Vše o elektřině

Otázky a odpovědi: Jaké budou ceny elektřiny pro rok 2017?

Vypuknutí topné sezóny s sebou každoročně přináší řadu otázek, které se týkají cen elektřiny pro následující období. Budou platby za tuto komoditu stoupat, nebo naopak zamíří dolů? To zůstane do cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu tajemstvím. Přesto, i když nevlastníme věšteckou kouli, existují indikátory, které naznačují, jakým směrem se bude cena elektrického proudu ubírat.

Otázky a odpovědi: Jaké budou ceny elektřiny pro rok 2017?
Otázky a odpovědi: Jaké budou ceny elektřiny pro rok 2017?

Mají se domácnosti, které zvýšenou měrou využívají elektřinu, obávat zdražení, nebo mohou zůstat v klidu? I když se jedná pouze o prognózy, odborníci na energetiku se domnívají, že cenového zemětřesení se čeští spotřebitelé obávat nemusejí. I když cena elektřiny na globálních trzích stoupá, dodavatelé myslí na zadní vrátka, a proto si vytvořili dostatečné zásoby komodity, které ještě stihli pořídit levněji. Jaké otázky si Češi v souvislosti s elektrickým proudem nejčastěji pokládají?

Šéfka ERÚ Vitásková: Nová tarifní struktura příští rok nebude, návrh přepracujeme

1. Co tvoří a ovlivňuje ceny elektřiny?

Celkovou cenu elektřiny tvoří dvě složky – regulovaná a neregulovaná. První z nich, která se na celkové částce podílí přibližně z 55 procent, stanovuje prostřednictvím každoročního cenového rozhodnutí Energetický regulační úřad (ERÚ) a pro dodavatele je její výše závazná. Neregulovanou část ceny, která tvoří zbylých 45 procent, si podle aktuální situace na trhu určují sami dodavatelé. Proto mohou domácnosti správným výběrem dodavatele dosáhnout vítané úspory.

Do ceny, kterou domácnosti zaplatí, se promítá celá řada faktorů, důležité jsou zejména ceny elektřiny na světových trzích. Ty nyní citelně stoupají, ale jejich růst by se v příštím roce prozatím projevit neměl.

ERÚ chystá nevídanou tarifní revoluci. Kdo doplatí na velikost jističe?

2. Kdy se spotřebitelé dozvědí přesnou výši plateb pro následující rok?

Postup při tvorbě cen je následující: na sklonku listopadu ERÚ na tiskové konferenci oznámí chystané změny regulované složky ceny elektřiny. Ty regulátor zpravidla doplní modelovými příklady, které demonstrují, jak cenové rozhodnutí ovlivní spotřebitele. Zveřejnění regulované ceny je tedy ukazatelem, který odběratelům naznačí, jakým směrem se ceny budou ubírat. 

Jak si při letošních cenách stojí váš dodavatel? Patří mezi ty levné, nebo vás bere na hůl?

Poté je řada na jednotlivých dodavatelích, kteří s ohledem na oznámení ERÚ doplní ceny složky neregulované. Dodavatelé musí reagovat velice rychle. Aby při změně cen pro následující rok splnili ohlašovací dobu, kterou zákon stanovuje na 30 dnů, musí si pospíšit a zveřejnit nové ceníky do 2. prosince. Pokud by dodavatel nerespektoval povinnou ohlašovací dobu, riskoval by ztrátu klientů, kteří by ho mohli opustit ve zkrácené výpovědní lhůtě.

Ceny elektřiny 2016: Drama se nekoná, domácnosti zaplatí stejně, místy i mírně ušetří

3. Jaké jsou cenové prognózy odborníků?

Přestože existuje celá řada faktorů, které naznačují možný vývoj cen, energetičtí experti bývají v jednoznačných soudech opatrní a před cenovým rozhodnutím ERÚ se obyvkle nepouštějí do odvážných spekulací. Faktem je, že cena elektřiny na burze od letošního ledna stoupla přibližně o 50 %. Tento nárůst zapříčinilo mimo jiné zvýšení globálních cen černého uhlí.

S přicházející topnou sezónou očekávám zvýšenou aktivitu dodavatelů energií, kteří budou přicházet s akčními nabídkami. Pro odběratele elektřiny i plynu je dobrou zprávou, že nepochybně dojde ke snížení ceny komodity. Přestože z minimálních burzovních cen panujících na počátku roku se ceny elektřiny i plynu poněkud zvedly, stále jsou pod průměrem loňského roku. Nenastane-li tedy v závěru roku skutečně dramatické zvýšení, odběratelé si mohou říci o nižší cenu. A nenabídne-li jim dobrou cenu stávající dodavatel, určitě se najde lepší nabídka. Co se týká regulované složky ceny, očekávám růst u plynu a spíše stagnaci u elektřiny. K tomu si ale řekne své rozhodující slovo regulátor.

- Jiří Gavor, jednatel ENA s.r.o

Přesto odborníci rapidní zvýšení cen pro koncové odběratele prozatím neočekávají, neboť dodavatelé elektřinu nakupují s velkým předstihem, a proto se vyšší nákupní ceny v celkové platbě projeví později. Tvrdý konkurenční boj mezi dodavateli, kteří nechtějí přijít o zákazníky a v ideálním případě se snaží nalákat klienty nové, může navzdory vývoji cen na burze zapříčinit stagnaci nebo i mírný pokles plateb za elektřinu. Nechme se překvapit.