Technologie

Česko jako supervelmoc vesmírného průmyslu? Této vizi věří české firmy i státní úředníci

Poprvé se na evropské raketě vypuštěné do vesmíru objeví česká vlajka. Bude se vyjímat na raketovém nosiči Vega, jehož část vyvíjela firma SAB Aerospace z Moravy. Česká stopa v Evropské kosmické agentuře ESA začíná být totiž čím dál víc vidět. Na českém kosmickém dni v Brně, který je součástí akce Czech Space Week, zaznělo více důvodů, proč budoucnost lidstva i ČR ve vesmíru vypadá velmi nadějně.

Česko jako supervelmoc vesmírného průmyslu? Této vizi věří české firmy i státní úředníci
Česko jako supervelmoc vesmírného průmyslu? Této vizi věří české firmy i státní úředníci

Úvodní fotografie: Na akcích Czech Space Weeku se organizátoři snažili vtáhnout návštěvníka do víru mezihvězdného prostoru. Zdroj: Elektrina.cz

Na kosmický den v brněnské hvězdárně a planetáriu, který se konal 12. 11. 2019 pod hlavičkou týdenního vesmírného maratonu Czech Space Week 2019, jsme vás už lákali. Přestože akce nakonec přišla o jeden z hlavních taháků kvůli nemoci (účast 1. evropského astronauta Vladimíra Remka), ten kdo dorazil, určitě nelitoval.

Čechy zajímá, jestli máme ve vesmíru „sousedy“

Jak říká Elon Musk, vesmírné výpravy patří k těm věcem, které nás donutí ráno nadšeně vstávat z postele. Český kosmický den toho byl důkazem a navíc to vypadalo, že pokud se něco nepovede inženýrům ze SpaceX, evropští a hlavně čeští koumáci je hravě zastoupí.

Živý „Tony Stark“ ukázal světu novou kosmickou loď Starship. Poletí ke hvězdám za 6 měsíců

Například brněnská firma SAB Aerospace se chystá vypustit do hlubokého vesmíru výzkumné zařízení s 34 teleskopy, Plato, které bude hledat mimozemský život na terestrických (neboli podobných Zemi) exoplanetách.

stánek SAB Aerospace na Czech Space Week 2019

Plato poletí ke hvězdám sice až v roce 2026, ale to ani zdaleka neznamená, že čeští vědci se nebudou „šťourat“ ve vesmíru i dříve. Jaké další zajímavé vesmírné projekty na sebe upozornily na kosmickém dni v Brně?

Bez peněz do vesmíru nelez

Václav Kobera z Ministerstva dopravy ČR ukázal na grafu znázorňujícím příspěvky ČR do ESA od roku 2011, že Česko přispívá každoročně větším balíkem peněz na kosmické aktivity. V roce 2020 to bude dokonce téměř 60 milionů eur. Pro srovnání, například v roce 2015 české příspěvky do ESA „jen“ mírně přesáhly 14 milionů eur.

Příspěvky ČR do ESA

Nicméně tyto peníze se zase vracejí do naší ekonomiky formou zakázek pro české firmy. Dle statistiky ESA je návratnost veřejných financí v kontraktech s kosmickým průmyslem 8 až téměř 10násobná.

Mezi důkazy patří třeba sídlo projektu Galileo v Praze. Na celoevropském navigačním systému se v českém hlavním městě pracuje od roku 2012.

Bicykly z materiálu pro vesmírné družice

Navíc „kosmické technologie“ nesměřují jen vzhůru ke hvězdám. Markéta Filipenská, manažerka pobočky ESA BIC Brno (podnikatelský inkubátor zaměřený na vesmírné podnikání) na kosmickém dni prezentovala úspěch české společnosti Festka, která vyrábí jízdní kola z materiálu původně určeného pro vesmírné družice. Díky karbonu a grafitovým vláknům jsou bicykly od Festky neuvěřitelně lehké.

návrh lunárního vozítka od týmu RoverOva

Česká baterie HE3DA zvítězila v soutěži NASA

Češi ale dokázali ohromit nejen pracovníky Evropské kosmické agentury ESA. Slušně se jim dařilo i při získávání peněz z americké NASA. Radomír Prus ze společnosti HE3DA v Brně mluvil o úspěchu stejnojmenné baterie, kterou ocenili porotci prestižní soutěže iTech 2019, kterou NASA pořádá.

Létající mozek bude pomáhat astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici

Baterie HE3DA patřily mezi 3 vítězné technologie. Díky tomu budou baterie vyvíjeny také pro využití na lunárním vozítku, které má brázdit krátery Měsíce. Za vynálezem revoluční baterie stojí Jan Procházka, český vědec zkoumající zejména možné aplikace nanomateriálů. Proto je firma HE3DA také součástí české asociace nanotechnologických firem.

Perličky z českého kosmického dne

Na vesmírné konferenci v Brně nás toho zaujalo mnohem víc, ale protože prostor webu není stejně neomezený jako vesmír, o další zajímavosti se podělíme jen bleskově.

Vždycky jsem si myslel, že pro rozjezd podnikání stačí hodně zápalu pro věc a dobrý nápad. Ale to často není pravda.  Člověk, který chce uspět v kosmické (i jiném) průmyslu, musí oslovit správné lidi, kteří ho podpoří v jeho snahách. Jenže, kdo jsou ti správní lidé, nikdy dopředu nepoznáte. Proto je důležité bavit se o svých cílech se všemi.

- Bernd Weiss, zakladatel společnosti SpaceJobFair

suvenýry nachystané pro návštěvníky Czech Space Week v brněnské hvězdárně a planetáriu

Věřím, že kosmické aktivity jsou pro české i světové firmy game changer. Česko určitě nechce zůstat montovnou s levnou pracovní silou, proto se musíme zaměřit na oblasti podnikání s vyšší přidanou hodnotou. Právě vesmír je oblast s největším potenciálem pro inovace.

- Václav Kobera, ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů na Ministerstvu dopravy ČR

Mám sen, že se Česko stane technologickou perlou, říká propagátor nanotechnologií

Po jednání s pracovníky NASA jsem pochopil, že budoucnost vesmírných aktivit, leží tady v Evropě. Měli bychom hledat cesty, jak se do vesmíru dostaneme z našeho kontinentu. Přestože NASA má větší rozpočet, v Evropě mohou firmy, které uvažují o podnikání v kosmu, získat více peněz, jelikož tady existuje kromě podpory z ESA spousta grantů a dotací z Evropské unie.

- Radomír Prus, hlavní investor do rozvoje baterií HE3DA

Věděli jste, že s baterií HE3DA uspěli Češi již na světovém veletrhu spotřebitelské elektroniky CES, který se konal loni? Více o novinkách z CES 2018!

Na oběžné dráze Země začíná být plno. Za chvíli tam budeme muset začít řešit „dopravní situaci“, což dokazuje nedávný případ, kdy se družice ESA musela vyhýbat kosmické lodi od SpaceX.

- Ondřej Šváb, Oddělení kosmických technologií a aplikací na Ministerstvu dopravy ČR

DJI Mavic Pro a IoT zařízení firmy Dronetag

DJI sice vyrobilo nový produkt DJI Mavic Mini, který má jen 249 gramů, nicméně jeho uživatelé se povinné registraci dronu platné od 1. 7. 2020 nevyhnou. V evropské legislativě upravující pravidla pro létání s drony totiž na rozdíl od USA stojí, že registrace se týká i bezpilotních letounů, které dokáží v full HD kvalitě snímat osobní data lidí. A DJI Mavic Mini umí dělat 2.7 K videa, což podle mě tuto podmínku splňuje. Vše ale úplně vyjasní až konečná implementace zákona.

- Lukáš Brchl, CEO Dronetag

O podrobnostech nových pravidel pro létání s drony v souvislosti s tím, co nakousl pan Brchl z firmy Dronetag, budeme ještě později informovat, stejně jako o úspěších ostravského týmu RoverOva v soutěži ERC 2019, kde mezi sebou soupeří studenty sestrojená vozítka pro jízdu na povrchu Měsíce či Marsu.