Vše o elektřině

Česko chce ulevit velkým znečišťovatelům, záměr kritizují ekologové

Energeticky náročné obory budou zvýhodněné. Část výnosů z prodeje emisních povolenek se jim vrátí. Vyplývá to z návrhu Ministerstva životního prostředí, které ho uvolnilo k prvnímu posouzení.

Česko chce ulevit velkým znečišťovatelům, záměr kritizují ekologové
Česko chce ulevit velkým znečišťovatelům, záměr kritizují ekologové

Až 25 procent výnosů z emisních povolenek bude vráceno zpět energeticky náročným společnostem v průmyslu. Důvodem je, že cena emisních povolenek jedné tuny emisí oxidu uhličitého prudce roste. Jen za posledních 12 měsíců se cena zvýšila z 13 na 25 euro, pro energeticky náročné firmy představují platby za povolenky stále větší finanční zátěž.

Německo ukončí spalování uhlí v roce 2038. Jedná se o tvrdě vyjednaný kompromis s uhelnými regiony

Česká republika tak může podle MŽP kompenzacemi reagovat na situaci, kdy jsou energeticky náročná odvětví průmyslu (tedy například ocelářství či papírenský průmysl) vystavena vyšším nákladům. „Nejde tedy o „navracení peněz vydaných za povolenky“, ale pouze o kompenzaci zvýšených nákladů vzniklých kvůli zvýšené ceně elektrické energie. Kompenzace však mají pouze zmírnit dopad výrazně zdražené emisní povolenky, nikoliv uhradit náklady vzniklé znečišťováním. Zařazené podniky budou mít navíc v budoucnu možnost čerpat z peníze tzv. Modernizačního fondu, který jim pomůže s financováním investic do nízkouhlíkových technologií,“ uvádí Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí. 

Emisní povolenky drtí průmysl

Dva z energeticky náročných provozů společnosti ArcelorMittal Ostrava: ocelárna (vlevo) a energetika (vpravo). V popředí je Odval Lihovarská.

Nechceme zvýhodnění vyvolených firem

Zvýhodnění energeticky náročného průmyslu ale kritizuje Greenpace. „S navrhovaným postupem nesouhlasíme, protože si myslíme, že by ze systému obchodování s emisními povolenkami neměl nikdo dostávat výjimky. Už z principu není dobrý nápad obchod z emisními povolenkami tímto způsobem podrývat,“ uvádí Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace Česká republika. Podle něj je problematické jen úzké zvýhodnění určitých oborů. 

Takže to může být chápáno i jako zvýhodnění několika málo vybraných firem. Ovšem to v žádném případě neznamená, že by ministerstvo mělo dát podobné úlevy i dalším znečišťovatelům, to rozhodně ne. Naopak bychom neměli úlevy poskytovat žádným znečišťovatelům. To, že úlevy pro znečišťovatele navrhuje MŽP, je samozřejmě absurdní, ale bohužel to není zdaleka první příklad, kdy jde ministerstvo znečišťovatelům na ruku

- Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace Česká republika

Zákon bude muset projít nejen schvalovacím kolečkem v Česku, ale notifikovat ho bude muset také Evropská komise. To ale podle MŽP nebude problém. „Kompenzace nepřímých nákladů pro energeticky náročná odvětví vyplývají z evropské směrnice o emisním obchodování, která říká, že by členské státy měly kompenzace zavést. Navíc již deset členských států včetně sousedního Německa a Slovenska kompenzace zavedlo, a pokud by ČR tento systém v legislativě alespoň neumožnila, mohlo by to ohrozit konkurenceschopnost našeho těžkého průmyslu,“ zakončuje Roubíčková.

Šance pro elektromobily. EU radikálně snížila emise do roku 2030