se jednou dočkáme doby, kdy se úplně zbavíme problémů s vybitou baterkou telefonu.