Technologie

Známe vítěze Energy Globe World Awards 2019

V rámci soutěže Energy Globe World Awards 2019 byly letos již po dvacáté oceněny nejlepší ekologické projekty z celého světa. Nahlédněte s námi na předávání cen a zjistěte, kdo z galavečera odcházel s „ekologickým oskarem“ v rukou.

Známe vítěze Energy Globe World Awards 2019
Známe vítěze Energy Globe World Awards 2019

Cena Energy Globe je jedním z nejprestižnějších ekologických ocenění, o které každoročně bojují ty nejlepší udržitelné projekty z celého světa. Od samého začátku v roce 1999 se jich do soutěže přihlásilo více než 20 000 a jen letos se zapojilo přes 187 zemí. Energy Globe Award je udělována jak na mezinárodní, tak i na národní úrovni. U nás je její předávání organizováno společností E.ON. V letošním roce tuto národní cenu vyhrál projekt Nenězeno, který se zabývá omezením odpadu z jídla.

Hlavním cílem Energy Globe World Awards je ukázat, že řešení pro mnohé environmentální problémy již existují a je možné se jimi inspirovat a začít je využívat ve větším měřítku. Zároveň také dokazují, že udržitelné produkty a projekty mohou fungovat i jako úspěšné byznys modely.

Trendem je recyklace a upcyklace, říká koordinátorka soutěže E.ON Energy Globe

V průběhu let se slavnostní předání těchto prestižních cen konalo na různých místech planety, od Japonska přes Kanadu až po budovu Evropského parlamentu v Bruselu. Tento rok byly ceny Energy Globe předány ve finském městě Espoo, které se může pyšnit tím, že bylo zvoleno nejudržitelnějším městem Evropy. Zároveň je také sídlem mnoha inovativních společností, jako je například Nokia, Kone, Tieto, Neste či Fortum, a v minulém roce bylo dokonce globální sítí měst a regionů ICF označeno za nejinteligentnější komunitu na světě.

Vyhlášení Energy Globe 2019.

Ocenění Energie pro všechny se letos rozdávalo poprvé

Stejně jako v minulých ročnících, i letos se oceňovalo v pěti základních kategoriích – Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. Navíc však přibylo speciální ocenění, které se tento rok udělovalo poprvé, Energie pro všechny. To reaguje na omezený přístup k vodě a energiím v některých oblastech. Podle Světového fondu na ochranu přírody je pitná voda dlouhodobě nedostupná pro více než 780 milionů lidí, podle Světové zdravotnické organizace jde však o více než miliardu. Podobná čísla pak figurují také v souvislosti s elektrickou energií. To je problém nejen pro samotné domácnosti, kterých se to týká, ale hlavně také pro školy, kde je nedostatkem vody a energie komplikována výuka, a pro nemocnice, které nemohou bez energií správně fungovat.

Tento problém se však snaží vyřešit společnost PT Selaras Daya Utama, letošní vítěz ceny Energy Globe v kategorii Energie pro všechny. Ta se svým projektem „SOLAR POWER SOLUTION FOR POOREST INDONESIA“ získala ocenění i na národní úrovni Energy Globe v Indonésii. V rámci projektu se podařilo vyvinout tři 10 kWp off-grid solární elektrárny, které nyní zásobují tři odlehlé vesnice v provincii Papua. Elektrárny dokáží vyprodukovat více než 50 kWh za den a dodávat tak energii škole s více než 200 studenty i místní komunitě. Navíc toto řešení pomáhá omezovat odlesňování, které v honbě za energií probíhalo poměrně ve velkém.

Další kategorie

V kategorii Země, která se týkala hlavně projektů zaměřených na ochranu přírodních zdrojů, se na prvním místě umístil projekt Bioestibas. Ten se zaměřuje na výrobu ekologických palet z odpadu z květinářství, především z hortensií. Palety Bioestibas mají navíc oproti klasickým dřevěným mnoho výhod. Jsou lehčí, umožňují přístup vysokozdvižného vozíku ze všech stran a jsou také skladnější – nákladní automobil, který běžně uveze 250 tradičních palet, může přepravit 1 000 ekologických palet.

V kategorii Oheň zaměřující se hlavně na oblast energií vyhrál projekt společnosti Go-Ahead London. Ta je největším londýnským autobusovým dopravcem poskytujícím téměř čtvrtinu londýnských autobusů. V minulém roce společnost uvedla do provozu největší flotilu plně elektrických autobusů v Evropě. 51 nových vozidel obsluhuje dvě transportní linky pro Londýn – 507 a 521, což je krok nejen k čistšímu ovzduší, ale také k dalšímu zavádění vozidel s velmi nízkými emisemi.

Mate Rimac, chorvatský Musk, rozjel výrobu elektroaut v zemi, kde se auta vůbec nevyráběla

Cenu z kategorie Voda si odnesli zástupci Maroka, konkrétně NGO Dar Si Hmad for Development, Education and Culture s projektem Drinking the Clouds. Ten se zaměřuje hlavně na jihozápadní Maroko, které je velmi blízko k Sahaře a lidé zde nemají přístup k tekoucí vodě. Většinou je tedy na ženách, aby denně až několik hodin pro vodu cestovaly a své rodině ji zajistily. Řešením mohou být mlhy, které se často vyskytují v nedalekých horách. Právě zde organizace naistalovala 15 sítí, které mají schopnost přeměnit mlhu až na 5 000 galonů vody denně.

V kategorii vzduch měla želízko v ohni i Česká republika, a to výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla a nákladní automobily Knorr-Bremse, který zaujal projektem EconX. Vítězem kategorie se však nakonec staly dva jiné projekty – HUBERT PALFINGER TECHNOLOGIES, společnost, která představila speciální nátěry na lodě, a skupina německých společností Fortum, ST1, Neste a HSY za projekt využívající geotermální energii k vytápění ve městě Espoo a obnovitelná paliva pro udržitelný transport.

Vyhlášení Energy Globe

V kategorii mládež pak zvítězil projekt MEGAgame, což je je specializovaný nástroj pro správu projektů, který umožňuje spolupráci v oblasti environmentálních projektů a práce v terénu v rámci globální komunity.

Aplikace Nesnězeno.cz je nejlepším ekologickým projektem v Česku

Letos poprvé byl součástí předávání cen také doprovodný program v podobě konference Energy Globe Days, na níž vystoupil i šéf českého E.ONu Martin Záklasník. Akce se se svou inspirativní přednáškou zúčastnil také český projekt Nesnězeno.cz, který letos zvítězil v národním kole soutěže.