Aktuality

Facebook bude vytápět 7000 domů v Dánsku. Mobilní aplikace spotřebují energie jako Irsko

Bez sociálních sítí či mobilních aplikací si život už pomalu nedokážeme představit. Tyto technologické výdobytky moderního světa ale začaly dostávat před dvěma lety pořádně na frak kvůli enormní spotřebě elektrické energie. Globální společnost tehdy žila více nežli pandemií koronaviru ekoaktivismem, zejména v podání Grety Thunberg, a mnohé firmy proto začaly slibovat úlevu planetě.

Facebook bude vytápět 7000 domů v Dánsku. Mobilní aplikace spotřebují energie jako Irsko
Facebook bude vytápět 7000 domů v Dánsku. Mobilní aplikace spotřebují energie jako Irsko

Zdroj úvodní fotografie: Pexels

Tlak vznikl tím, že dívku začaly podporovat statisíce lidí včetně světoznámých osobností. Třeba herec Leonardo DiCaprio. „Pokud nevěříte globální změně klimatu, tak nevěříte faktům,“ řekl loni. Tehdy se setkal právě s Gretou, která se do USA plavila 14 dní na plachetnici, aby po sobě zanechala co nejmenší stopu.

Rachel Peterson, viceprezidentka pro infrastrukturu Facebooku, v souvislosti s tehdejší společenskou náladou uvedla že „změna klimatu je dnes naléhavým problémem, kterému svět čelí“. A zdůraznila: „Jsme odhodláni přispět k řešení této výzvy.“

Greta Thunberg

Emisí vyprodukoval stejně jako 213 tisíc vozů

Svá slova však pronesla až poté, co Facebook sklidil kritiku za to, že v roce 2016 spotřeba této sociální sítě činila 2,46 milionů megawatthodin, tedy jako u 340 tisíc amerických domácností, jak informovala celosvětová média, přičemž z celkového objemu šlo 95 procent energie na napájení datových center.

A také za emise. „V roce 2017 Facebook vyprodukoval 979 tisíc tun oxidu uhličitého, což by dokázalo kolem 213 tisíc aut,“ kritizovalo mimo jiné v Česku sociální síť Hnutí Duha s odkazem na technologický web Gizmodo, jenž v roce 2018 uvedl, že „Facebook spotřebuje obludné množství energie“.

Nejen pod vlivem kritiky, ale zřejmě i z vlastního přesvědčení proto tato americká technologická společnost veřejně oznámila, že usiluje o to, aby na konci roku 2020 běžela její sociální síť výhradně na energii z obnovitelných zdrojů. Facebook také plánoval do stejného termínu snížit emise skleníkových plynů o 75 procent.

Na výrobu barevných kostiček nyní LEGO využívá 100 % energie z obnovitelných zdrojů

Aplikace používá pět miliard lidí

Pro srovnání uveďme, že třicet nejpopulárnějších mobilních aplikací světa spotřebuje dohromady 20 TWh energie, což je stejně jako celé Irsko. Pro další srovnání lze zmínit, že spotřeba elektřiny v Česku činí ročně podle Energetického regulačního úřadu přibližně 73,9 TWh. Přestože se největší vina za emise skleníkových plynů v IT sektoru připisuje datovým centrům (do roku 2025 budou podle expertiz zodpovědné za téměř deset procent globálních emisí), mobilní aplikace tak příliš nezaostávají.

Třicítku těchto nejoblíbenějších aplikací světa, mezi které patří na přední příčce právě i Facebook, podle spotřeby energie seřadil nedávno Atos, což je evropská korporace nabízející IT služby, přičemž mobilní aplikace využívá pět miliard uživatelů mobilních telefonů po celém světě. Postupem času kladou stále vyšší nároky na technické zdroje (RAM, CPU, data).

„Odebrali“ 22 tisíc osobních aut z vozovky

Ale vraťme se k tomu, jak se Facebook se svým závazkem vypořádal: v nedávné zprávě o udržitelnosti oznámil, že v roce 2019 byl napájen z 86 procent z obnovitelné energie. V roce 2015 to bylo 35 procent.

Facebook tak nyní odebírá většinu energie z větrných a solárních projektů včetně rozsáhlé solární farmy v Texasu (viz foto). V roce 2019 snížil své provozní emise skleníkových plynů o 59 procent ve srovnání s úrovněmi v roce 2017 a kompenzoval více než 100 tisíc tun emisí uhlíku, což je ekvivalent s odebráním 22 tisíc osobních automobilů z vozovky.

E.ON Energy Globe: Ekologické projekty se rozvíjí ve velkých i malých obcích

Využití tepla generovaného servery

Ve zmíněné zprávě o udržitelnosti Facebook také prohlašuje, že se zavázal vrátit energii komunitám, v nichž se nacházejí jeho zařízení. Předně plánuje využití tepla generovaného jeho servery v dánském Odense na ostrově Fyn (viz foto) a věnuje jej místní společnosti pro dálkové vytápění.

Výběr chladných míst není náhodný, Facebook díky tomu ušetří na vytápění. I tak ale servery generují obrovské teplo, pro které se hledá využití. Systém tak cirkuluje vodu z dálkového vytápění Odense do kampusu Facebooku o rozloze 50 000 m², kde je vedena izolovanými ocelovými trubkami na střechu datového centra. Zde voda prochází za účelem ohřevu měděnými cívkami umístěnými uvnitř každého z datových center, kde je současně 176 chladicích jednotek. 

Voda zachycuje teplo a je odváděna zpět do zařízení tepelných čerpadel na ostrově Fyn. „Tepelná čerpadla nejsou nová a jsou součástí dánské strategie vytápění na postupné vyřazování uhlí a zemního plynu. Jde ale o inovativní postup,“ řekla Lauren Edelman, manažerka energetického programu Facebooku.

Facebook doufá, že poskytne 100 000 MWh energie ročně. To je dle společnosti dost na zahřátí 6 900 domů v nedalekém městě, což prý pomůže Odense v polovině roku 2022 vyřadit uhlí.

Kdy Česko skončí se spalováním uhlí?

Nejmodernější datové centrum

Facebook současně investuje 800 milionů dolarů do výstavby nejmodernějšího datového centra v malém mětečku Gallatin, zasazeného do idylické krajiny v blízké vzdálenosti Nashvillu. „Vybrali jsme si Gallatin kvůli skvělé infrastruktuře,“ uvedla Rachel Peterson, viceprezidentka Facebooku pro strategii datových center a infrastrukturu. Centrum bude poháněno výhradně obnovitelnými zdroji energie. Patří sem projekty nedalekých solárních elektráren.

Jakkoli je na dobré cestě, svůj cíl ale zřejmě Facebook v letošním roce ještě nesplní. „Víme, že je třeba vykonat více práce. Nyní musí podniky více než kdy jindy myslet nejen na řízení svého provozního dopadu, ale také na spolupráci s ostatními, aby využily své technické přednosti a vyřešily problémy udržitelnosti,“ píše ve zprávě Rachel Peterson.

Jak ušetřit data a tím i energii

A jak mohou data a tím pádem i energii ušetřit sami uživatelé sociálních sítí či mobilních aplikací?

Nahrané aplikace typu Facebook či Gmail je podle odborníků mnohem úspornější přihlašovat přímo přes internet, nikoliv přes aplikaci. Některé totiž nadměrně vytěžují procesor a tím zvyšují energetický odběr přístroje, jakkoli existují i jejich odlehčené verze, například Facebook Lite.