Vše o elektřině

Dotace na fotovoltaiku 2020: Podnikatelé mohou žádat od 13. ledna, domácnosti využijí NZÚ

Co se změnilo v podmínkách získání peněz na pořízení solárních panelů v roce 2020? Pro firmy se začátkem ledna otevírá možnost sáhnout si na finance z programu Úspory energie, kde je na fotovoltaiku vyhrazeno 0,5 miliardy korun. Oproti předchozím výzvám bude podpora směřovat spíše na větší projekty. Domácnostem i letos stále zůstává možnost nákup FVE financovat z programu Nová zelená úsporám.

Dotace na fotovoltaiku 2020: Podnikatelé mohou žádat od 13. ledna, domácnosti využijí NZÚ
Dotace na fotovoltaiku 2020: Podnikatelé mohou žádat od 13. ledna, domácnosti využijí NZÚ

O dotaci na solární panely pro podnikatele mohou nově žádat i firmy z cestovního ruchu. Foto: Adobestock

Zájem o pořízení fotovoltaických technologií mezi Čechy stále stoupá. Potvrzují to i čísla z žádostí v rámci Nové zelené úsporám (NZÚ). Podle ministra životního prostředí, Richarda Brabce, mezi projekty z oblasti obnovitelných zdrojů financovanými skrze NZÚ vzrostl nejvíce zájem o fotovoltaiku, dokonce téměř o 60 procent.

Klepiš: Návratnost u fotovoltaických panelů od E.ONu nám vychází i na 8 let

Podmínky pro dotace na domácí fotovoltaiku se ale v roce 2020 nijak nemění, proto se nejdříve zaměříme na možnosti, jak získat příspěvek od státu na soláry pro podnikatele.

Dotace na fotovoltaiku pro podnikatele v r. 2020

Ministerstvo průmyslu a obchodu na sklonku lonškého roku vyhlásilo již 3. výzvu dotačního programu OPPIK Úspory energie - Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu. Malé, střední i velké podniky mohou žádat o peníze na FVE od 13. ledna 13:00:00.

Věděli jste, že pod hlavičkou OPPIK mohou podnikatelé dosáhnout i na dotace na nákup elektromobilů? Více o dotacích na elektromobily

Velkou změnou oproti předchozím dvěma výzvám je posunutí minimální částky pro udělení dotace na 2 miliony korun. To znamená, že finance půjdou hlavně na elektrárny s vyšším výkonem.

Aby byla splněna minimální hranice, u projektů bez baterie půjde o FVE s výkonem minimálně 180 až 200 kW, u projektů s baterií se bude jednat o FVE o výkonu 100 kW + baterie s kapacitou 100 až 120 kWh. Maximální suma pro dotaci je stanovena na 50 milionech korun pro jednoho žadatele.

Solární panely můžete umístit i na novostavby

Mezi další novinky patří i to, že na podporu nově dosáhnou i hotelová, restaurační, sportovní, zábavní či rekreační zařízení. Nicméně stále platí omezení pro realizaci projektu mimo území hl. města Prahy.

fotovoltaika se vyplatí

Nově půjde zažádat také na fotovoltaiku instalovanou na střechy či stěny novostaveb, což minulé podmínky neumožňovaly. Navíc pro zjednodušení administrativních požadavků došlo ke zrušení povinnosti dokládat podnikatelský záměr, historickou spotřebu, projektovou dokumentaci či položkový rozpočet.

Dotace na FVE v roce 2020 pro firmy v kostce

Dotace na fotovoltaické systémy pod OPPIK

specifikace dotací podmínky
příjem žádostí od 13. 1. 2019 do 31. 8. 2020
výše dotace od 2 do 50 milionů Kč
žadatelé malý podnik, střední podnik, velký podnik ve vymezených sektorech podnikání
výše uznatelných nákladů 40 až 80 % pro malý podnik, 35 až 70 % pro střední podnik, 30 až 60 % pro velký podnik
předmět podpory Instalace fotovoltaických systémů s výkonem až 2 MWp včetně akumulace energie pro vlastní potřebu podniku
plánovaná alokace financí v dotační výzvě 500 milion korun
možnost konzultace k dotačnímu programu tel. číslo: +420 800 505 565 na specialisty z OPPIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost), případně e-mail: [email protected]
územní realizace projektu Česká republika mimo NUTS 2 Praha
další podmínky podpora jen pro projekty, kde bude prokázána poměrná doba ročního využití instalovaného výkonu alespoň ve výši 860 hodin/rok

Zdroj: OPPIK

Dotace na fotovoltaiku pro domácnosti

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám se v roce 2020 pro fotovoltaiku nic nemění. I letos mohou v oblasti podpory C – Efektivní využití zdroje energie žádat majitelé rodinných domů dotaci na na fotovoltaické solární systémy ve výši od 35 do 150 tisíc Kč a na termické solární systémy od 35 do 50 tisíc Kč. Při zkombinování s kotlíkovou dotací lze navíc získat ještě dodatečný bonus 20 tisíc Kč.

Nová zelená úsporám: 7 otázek a odpovědí k dotacím na fotovoltaiku pro rodinný dům

Kromě toho o dotaci na fotovoltaiku mohou žádat také stavebníci bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností na území celé republiky. V tomto případě výše podpory dosahuje  12 500 Kč/kWp.

Přemýšlíte o investici do fotovoltaiky? Chci více informací o FVE pro rodinný dům!

Zdroje: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Smartnovinky, OPPIK