Vše o elektřině

Ceny elektřiny 2018: Podle analytiků porostou jen mírně, asi o 2 až 3 procenta

Silová elektřina na pražské burze v posledních měsících zdražovala. Jak se to promítne do peněženek českých domácností? Ceny elektřiny pro rok 2018, které odběratelé platí, se budou sice měnit až na přelomu roku s novými ceníky dodavatelů, ale námi oslovení analytici se na vývoji cen elektrické energie shodli. Měla by se zvýšit pouze minimálně. Jak se staví k fixaci cen na více let dopředu?

Ceny elektřiny 2018: Podle analytiků porostou jen mírně, asi o 2 až 3 procenta
Ceny elektřiny 2018: Podle analytiků porostou jen mírně, asi o 2 až 3 procenta

Regulované ceny elektřiny už známe. Nedávno je prozradil Energetický regulační úřad. To mě zajímá!

Hospodářská krize držela ceny elektřiny na energetických burzách dlouho při zemi, ale ty doby už jsou dávno pryč. U nás i v Evropě se máme dobře, aspoň tedy podle ekonomů, nesužuje nás nezaměstnanost, firmy prosperují, a to samozřejmě táhne nahoru poptávku po elektrické energii. Pražská energetická burza (PXE) zažila v posledních 3 měsících vytrvalý růst cen elektřiny.

Vývoj ceny ročního kontraktu na elektřinu s dodáním v 2018 za poslední 3 měsíce na PXE

Vývoj ceny elektřiny s dodávkou v roce 2018 na pražské burze za poslední tři měsíce.

Nicméně domácnosti tento skok na svých složenkách za energie zřejmě příliš nepocítí. Větší nárůst cen by měla utlumit posilující česká koruna i konkurence mezi dodavateli.

Ceny elektřiny na burze rostly, ale zdražení zabrání konkureční boj

„U silové elektřiny si domácnosti v roce 2018 připlatí v průměru kolem pěti procent. Ta ale tvoří jen zhruba 40 procent z celkové ceny. Při započtení dalších poplatků tak celková částka na fakturách vzroste pouze o dvě až tři procenta,“ odhaduje Jiří Gavor z konzultační firmy ENA.

Přestože loni v září stála na Pražské energetické burze megawatthodina elektřiny méně než 25 eur a po roce se ceny pohybují kolem 35 eur za MWh, podle Gavora se zákazníci nemusí obávat žádného cenového šoku. Domnívá se, že konkurenční boj zřejmě obchodníkům neumožní plně promítnout nárůst burzovních cen elektřiny do koncových tarifů pro zákazníky. A to i za cenu poklesu obchodní marže.

Zdražování elektřiny zmírní také silná koruna

Stejně to vidí i Tomáš Sýkora, hlavní analytik Patria Finance: „Letošní růst ceny silové elektřiny se zřejmě částečně promítne do ceníku pro příští rok, nicméně konkurenční boj by neměl obchodníkům s elektřinou umožnit plně promítnout nárůst burzovních cen elektřiny do koncových tarifů. Růst ceny silové elektřiny by také minimálně do jisté míry měla tlumit i posilující koruna.“

Podle analytika Jana Rašky z Fio banky se dá mnohé usuzovat také podle vývoje cen elektřiny, za které ji prodává ČEZ: „I přes aktuální zotavování cen silové elektřiny bych v příštím roce neočekával výraznější meziroční změnu cen pro domácnosti.

INFOGRAFIKA: Změna dodavatele? Nejen kvůli nízké ceně, důležitá je i kvalita

Indikátorem budoucího vývoje může být například vývoj cen, za které ČEZ prodává ze svých výrobních zdrojů silovou elektřinu. ČEZ měl k letošnímu srpnu na rok 2018 předprodáno 80 % své produkce za cenu 29,5 EUR/MWh. Očekávám, že nedávný růst cen na burzách by mohl ještě tuto cenu navýšit o zhruba jedno euro. Výsledná průměrná prodejní cena silové elektřiny na příští rok kolem 30,5 EUR/MWh je nicméně téměř shodná s tou letošní pohybující se poblíž 31 EUR.“

Cenu elektřiny na burze ovlivňuje rostoucí poptávka po uhlí z Číny

Cena elektřiny (obchodované na burze) se skládá z ceny černého uhlí a z ceny emisní povolenky. Cena uhlí závisí hlavně na postoji Číny, na využívání jejích vlastních zdrojů, objemu její těžby a na importech do Číny,“ vysvětluje Bohumil Trampota, analytik J&T Banky.

Právě pro čínské firmy bylo letos obtížnější získat levné dodávky černého uhlí. To podrobně popisuje Sýkora z Patria Finance:

Navzdory tomu, že růst ceny uhlí v loňském druhém pololetí přilákal dodatečnou nabídku např. z USA (exporty především do Asie za prvních letošních 8 měsíců vzrostly meziročně o 20 % na 52 mil. tun), cena uhlí neklesla, ale naopak vzrostla. K růstu zřejmě pomohl nárůst dovozů Číny (+ 20 % meziročně). Apetit Číny vedle uzavírek vlastních (méně efektivních) dolů podpořil výpadek ve výrobě elektřiny z vodních elektráren. Svoji roli také mohly sehrát sankce vůči Severní Koreji. Čína letos ze Severní Koreje dovezla pouze zlomkové množství (2,7 mil tun) z loňských 22,4 mil. tun. Nabídku z Austrálie zase přibrzdil cyklon Debbie.“

Proč platit za elektřinu víc, než musíte?

V názoru na doporučení fixace cen elektřiny se analytici různí

Dodavatelé přicházejí s různými nabídkami na zafixování ceny elektřiny na rok či dva dopředu. Odběratel bude mít tedy jistou výši svých účtů za energie. Když ale ceny klasických dodávek elektřiny půjdou dolů, zákazník s fixací prodělá. Naopak když ceny vzrostou, fixace elektřiny se vyplatí. Jak se na fixaci dívají námi oslovení odborníci?

Nabídky na fixované ceny na dobu určitou bývají levnější než smlouva na dobu neurčitou. Skrývá se ale za tím riziko automatického prodlužování smlouvy a tím i ztráta možnosti volby ještě výhodnějšího dodavatele.

- Jiří Gavor, jednatel konzultační firmy ENA a zároveň výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE)

Cena elektřiny na burze byla v posledních letech velmi nízká a atakovala letitá minima. Spíše než pokles bychom očekávali její růst. Z tohoto pohledu se jeví fixace její ceny jako krok správným směrem.

- Bohumil Trampota, analytik J&T Banky.

Očekávaná reforma trhu s emisními povolenkami, postupné odstavování německých jaderných elektráren do roku 2022, to vše jsou faktory, které by podle mého názoru měly podporovat tržní ceny elektřiny ve střednědobém horizontu. Naproti tomu další rozvoj obnovitelných zdrojů by měl na ceny působit negativně. Domnívám se, že výše zmíněné prorůstové faktory v horizontu dvou, tří let spíše převáží a tržní ceny elektřiny alespoň mírně porostou. Z tohoto pohledu by fixace cen mohla dávat určitý smysl.

- Jan Raška, analytik Fio banky

Ceny elektřiny 2016: Češi odebírali 12. nejdražší proud ze 36 zemí

V dlouhodobém horizontu několika let stále věřím v postupně menší využití uhlí jako zdroje pro výrobu elektřiny, tj. v setrvale klesající poptávku po něm s tlakem na cenu. Stejně tak věřím v další nárůst kapacity využití obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny. Na poptávkové straně by pak rostoucí spotřebu na rozvíjejících se trzích měl tlumit, resp. vyrovnávat tlak na energetické úspory na rozvinutých trzích. Výsledkem působení této těchto faktorů by měla být (při stávající cenotvorbě) spíše nižší cena silové elektřiny v dlouhém horizontu. S ohledem na tyto předpoklady pak fixaci cen na delší období nedoporučuji.

- Tomáš Sýkora, hlavní analytik Patria Finance

Schovává se ve vaší domácnosti energetický žrout, který se potichu láduje elektřinou, zatímco vám narůstají účty za energii? Chci žrouta odhalit!