Domácnost

Chraňte svůj dům před bouřkou. Je nebezpečná pro vaše spotřebiče

V našich končinách nemusíme bojovat se silným zemětřesením, ničivými vlnami nebo snad výbuchem sopky. Co nám ale mnohdy hrozí, je bouřka, kterou už bereme jako běžnou součást života. Dnes máme možnost se před blesky ukrýt do zděného domu, ale bez potřebné ochrany nám i tak hrozí nebezpečí. Myslete na všechna opatření, abyste vy i celá vaše domácnost byli během bouřky v bezpečí.

Chraňte svůj dům před bouřkou. Je nebezpečná pro vaše spotřebiče
Chraňte svůj dům před bouřkou. Je nebezpečná pro vaše spotřebiče

Vnější ochrana domu

Nejdůležitějším prvkem celé ochrany by měl být funkční hromosvod. Jeho navržení má svá přísná pravidla. Může vás ochránit před úderem blesku a následným požárem. Jelikož je hromosvod navrhován podle typu stavby, jejího rozložení, dále na základě použitých prvků a také podle okolí, měli byste raději takovou práci nechat odborníkům, abyste maximalizovali své bezpečí. 

Kromě správné instalace myslete také na pravidelnou údržbu. Ta by měla být provedena přibližně každých pět let. Co vám hrozí, pokud tak neučiníte?

Podívejte se na vizualizaci toho, jak může být dům chráněn pomocí hromosvodu: 

Hromosvod je tvořen základní tyčí, která se nazývá jímač. Právě tato část zachytí nebezpečný blesk. Dále je hromosvod vybaven svody, jež odvedou výboj do země, čímž ztratí možnost nás ohrozit. Svody mohou být skryté také pod omítkou, ale mnoho odborníků to nedoporučuje, jelikož je pak náročnější a v mnohých případech i znemožněná revize.

Právě svody mohou být nejčastějším kamenem úrazu. Pokud nejsou provedeny tak, aby odpovídaly stavbě, může nastat nebezpečí. Jelikož je použití hromosvodu povinné, jedná se jen o základní krok v bezpečnosti při bouřce. 

Prokop Diviš vynalezl bleskosvod. Mnozí ho považovali za podivína

Vnitřní ochrana domu

Moderní stavby jsou vybaveny spolehlivými jističi, které ve většině případů vaše elektrické spotřebiče v domácnosti ochrání. Není ale dobré na jejich správnou funkci spoléhat, ale raději preventivně zajistit, aby nebylo ohroženo žádné zařízení a hlavně lidské zdraví. 

Vždy, když se blíží bouřka, odpojte všechna zařízení od elektrického proudu. Taková opatření se týkají televize, počítače, dražších kuchyňských spotřebičů, ale také mobilu, který si třeba zrovna nabíjíte v zásuvce. 

Jak vzniká blesk aneb energie, o které nevíme vše

Ne vždy je možné včas zasáhnout. Když jste například v práci nebo na dovolené, mohou být vaše spotřebiče v ohrožení. Právě k tomu účelu byla vynalezena přepěťová ochrana. Do té je sice nutné ze začátku investovat, ale pak je schopná zachránit vaše elektrické vybavení. 

Přepěťová ochrana

Jakmile dům nebo jeho okolí zasáhne blesk, může vzniknout přepětí. Jedná se o výrazně zvýšené napětí, které vaše spotřebiče nemusí zvládnout a jednoduše vypoví svou funkci. Před podobným problémem vás může ochránit přepěťová ochrana. Tu sice žádný zákon nenařizuje, ale v domácnosti se vám bude hodit. Existuje však hned několik druhů

 

Srovnání přepěťové ochrany do domácnosti

Název produktu

Počet zásuvek

Kapacita rázové energie

Cena

APC Home/Office SurgeArrest PMH63VT-FR

6

1836 J

648-1075 Kč

Gembird SPF5-C-5

5

250 J

145-408 Kč

Belkin BSV102

1

306 J

299-488 Kč

Zdroj: Nezávisle vybrané produkty a použitý srovnávač cen Heureka.cz

Zařízení přepěťové ochrany, které si můžete pořídit do domácnosti, se podobá obyčejnému prodlužovacímu kabelu. Je vybaveno několika zásuvkami a rozhodnout si můžete při pořizování o délce kabelu a energii rázu. 

Joul je jednotkou, která by vás při výběru měla zajímat jako první. Hodnota totiž určuje, jak je zařízení schopné ochránit vaše spotřebiče. Čím větší je hodnota, tím vyšší je také ochrana. 

Jak se ochránit před zásahem bleskem?

Druhy zásuvek

Pro různá zařízení v domácnosti jsou také rozličné typy zásuvek. Na trhu naleznete klasické, USB zásuvky, internetové a koaxiální. Jestliže máte domácnost vybavenou televizorem, mobilním telefonem, počítačem a modemem, budou se vám hodit všechny nebo zařízení, které vstupy kombinuje.

Můžete pořídit zásuvku buď v jednotlivé podobě, nebo pro zapojení hned několika zařízení najednou. V nabídce jsou až devíti zásuvkové modely, které využijete v kuchyni nebo například v obývacím pokoji, kde je více zařízení u sebe. Vyhnete se tak spleti mnoha kabelů. Kvalitnější zařízení jsou vybavena diodou, která signalizuje, zdali je ochrana v provozu a dále také vypínačem. 

Ochrana modemu

Jak už bylo řečeno, i v tomto případě je nejvhodnější zařízení odpojit od sítě. Pro ochranu vašeho modemu ale můžete využít také přepěťovou ochranu, kterou v domě musíte správně zapojit. Umístěte ji mezi rozbočovač a telefonní zásuvku. Nezapomeňte chránit také napájecí adaptér. 

Na vhodnou variantu ochrany upozorňují také operátoři a nabízejí hned několik tipů: 

Obecná doporučení při bouřce

Pamatujte, že dům vás vždy ochrání nejlépe. Je-li vybaven ochranou, jeho schopnosti se ještě navyšují. Nehoda se ale může stát vždy, a proto se doporučuje, abyste při bouřce nemyli nádobí, nestáli u vodovodu, omezili používání elektrických spotřebičů, drželi se dál od zásuvek a preventivně také raději dál od kamen. Dokonce i se sprchováním nebo koupáním raději počkejte, až se bouřka přežene.