Vše o elektřině

Chytrá ulice: Chodník vyrábí elektřinu, lavičky čistí vzduch a reproduktory imitují ptáky

Dupněte si! Tak nějak by mohli v Londýně nabádat chodce na nově otevřeném speciálním pěším úseku, který vyrábí elektřinu prostřednictvím lidské chůze. Chodník je součástí projektu chytré ulice, kde se kolemjdoucí setkají i s dalšími inovacemi. Proč může procházka po inteligentním chodníku někoho obtěžovat?

Chytrá ulice: Chodník vyrábí elektřinu, lavičky čistí vzduch a reproduktory imitují ptáky
Chytrá ulice: Chodník vyrábí elektřinu, lavičky čistí vzduch a reproduktory imitují ptáky

Úvodní fotografie: Pavegen

Dříve nezajímavá ulička v londýnské části West End se stala moderní nákupní a odpočinkovou zónou, kde se má snoubit technologie s udržitelností. Někteří dokonce Bird Street (Ptačí ulici), považují za první inteligentní ulici na světě. Návštěvníci zde najdou celou řadu menších obchůdků nezávislých prodejců a výrobců.

Inteligentní ulice ve stylu origami

Obchodní prostory jsou originálně architektonicky řešeny, mají připomínat papírové origami. Tato inspirace se pak vizuálně dobře doplňuje s chodníkem vybaveným technologií Pavegen, která generuje energii z pohybu chodců. Elektřina pak slouží k napájení reproduktoru, ze kterého se line zpěv ptáků, ale také pro rozsvícení světelného řetězu, který osvětluje ulici.

Díky aplikaci do smartphonů mohou návštěvníci přímo sledovat, kolik energie svojí chůzí po chodníku vyprodukovali. Aplikace ale nesleduje jen šlechetné cíle jako úspora elektřiny.

Rádi byste osekali své výdaje za elektřinu?

Podle vašich kroků pozná, kolem kterého obchodu jste zrovna prošli, a nabídne vám slevu daného prodejce. Někoho tato funkce možná potěší, jinému zase může přijít jako otravný nástroj vlezlého marketingu.

Lavička „vydechuje“ čistý vzduch

Znečištěný londýnský vzduch může být pro mnohé překážkou k bezstarostnému posezení na ulici. Změnit to má speciální lavička se vzduchovými filtry AirLab, které odstraňují prachové částice, plyny a vzdušné bakterie. Vyčištěný vzduch pak lavička vydechuje ze zvýšené zadní části přímo na sedící.

Podívejte se na město v korunách stromů, kde by se Tarzan cítil jako doma

K lepší kvalitě vzduchu v celé ulici mají také přispívat speciální nátěry na přistavěných obchůdcích, které pomáhají pohlcovat škodliviny, podobně jako to přirozeně dělají stromy.

Ekotrendy vs. skutečná příroda

Nabízí se otázka, zda je celý projekt skutečně motivován zájmem o přírodu, nebo jen vyhovuje převládajícím moderním ekotrendům. Pokud by se místo chytrého chodníku vysázely v uličce keře a více stromů, během pár let by zvýšily kvalitu ovzduší i bez umělých nátěrů a možná by si sem našli cestu i skuteční ptáci.

Anketa

Jak plánuje britský startup Biocarbon Engineering vysázet miliardu stromů za rok?