Domácnost

Stále více lidí padá do pasti energetických aukcí, ukazuje aktuální statistika ERÚ

V první polovině roku 2019 výrazně přibylo lidí, kteří se na regulátora trhu s elektřinou a plynem (ERÚ) obraceli kvůli potížím s energetickými aukcemi a zprostředkovateli. Kde číhají na zákazníky největší pasti v aukcích energií?

Stále více lidí padá do pasti energetických aukcí, ukazuje aktuální statistika ERÚ
Stále více lidí padá do pasti energetických aukcí, ukazuje aktuální statistika ERÚ

Ilustrační obrázek, zdroj: Adobestock

Když se dostanou spotřebitelé do nesnází při odběru elektřiny nebo plynu, stále častěji se obracejí na Energetický regulační úřad s žádostí o radu či o pomoc. V roce 2017 pracovníci úřadu řešili problémy 11 788 lidí, v roce 2018 toto číslo vzrostlo o 14,4 % na 13 489 případů a za první polovinu letošního roku se na ERÚ zabývali 7 567 podněty.

Odborníci varují před nejčastějšími chytáky při změně dodavatele elektřiny či plynu

Zatímco letos stejně jako loni největší nejasnosti způsobily otázky kolem fakturací a platebních podmínek, dramaticky rychle narůstá počet případů, kdy se spotřebitelé snaží rozplést svízelnou situaci, do které se dostali díky účasti v energetické aukci nebo při jednání se zprostředkovateli a poradci.

Za celý rok 2018 se v ERÚ setkali s 1 349 takovými podněty, ale jen za prvních šest měsíců letošního roku se na úřadě nashromáždilo 1 453 podobných případů.

Problémy při dodávkách energií podle statistiky regulátora trhu

Důvody podání na ERÚ v 1. polovině 2019  7 567 celkem (z toho jednotlivé důvody v %)
Fakturace, platební podmínky 21,4 %
Zprostředkovatelé, aukce, poradci 19,2 %
Změna dodavatele 11,1 %
Odstoupení, výpověď smlouvy 10,2 %
Smluvní sankce 10,1 %
Zjištění dodavatele 6,4 %
Změna odběratele 2,8 %
Změna smlouvy 1,4 %
Dotazy k energetickému zákonu 1,3 %
Neoprávněný odběr 1,2 %
Ostatní 14,9 %

Zdroj: ERÚ, Podání může být stížností, ale i dotazem nebo žádostí o zjištění informace apod.

ERÚ hlídá dodavatele, zprostředkovatelům sankce udělit nemůže

Když regulátor trhu nachytá dodavatele při porušování energetického zákona, může mu udělit pokutu ve výši několika milionů korun. Přesvědčila se o tom třeba firma Stabil Energy, které ERÚ letos napařil rekordní pokutu 4 miliony Kč za sporné uzavírání smluv na dodávky energií po telefonu. Navíc za užití nekalých praktik už tato společnost musela zaplatit sankci 2 miliony korun v loňském roce.

hledání výhodné nabídky přes energetickou aukci

Jenže podobné páky úřad nemá ve vztahu ke zprostředkovatelům. Dodavatelé potřebují k podnikání na trhu s energiemi licenci od ERÚ, naopak zprostředkovatelé si vystačí jen se živnostenským listem. Kontrolu nad organizátory energetických aukcí provádí Česká obchodní inspekce (ČOI). Nicméně její působnost zahrnuje široké spektrum všech spotřebitelských problémů, proto jim na řešení sporů kolem aukcí nezbývá mnoho času.

Negativní vývoj statistiky v oblasti zprostředkování dokazuje, že předchozí varování z naší strany nebo ze strany ČOI rozhodně nebyla bezdůvodná nebo přehnaná. Regulace aukcí a dalších forem zprostředkování, které se dnes vymykají energetickému zákonu, a tedy i našim kompetencím, musí být co nejdříve vyřešena v legislativě i spotřebitelské praxi.

- Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ

Jiné lhůty pro odstoupení od smlouvy

Smlouvu o dodávkách elektřiny či plynu umožňuje energetický zákon vypovědět bez hrozby sankce do 15 dní od zahájení dodávek, pokud byla podepsána mimo provozovnu dodavatele.

Nenechte se dotlačit ke změně dodavatele pod nátlakem a v časové tísni. Srovnejte si aktuální ceny elektřiny v pohodlí domova bez podomního prodejce za zády. Přejít do kalkulačky

O tuto možnost se ale připravíte, když podepisujete „pouze“ smlouvu na zprostředkování výběru dodavatele v rámci energetické aukce. V tomto případě jednáte se zprostředkovatelem, na kterého se energetický zákon nevztahuje.

Když dáte zprostředkovateli plnou moc k výběru dodavatele v aukci, můžete tuto závaznou přihlášku do aukce stáhnout pouze do 14 dnů od jejího sepsání.

- Jan Zápotočný, člen představenstva E.ON Energie

Mezi dvěma mlýnskými kameny

Fikaný podomní prodejce vás dokáže „okrást“ i možnost odstoupit od smlouvy s dodavatelem do 15 dní od zahájení dodávek. Podpis na zprostředkovatelské smlouvě z vás vymámí mezi dveřmi vašeho domu, ale kvůli uzavření samotné smlouvy na dodávky energií už vás vytáhne až na pobočku dodavatele.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

„Nastávají i případy, kdy zprostředkovatel uzavře přihlášku mimo prostory k podnikání, avšak smlouvu o dodávkách uzavírá na pobočce nového dodavatele. Zákazník tak navíc ztrácí možnost takovou smlouvu o dodávkách energií vypovědět až do 15. dne od data zahájení dodávek. V případě, že si zákazník přistoupení ke smlouvě kdykoliv rozmyslí, je mu opět „vyhrožováno“ sankcemi v řádech tisíců korun jak od zprostředkovatele, tak od nového dodavatele.“ upozorňuje Zápotočný.