Domácnost

Fotovoltaické panely: Vše důležité, co o nich potřebujete vědět

Fotovoltaické panely jsou dostupnější než kdykoli jindy, a tak mnoho domácností začíná uvažovat o jejich pořízení. Patříte mezi ně? Zjistěte o solárních technologiích vše, co potřebujete vědět. Dozvíte se, na kolik vás domácí solární elektrárna vyjde, z čeho se dá financovat a jaký typ bude pro vaši konkrétní situaci nejlepší.

Fotovoltaické panely: Vše důležité, co o nich potřebujete vědět
Fotovoltaické panely: Vše důležité, co o nich potřebujete vědět

Ceny solárních panelů: Jak se liší fotovoltaické od fototermických?

Technologie pro využívání solární energie jsou stále v mysli mnoha lidí zafixovány jako drahý módní trend, který se nikdy nezaplatí. A není divu. První sériově vyráběné solární panely byly na trh uvedeny v roce 1979 a jejich ekonomická návratnost byla více než sporná. Instalovaly se tak spíše ve specifických případech a pro mnoho běžných domácností byly po dlouhou dobu nedostupné. V posledních deseti letech se však situace postupně mění, cena fotovoltaických panelů a solárních kolektorů klesá a účinnost pomalu, ale jistě stoupá. Díky tomu se solární energetika stává globálně nejrychleji rostoucím zdrojem energie.

Malou elektrárnu využívající slunečního záření si tak může dovolit stále více českých domácností.

Solární články ze zmutovaných bakterií vyrábí elektřinu i při zamračené obloze

Přesná finanční návratnost solárních panelů se však vždy odvíjí od konkrétních případů. Důležitým kritériem, které ovlivňuje návratnost, je, zda budete panely využívat na výrobu elektřiny, a nebo jen pro ohřev vody či vytápění. Výběr řešení totiž záleží právě na tom, jak budete chtít s energií ze sluníčka vlastně naložit.

Fototermický systém

Pro ohřev vody a vytápění se často využívá fototermický systém, který ohřívá přenosovou kapalinu pomocí kolektorů. Ta svoji energii předává prostřednictvím tepelného výměníku vodě ohřívané v bojleru. Instalace tohoto řešení vyjde asi na 5 až 15 000 Kč za metr čtvereční. Z takové plochy jste schopni získat přibližně 500 kWh energie ročně. Ve srovnání s životností kvalitního kolektoru, která je až 20 let, se tak instalace tohoto řešení většinou vyplatí. U fototermických kolektorů se navíc v průběhu času nesnižuje jejich výkon, pokud tedy nedojde k jejich ušpinění.

Pro ohřev vody a vytápění se často využívá fototermický systém.

Fotovoltaické panely

Elektrickou energii, kterou můžete využít pro spotřebiče, vyrábí fotovoltaické panely. Ty fungují na základě fotovoltaického efektu. Velmi zjednodušeně to znamená, že při dopadu světla vzniká elektrické napětí. Takové řešení vyjde asi na 4 000 Kč za metr čtvereční, takže pořizovací cena může být výrazně nižší než u solárních kolektorů. Vždy však záleží na konkrétním řešení, které domácnost zvolí. Svou roli sehraje také lokalita, kde se objekt nachází. Nejvíce slunečních paprsků totiž dopadá na území jižní Moravy.

Na rozdíl od solárních kolektorů však u fotovoltaiky musíte počítat drobnou ztrátou výkonu v průběhu doby životnosti, která většinou bývá přes 30 let. Výrobci uvádějí většinou pokles účinnosti o 10 % v průběhu deseti let.

Tip: Při provozu solární elektrárny můžete spolupracovat třeba s energetickou společností E.ON. Ta od vás může přebytečnou elektřinu buď odkoupit a nebo vám ji uloží do takzvané virtuální baterie.

Kde nakoupit? Zkusit můžete Čínu i sázku na jistotu v podobě renomovaných prodejců

Velkou roli hraje také to, kde si technologie pořídíte. Můžete vsadit na levné řešení od asijských výrobců, se kterým však budete riskovat nižší účinnost a o něco kratší životnost, nebo si připlatíte a zvolíte řešení od renomované firmy.

Optimistické jsou i předpovědi do budoucna. Dle energetické konzultační firmy EGÚ by mohla cena solárních technologií do roku 2030 klesnout přibližně o 20 %. Za dalších 10 let pak o čtvrtinu. Jedna kilowatthodina z malé domácí elektrárny by tak vyšla zhruba na 2,70 Kč.

Otřesný stav cesty a málo elektřiny: Solární silnice ve Francii končí jako úplný propadák

Financování solárních panelů

I když solární panely v posledních letech výrazně zlevnily, stále se nabízí otázka, jak je financovat. Vhodným řešením by mohlo být využití dotací Nová zelená úsporám, které vám mohou do rozpočtu přihrát jednorázovou fixní částku. Na termické solární systémy můžete získat 35 000 nebo 54 500 Kč, na fotovoltaické solární systémy pak 40 000 – 170 000 Kč.

Termické solární systémy umístěné na střeše.

Možností je také financování klasickým úvěrem či úvěrem ze stavebního spoření. Při pořízení solárního řešení od společnosti E.ON můžete například využít jejich nabídku úvěru s 5,89% RPSN. Při čerpání úvěru ze stavebního spoření pak podle odborníků z E.ON záleží hlavně na konkrétním poskytovateli vašeho finančního produktu.

Věděli jste, že většina pojišťoven dnes již běžně zprostředkovává pojištění FVS v rámci pojištění nemovitosti? Samostatné pojištění fotovoltaiky není příliš běžné a obecně o něj není ani takový zájem. Kvalitní fotovoltaický panel by totiž v našich podmínkách měl bez problémů zvládnout jakékoliv výkyvy počasí. „FV panely jsou uzpůsobeny na to, aby byly vystaveny jak silnému slunečnímu svitu, tak prudkému dešti či kroupám. Navíc výrobce garantuje obvykle alespoň 12letou záruku,“ dodává Vít Pokorný, specialista na fotovoltaické systémy ve společnosti E.ON Energie. Speciální pojištění je tak ve většině případů celkem zbytečné.

Instalace solárních panelů

Ideální místo na instalaci jak fotovoltaických, tak fototermických panelů je na střeše domu, aby nezabíraly zbytečně místo na pozemku. Nejlepší volbou je orientace systémů na jih, je však možné využít také technologií, které umožňují orientaci na dvě světové strany, což může být výhodou proto, že elektřina je vyráběna po delší denní dobu. Jsou samozřejmě možné i jiné typy instalací, ty ale snižují možný energetický výnos.

Ideální místo na instalaci jak fotovoltaických, tak fototermických panelů je na střeše domu.

Dalším důležitým faktorem je pak skon, který by měl u fotovoltaických panelů být okolo 35°. U některých výrobců se setkáte i s doporučením na 45°. Přesný sklon a orientace však záleží na konkrétních podmínkách. U fotovoltaických parků se využívá například sklon okolo 20°, aby si panely navzájem nestínily, u hustější městské zástavby se pak přesné parametry určují dokonce počítačovými simulacemi, aby bylo možné ze solárních panelů vytěžit co nejvíce.

U fotovoltaických parků se využívá sklon okolo 20°.

Výhodou fotovoltaického systému při instalaci je, že je přibližně o polovinu lehčí než ten fototermický a zároveň se spojuje pouze elektrickou kabeláží. Díky tomu instalace netrvá moc dlouho a odborníci ze společnosti E.ON si s ní poradí průměrně za jeden až tři dny. Fototermika potřebuje potrubí z mědi nebo nerezové oceli opatřené tepelnou izolací, což činí instalaci o něco málo složitější.

29 % Čechů přemýšlí o pořízení fotovoltaiky. U majitelů rodinných domů je to přes 50 %

Solární energie pro motoristy

Se stále větším zájmem o elektromobily vyvstává také otázka, zda je možné tento typ aut nabíjet čistou energií z domácí solární elektrárny. „Fotovoltaické systémy a elektromobilita dávají dohromady smysl, jejich propojením skutečně získáme čistou a zelenou mobilitu. Je důležité zvážit a plánovat, v jakou denní dobu budete elektromobil nabíjet, ideální je to samozřejmě přes den, kdy může elektroauto přímo odebírat elektřinu, kterou FVS vyrábí. Pro noční nabíjení lze pak využívat Virtuální případně fyzickou baterii.“ říká Vít Pokorný.

Tip: Solární energii můžete využít i pro nabití klasické autobaterie. Stačí si pořídit solární nabíječku. S výkonem 5 až 30 wattů (W) se dá využít jako nouzový zdroj, abyste mohli dojet tam, kde je k dipozici běžná nabíječka do zásuvky.