Vše o elektřině

Ceny emisních povolenek porostou. Česko z nich získá 120 miliard

Přibližně 120 miliard by mohlo Česko získat na energetické projekty získat díky prodeji emisních povolenek.

Ceny emisních povolenek porostou. Česko z nich získá 120 miliard
Ceny emisních povolenek porostou. Česko z nich získá 120 miliard

Emisní povolenky, které opravňují k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, dlouhodobě zdražují. Zatímco v roce 2017 jejich cena dosahovala přibližně 5 euro za tunu CO2, nyní už jejich cena přesahuje 25 euro. A podle futures, tedy sázky na budoucí cenu, porostou v prosinci k téměř 28 eurům za tunu. A analytici očekávají v příštím roce další zdražování a dlouhodobé pokoření hranice 30 euro za tunu

Důvodem je energetická politika Evropské unie, která si klade za cíl prudké snižování emisí CO2. Nejdříve se pro rok 2030 schválila redukce emisí o 40 % oproti roku 1990. Ve svém aktuálním projevu však předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen dokonce navrhla snížení emisí o 55 %. To znamená, že se povolenky budou z trhu stahovat a jejich cena bude zdražovat. 

Jak se utváří cena emisních povolenek?

Nahrává tomu i energetická politická některých zemí. Například Německa, které se rozhodlo uzavřít do roku 2022 všechny své jaderné elektrárny. Tyto bezemisní zdroje chce nahradit především obnovitelnými zdroji, ale také plynovými elektrárnami, které produkují CO2. Povolenek tak budou potřeba více a jejich cena nadále poroste. 

Emisní povolenky jsou vítaným zdrojem rozpočtových příjmů také pro Česko. Zatímco v roce 2016 získal stát z prodeje povolenek 3,1 miliard korun, v roce 2018 to bylo už 14,9 miliard korun. Tyto peníze nemají sloužit k zalepení rozpočtu, ale k podpoře projektů ke zlepšování životního prostředí a redukce CO2. 

Podívejte se, jak pandemie ovlivnila znečištění v Evropě

Peníze pro Česko na příděl

Celý systém se proto centralizuje a Česko bude tyto peníze odevzdávat do společného evropského fondu, ze kterého postupně obdrží peníze na jednotlivé projekty. „Část příjmů z prodeje emisních povolenek bude od příštího roku soustředěna v Modernizačním fondu. To je nový nástroj vytvořený na evropské úrovni, který bude sloužit k podpoře investic do modernizace energetických soustav a na zvýšení energetické účinnosti. Česko bude mít na období 2021 - 2030 k dispozici přibližně 120 miliard Kč,“ uvedl Ondřej Charvát, tiskový mluvčí Ministerstva životního prostředí. 

Emise by měly klesnout až o 55 % ve srovnaní s rokem 1990.

Je to však výrazně méně, než by Česko mohlo očekávat v současném systému. Cena emisních povolenek navíc v dalších letech poroste, získaná částka při vlastním prodeji by tak byla výrazně vyšší. Česko tak bude financovat také evropské projekty velkého významu, například útlum těžby uhlí v Polsku či další velké energetické projekty zaměřené na obnovitelné zdroje. 

Hlavně na odklon od uhlí 

Česko by mělo získat peníze především na modernizaci svých elektráren a tepláren. Podpora by měla vést k rozvoji obnovitelných zdrojů energie a celkovému odklonu od uhlí.

Kdy Česko skončí se spalováním uhlí?

A to v situaci, kdy Česko stále nemá konkrétní plán, kdy dojde k odklonu od uhlí. Podle iniciativy, kterou podepsalo 83 českých vědců a vědkyň v nejrůznějších oborech by se Česko mělo odklonit od uhlí už v roce 2030. Obecně se však počítá, že nová Uhelná komise rozhodne zakázat těžbu uhlí někdy na rok 2030-2050. Žádné termíny přitom nakonec nemusí být zapotřebí, neboť odklon od uhlí může nastat právě kvůli rostoucím cenám emisních povolenek. Elektřinu ani teplo se pak nevyplatí z uhlí vyrábět. 

Peníze z Modernizačního fondu také zamíří k nákupu vozidel pro veřejnou dopravu nebo např. modernizaci veřejného osvětlení. „Z pohledu domácností a obcí může být zajímavou oblastí, kterou bude fond také podporovat, rozvoj komunitní energetiky,“ zakončuje Charvát.