Vše o elektřině

Cestovní adaptéry: Víte, kde nesedí české zástrčky do zahraničních zásuvek?

Za pár dní odjíždíte na dovolenou a odškrtáváte poslední věci, které musíte zařídit před odjezdem? Už jste možná vyměnili peníze, sjednali cestovní pojištění, ale pokud míříte mimo kontinentální Evropu, hodí se zjistit, jestli na cestách bez problémů nabijete svůj mobil či jiné elektrospotřebiče. Ve světě totiž platí jiný kraj, jiná zásuvka. Podívejte se, kde se neobejdete bez cestovního adaptéru.

Cestovní adaptéry:  Víte, kde nesedí české zástrčky do zahraničních zásuvek?
Cestovní adaptéry: Víte, kde nesedí české zástrčky do zahraničních zásuvek?

Přestože by bylo praktičtější a jednodušší, kdyby všichni lidé na světě mluvili stejným jazykem, jezdili autem po stejné straně silnice nebo považovali plivání a krkání na veřejnosti za neslušné, nikdy se to asi nestane. Podobně dnes přes snahy o standardizaci máme na světě 15 druhů používaných zásuvek (označovaných písmeny A až O) spolu se dvěma různými typy napětí a frekvencí.

V Evropě mají vlastní zásuvky také v Itálii, Švýcarsku a Dánsku

Cestovatelům ale můžeme přinést jednu dobrou zprávu. I když v Evropě narazíme na více druhů zásuvek, s výjimkou Velké Británie, Irska a Kypru si u přístrojů s malou spotřebou vystačíme pouze s eurozástrčkou.

KPZ pro dobrodruhy: Známe chytré novinky, které vám zpříjemní pobyt v divočině

Pro návštěvu smaragdového ostrova, Spojeného království a Kypru budete potřebovat cestovní adaptér pro zásuvky typu G, který není kompatibilní s eurozástrčkou. Mimo Evropu vám eurozástrčka ulehčí život např. v Egyptě, Maroku, Tunisku, Turecku i v zemích bývalého Sovětského svazu. 

Eurozástrčka

Zástrčka typu C ve tvaru plochého šestiúhelníku, která se využívá pro napájení spotřebičů s maximální odběrem 2,5 Ampéru. Je kompatibilní s většinou zásuvek v Evropě (kromě Velké Británie a Irska), ale i v Rusku, Turecku aj. Ovšem nelze ji využít v celé Severní Americe, Austrálii nebo na Novém Zélandu.

 

Eurozástrčka, Zdroj: Mezinárodní elektrotechnická komise

Kdy není bezpečné používat redukce u přístrojů vyžadujících zemnicí kolík?

Elektrospotřebiče s vyšší spotřebou u nás končí zástrčkou typu E nebo E/F (např. žehličky). Přestože je můžeme napasovat na cestovní adaptér nebo zasunout i do jiného typu zásuvky, v prodejně elektra by se při zmínce o takových praktikách asi vyděsili. Levnější typy redukcí (přesněji cestovní adaptéry jen pro ploché vidlice bez zemnícího kontaktu) totiž nemívají zapojený zemnicí vodič, proto se nedoporučuje využívat tyto adaptéry u přístrojů se zástrčkami, kde nechybí zdířka pro zemnící neboli ochranný kolík.

Milujete cestování? Objevte, jaké úskalí i výhody přináší cestování s dronem v batohu. Zajímá mě, jak se cestuje s dronem

V obchodech ale najdete i zpravidla dražší adaptéry pro kulaté zásuvky (tedy cestovní adaptéry se středovým ochranným kontaktem), kde žádné nebezpečí nehrozí.

I při správně zvolené redukci může být problém v jiném napětí

Cestovní adaptér si můžete koupit buď jeden pro konkrétní zemi či region, kam se chystáte, nebo lze pořídit i celá sada redukcí, které pokrývají většinu zásuvek na světě. Někde vám ale nemusí stačit ani správně zvolený adaptér. V celé Severní Americe, Japonsku a na Filipínách proudí elektřina na nižší hladině napětí (120 V) než v Evropě (230 V).

Nové přístroje zvládají různé napětí i frekvence

Naštěstí nové přístroje už většinou zvládají fungovat v celém rozsahu napětí. Jak poznáte, jestli ten váš to dokáže?  Na výrobním štítku hledejte tento údaj: Input: 100 – 240 V a také 50/60 Hz. To znamená, že spotřebič funguje při obou hladinách napětí i při různých frekvencích. V opačném případě byste si museli přibalit i transformátor. Spíš ale oželíte používání daného spotřebiče, protože nevýhodou transformátorů je vysoká hmotnost i cena.

Zástrčka typu E/F, Zdroj: Wikimedia Commons