Vše o elektřině

Šéfka ERÚ Vitásková: Nová tarifní struktura příští rok nebude, návrh přepracujeme

Návrh nové tarifní struktury (NTS), který v posledních týdnech čelil ostré kritice ze strany české veřejnosti, ale také politiků či zástupců ekologických organizací, nebude realizován. Oznámila to předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Původní návrh, na němž se podílel tým tvořený 40 energetickými experty, bude přepracován.

Šéfka ERÚ Vitásková: Nová tarifní struktura příští rok nebude, návrh přepracujeme 3 fotky v galerii
Šéfka ERÚ Vitásková: Nová tarifní struktura příští rok nebude, návrh přepracujeme

Vitásková již v pondělí ukončila činnost expertního týmu, který se na nové podobě tarifů pro odběr elektřiny podílel. „K ukončení činnosti výboru přistoupila poté, co se jeho účastníci shodli na nutnosti tarify upravit a předkládaný matematicko-technický model schválili jako základ pro další výpočty,“ uvedl ERÚ v tiskové zprávě. Více informací úřad oznámí na čtvrteční tiskové konferenci.

Kritizovaný návrh nové tarifní struktury, která měla začít platit od roku 2017, se tedy dočká přepracování. Jak Vitásková připustila, úprava tarifního systému na účtování elektřiny by mohla mimo jiné spočívat i v tom, že by se do celkové platby tolik nepromítala velikost jističe, což byl nejkontroverznější a nejdiskutovanější bod původního plánu.

Upravená podoba regulovaných cen elektřiny by podle Vitáskové mohla začít platit od roku 2018.

V hlavní roli jistič

ERÚ projekt nového tarifního systému představil letos v lednu. Návrh počítal s tím, že se od příštího roku do regulované složky platby za elektřinu, která tvoří cca 55 % z celkové ceny, začne do větší míry promítat kapacita hlavního jističe namísto skutečné spotřeby energie.

To by znamenalo, že by si domácnosti, které mají naddimenzovaný jistič, připlatily za elektřinu, která je pro jejich jistič rezervovaná v elektrické síti rozvádějící proud do jednotlivých odběrných míst. Cílem navrhovaného opatření je snížit náklady na údržbu elektrifikační soustavy. Ta musí zajistit, aby odběratelé s velkokapacitními jističi měli neustále k dispozici velký objem energie, navzdory tomu, že jej mnohdy nevyužijí.

Vitásková vyrazí mezi občany, bude s nimi konzultovat novou podobu tarifní struktury

Vysoké účty a nechuť šetřit

Návrh na změnu stávající tarifní struktury, která platí cca 15 let, ve společnosti vyvolal nebývalou vlnu nevole. Nejčastěji byla nová struktura kritizována za to, že není spravedlivá, neboť odsouvá skutečnou spotřebu elektřiny na druhou kolej. Domácnosti si stěžovaly, že kvůli opatření narostou jejich už tak vysoké výdaje. 

Nové tarify by mohly poškodit například chataře a chalupáře.

Ekologické organizace zase argumentovaly tím, že pokud cenu nebude do značné míry ovlivňovat reálná spotřeba, pak mnoho lidí ztratí motivaci elektřinou šetřit. Ukázalo se také, že by se změna v mnoha případech dotkla chatařů, chalupářů či důchodců žijících o samotě.

Změna tarifů účty prozatím nezvýší, ale ušetřit můžete vždycky Spočítat úsporu

Odmítnutí z nejvyšších míst

Nesouhlas s návrhem později projevili také někteří čeští političtí představitelé v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Ten návrh označil za špatný, neboť by jeho vlivem v některých případech došlo ke skokovému zvýšení plateb za elektřinu

Podle analýzy Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by navrhovaný systém tarifů pro platbu elektřiny znamenal zdražení cen elektrické energie pro více než 38 % domácností. Více by zaplatilo také 91 % podnikatelů s malou spotřebou elektřiny.  

K nárůstu plateb by došlo zejména u domácností s nižší spotřebou elektřiny, návrh omezuje motivaci šetřit, paradoxně by došlo k přesunu prostředků od chudších k bohatším. Návrh není dobře připraven, s novým tarifním systémem není důvod pospíchat. Je potřeba jej připravit kvalitně s ohledem na sociální dopady a není nutné jej zavádět již od 1. 1. 2017.

- Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Ministerstvo dodalo, že plán ERÚ na zavedení nové tarifní struktury, která by více reflektovala aktuální stav české energetiky, kvituje. Návrh ERÚ ovšem bude podle MPO třeba ještě přepracovat.

Prostor k diskuzi

Šéfka ERÚ Vitásková od zveřejnění návrhu upozorňovala na to, že představená podoba nové tarifní struktury nemusí být definitivní. Vyzvala proto zástupce z řad veřejnosti i odborníků, aby se ozvali se svými připomínkami, návrhy či výtkami. Od ledna do konce února se na ERÚ sešlo bezmála 15 tisíc převážně negativních reakcí.

Pro komunikaci s veřejností ERÚ zřídil speciální webové stránky. Kromě informací o nových tarifech na nich návštěvníci mohli najít také kalkulačku, díky níž si mohli spočítat, zda a jaký rozdíl úprava tarifní struktury přinese právě jejich domácnosti.

Závěry velkého průzkumu? Veřejnost je zmatená

Průzkum, který portál Elektřina.cz provedl ve spolupráci s online srovnávačem Ušetřeno.cz ukázal, že mezi lidmi vládne v souvislosti s novou tarifní strukturou zmatek. Z odpovědí získaných od 2 100 respondentů vyplynulo, že Češi sice mají dobrý přehled o tom, jaký vlastní jistič či kolik platí za elektřinu, ale v návrhu nových tarifů se příliš neorientují.

Nejzajímavější zjištění, která z průzkumu vyplynula, znázorňuje přehledná infografika:

Elektřina.cz - ERÚ Nová tarifní strukturaInfographic