Vše o elektřině

Co dělat, když nestíháte včas platit zálohy nebo faktury za elektřinu?

Nemáte zrovna dostatek peněz na zaplacení záloh nebo účtu za elektrickou energii? Nezoufejte, protože než vám začnou narůstat úroky z prodlení na dluhu, máte stále ještě určitý manévrovací prostor, jak z celé situace vybruslit bez výrazných finančních ztrát. Vyplatí se nedělat mrtvého brouka a problémy řešit s dodavatelem elektřiny okamžitě, ať vám neúčtuje zbytečné poplatky.

Co dělat, když nestíháte včas platit zálohy nebo faktury za elektřinu?
Co dělat, když nestíháte včas platit zálohy nebo faktury za elektřinu?

Váš finanční rozpočet je napjatý a prostě už vám nezbývají žádné peníze na zaplacení záloh nebo nedoplatku z ročního vyúčtování za elektřinu? Chodit žebrat na ulici zatím nemusíte, protože vám ještě zůstalo několik dalších možností, jak potíže s placením řešit, aniž byste museli svůj milovaný klobouk používat jako pokladničku na mince od neznámých dobrodinců.

Nečekejte až na den, kdy vám začne narůstat dluh

Nejprve zkontrolujte výši záloh, které vám nastavil dodavatel energie, a zkuste požádat o jejich snížení zejména v případě, že jejich výše je v porovnání s vaší spotřebou zbytečně vysoká. Pokud už jste tuto možnost vyčerpali a víte, že nebudete mít na zaplacení účtu za elektřinu, nečekejte na to, až se váš dodavatel ozve s výzvou k úhradě částky po uplynulé době splatnosti.

Když neplatíte účty, dodavatel slaví „poplatkové Vánoce“

Hlavním důvodem, abyste vzali iniciativu do vlastních rukou, jsou poplatky účtované za zasílání upomínek dlužníkovi nebo narůstající úrok z prodlení. Někteří prodejci elektřiny posílají první nebo i druhou upomínku ještě zdarma. Jinak každá výzva k uhrazení dluhu stojí přibližně 100 až 200 Kč. Poslední výzva před odpojením odběrného místa ze sítě bývá u některých dodavatelů často několikanásobně vyšší. Podle zákona vám u dluhu narůstají úroky z prodlení každý den. Dlužná částka se zvyšuje o 0,05 % za každý den prodlení s platbou.

„Romantika při svíčkách“ může vyjít pěkně draho

Když necháte situaci zajít hodně daleko, riskujete, že vás odpojí od dodávek elektřiny. Kromě temné domácnosti vás pak čeká i poplatek za odpojení od sítě, který se většinou pohybuje kolem tisíce ale někdy i tisíců korun. Navíc tučný poplatek vás bude čekat i při opětovném připojení do sítě. Malou finanční katastrofu také může pro chudého odběratele představovat fakt, že někde mají tyto poplatky a pokuty velmi krátkou dobu splatnosti.

Od dluhové pasti vás zachrání splátkový kalendář nebo odložení splatnosti

Když začnete s vaším dodavatelem elektřiny komunikovat ještě předtím, než vaše dluhy narostou do rozměrů Mariánského příkopu, obvykle vám nabídne možnost uzavřít mimořádný splátkový kalendář nebo odložit splatnost některé pohledávky. Odložení splatnosti se bude týkat spíše jednorázových záležitosti jako například problém se zaplacením nedoplatku na konci vyúčtovacího období. Většinou dodavatelé elektrické energie sáhnou po sepsání splátkového kalendáře. Bohužel pro dlužníka někteří prodejci energií neopomenou příležitost, jak na situaci vydělat a naúčtují člověku, který má hluboko do kapsy, ještě další poplatek za sjednání splátkového kalendáře.

Abyste nemuseli pročítat sáhodlouhé obchodní podmínky jednotlivých dodavatelů nebo hledat ceny poplatků v sazebnících, přinášíme vám přehled poplatků za posílání upomínek i za dohodu o splátkovém kalendáři. V tabulce jsou zahrnuti větší dodavatelé elektřiny, kteří si tyto poplatky účtují.

dodavatel poplatky za uzavření splátkového kalendáře poplatky za zaslání upomínky
Global Energy - SMS upomínka zdarma/ písemná upomínka 216 Kč
Energy Bees - 2. a 3. upomínka za 242 Kč
Centropol 120 Kč SMS nebo e-mailová upomínka 10 Kč, písemná 100 Kč
RWE Energie 300 Kč písemná upomínka 50 Kč
E.ON - upomínka za 242 Kč
ČEZ 121 Kč upomínka za 95 Kč
Bohemia Energy 121 nebo 242 Kč 2. a další upomínka za 200 Kč
Comfort Energy 122 nebo 242 Kč 2. a další upomínka za 200 Kč
Lumen Energy 121 Kč písemná upomínka před odpojením za 242 Kč
Europe Easy Energy - 3. upomínka za 200 Kč
X Energie - 49 Kč za 1. upomínku přes SMS, další písemné upomínky za 95 Kč
Amper Market - 300 Kč za upomínku
Elimon 50 Kč 200 Kč za opakovanou upomínku
Nano Energies Trade - 2. písemná upomínka za 100 Kč, 3. písemná upomínka za 500 Kč
Fonergy - 200 Kč + poštovné za 3. upomínku
Lama Energy - 2. a 3. upomínka za 121 Kč
Optimum Energy - upomínka za 121 Kč
Vemex energie 200 Kč 200 Kč za upomínku (výzvu)
Right Power Energy 150 Kč upomínka před odpojením za 500 Kč