Technologie

Zvířecí technologie: Vychytávky, které oceníte vy i váš domácí mazlíček

Každý chovatel vám potvrdí, že zvířata jsou sice především radost, ale také starost. Pokud vás zajímá, co váš pes, kočka či jiný domácí mazlíček provádí, když zrovna nejste doma, našli jsme pro vás řešení. Technologie totiž nemyslí pouze na lidi, ale také na němé tváře. Můžete je díky nim sledovat na dálku, krmit je a cvičit, ale také je snáze vyhledat, když se bez vašeho vědomí vydají do světa.

Zvířecí technologie: Vychytávky, které oceníte vy i váš domácí mazlíček
Zvířecí technologie: Vychytávky, které oceníte vy i váš domácí mazlíček

Zdroj úvodní fotografie: Startplaydate.com

Magnety na klíšťata, které neustále pouštějí chlupy a z bytu nám dělají kůlničku na dříví. Přesto je zbožňujeme. Ano, řeč je o čtyřnohých domácích mazlíčcích, zejména pak o psech a kočkách, kteří jsou přeborníky v tom omotat si páníčky kolem prstu, respektive tlapky. Ne nadarmo vzniklo hořké, ale realistické konstatování: Bydlím u své kočky.

Češi navíc patří v rámci Evropy k náruživým chovatelům, alespoň jednoho psa má v České republice úctyhodných 41 % domácností. Jenže masové kapsičky, granule, obojky, postřiky proti parazitům, očkování a další spoustu věcí, bez kterých se psi či kočky neobejdou, musí někdo platit, a proto páníčkové své čtyřnohé kamarády opouštějí, aby mohli vyrazit do práce.

Já nic. To samo...

Kontrola na dálku může přinést nečekaná odhalení

Mnoho z nich pak trne při pomyšlení, co je bude čekat po návratu domů. Zvířata, která se sama v bytě nudí, dokáží být skutečně vynalézavá. Obzvlášť pokud jde o postupné demolování vnitřního vybavení. Skutečnými experty v této oblasti jsou hlavně mladší a rozjívenější zvířecí jedinci. Proč si hrát s nudnými hračkami, když ta sedačka vypadá, že by šla snadno rozcupovat, no ne? 

Chytrý váleček Angee vyzraje na zloděje a ohlídá váš majetek i děti

Zajímalo by vás, co váš pes či kočka vyvádí, když zrovna nejste doma? Je bez vás mazlíček smutný, nebo se dokáže zabavit po svém? A nehrozí mu nějaké nebezpečí, které by se dalo eliminovat? Pokud jste připraveni na výjev domestikované šelmy visicí z lustru a podobné lahůdky, existují technologie, které vám průběžnou kontrolu zvířecího parťáka umožní:

PlayDate: Kamera ukrytá v hračce

Možná si říkáte, že by na občasnou kontrolu vašeho zvířete stačila jakákoliv kamera, jenže to byste museli zajistit, aby se váš mazlíček setrvával na jednom místě, což není úplně reálné. Řešení pro neposedné psy i kočky přináší PlayDate, míček se zabudovanou kamerou, který za sebou má veleúspěšné tažení na portálu Indiegogo. Zvíře bude balónek poponášet s sebou, a tak s ním neztratíte kontakt.

Že by starému dobrému tenisáku odzvonilo?

Vnější vrstvu chytrého balónku tvoří obal ze silného a odolného polykarbonátu, který snese i drsnější hrátky. Už od počátku vývoje byl navíc testován rhodéským ridgebackem jménem Hulk, který není žádný křehký drobeček. Díky odolné vnější vrstvě, kterou je navíc v případě opotřebení možné dokoupit, se nestane, že by obsah míčku skončil ve zvířecích útrobách.

Uvnitř PlayDate se ukrývá pětimegapixelová minikamera se sledovacím úhlem 160 stupňů, která vám umožní sledovat, zda je vaše zvíře v pořádku. Anebo jestli se nevěnuje nějakým nepravostem. Stačí, abyste míček prostřednictvím mobilní aplikace propojili se svým smartphonem.

Ale to není všechno, součástí Playdate je také integrovaný mikrofon a reproduktor, které umožňují, abyste se zvířetem na dálku komunikovali. Můžete mu tak připomenout svůj hlas, pokud se vám zdá smutné, nebo ho okřiknout, jestliže se věnuje zapovězeným činnostem. Kromě toho balónek dokáže vytvářet fotky a nahrávat videosekvence.

Furbo: Odměňte svého psa na dálku

I když chytrou kameru Furbo nemůže váš čtyřnohý kamarád na rozdíl od míčku PlayDate přenášet z místa na místo, má i tento vynález své výhody. Kromě toho, že vám na dálku umožní pozorovat počínání zvířete, můžete díky chytrému dávkovači v horní části přístroje mazlíčka kdykoliv odměnit oblíbeným pamlskem, a tak ho vlastně i trénovat, případně mu zlepšit náladu, když se bez vás doma nudí. To vše díky aplikaci v mobilním telefonu. 

Integrovaná kamera ve „zvířecí chůvičce“ Furbo navíc zvládá i noční vidění, takže můžete zvíře zkontrolovat v jakoukoliv denní i noční dobu. Samozřejmostí je, stejně jako v případě PlayDate, obousměrné hlasové propojení, nahrávání videí či vytváření fotek, které lze díky mobilní aplikaci okamžitě sdílet s přáteli na sociálních sítích

I Furbo právě úspěšně brázdí vody crowdfundingových serverů, na portálu Indiegogo už americký projekt podpořilo více než 2 600 donátorů a prozatím shromážděná částka více než šestinásobně převýšila původní cílovou částku požadovanou výrobci.

WÜF: Je obojek vašeho psa dost chytrý?

Startup Ridogulous Labs z coloradského Boulderu má neskromný plán, a to přesvědčit veřejnost, že psí obojek WÜF, je tím nejlepším a nejchytřejším zvířecím produktem. Jak říkají sami výrobci – obojek s GPS lokátorem už dnes nikoho nepřekvapí, a proto cílem WÜF není jen stopování psa nebo jeho výcvik, ale spíše celkové učení, alias psí škola hrou.

WÜF je vhodný pro velkého i malého psa.

Hardwarový mozek WÜF je ukrytý v elegantním pouzdře, které je součástí obojku, a tak rozumí pohybu i zvukovým projevům vašeho psa. Cílem chytrého obojku je získat kompletní obraz o životním stylu a návycích čtyřnohého přítele.

Kromě toho díky němu můžete psovi udělovat příkazy na dálku, případně ho prostřednictvím vibrací, které jsou vůči zvířeti ohleduplnější než drsný výcvik s využitím elektrických šoků, upozornit na provinění či upoutat jeho pozornost.

Díky integrované GPS dokáže obojek samozřejmě také určit polohu psa. I když je dnes mnoho zvířat označeno podkožním čipem, nemůžete si, v případě, že by se váš mazlíček nešťastně zaběhl, být jistí, zda ho najde někdo, kdo bude vlastnit speciální čtečku, aby dokázal zjistit, kdo je tulákovým majitelem. Dokud ale bude mít pes obojek WÜF na krku, budete o něm mít přehled.