Rozhovory

Přednášky se snažíme pojmout jako výlet do budoucnosti, říká zakladatel Future Port Prague

Již 10. a 11. září 2019 se na pražském výstavišti uskuteční veletrh FUTURE PORT PRAGUE 2019, o kterém jeho pořadatelé tvrdí, že se stane vaším osobním strojem času. Na co se můžete tešit a proč tuto akci navštívit?

Přednášky se snažíme pojmout jako výlet do budoucnosti, říká zakladatel Future Port Prague
Přednášky se snažíme pojmout jako výlet do budoucnosti, říká zakladatel Future Port Prague

Martin Holečko: vizionář, spoluzakladatel Etnetera Group, zakladatel unikátního festivalu Future Port Prague.

Marin Holečko, zakladatel Future Port Prague

Pro koho je veletrh určen a proč by ho člověk měl navštívit? 

MH: Festival je určen pro všechny s chutí poznávat obrovské možnosti, které nově vznikající technologie otvírají. Říkám záměrně festival raději než veletrh. Vedle veletrhu s více než stovkou ukázek technologií, ze kterých si většinu můžete vyzkoušet na vlastní kůži, festival totiž obsahuje 3 pódia s nabitým dvoudenním programem přednášek a rozhovorů s řečníky z celého světa. Snažíme se tak náš slogan „dotkněte se budoucnosti“ naplnit jak doslova, tak v rovině inspirace od nejlepších světových odborníků.

Jakou očekáváte účast v tomto roce? 

MH: Loni prošlo akcí přes 8000 lidí, doufáme, že letos to bude ještě víc. Rozdělili jsme dva dny festivalu tématicky na první businessový a druhý pro veřejnost a technologické nadšence. Projeví se tak jak v programu přednášek tak zaměření vystavovatelů. I když celá akce je zaměřena hlavně na profesionály, kteří hledají inspiraci a kontakty pro inovace ve svých firmách, máme vždy i hojnou účast vysokoškoláků a studentů obecně. Letos také zveme organizovaně celé středoškolské třídy, a to právě na druhý veřejný den.

Má smysl vyrábět tohle? Obrovský robot na skládání oblečení neušetří čas ani námahu

Jedním z nejdůležitějších témat veletrhu je robotika. Na co se návštěvník může těšit?  

MH: Velkým tématem jsou tzv. kolaborativní roboti. To jsou roboti, kteří mohou bez problémů a zvláštních bezpečnostních omezení pracovat přímo vedle člověka. Mají totiž množství sensorů a dávají tak pozor, aby člověku nepřišli do cesty a neublížili. 

Na veletrhu budou moci návštěvníci také vidět robotické ruce, které připravují koktejly nebo vaří. O robotických rukách, které za nás vaří, se mluví už nejméně 30 let. Proč nedošlo k jejich rozšíření alespoň v restauracích? Nejedná se spíše o technologii, která chce fascinovat, ale její reálná uplatnitelnost je zatím nízká? 

MH: Ano, doposud to bylo spíš na efekt. Momentálně jsou už ale ve vývoji celé kuchyňské sety, kde se robotické ruce, díky pokrokům ve strojovém vidění a učení obecně, dokážou učit od lidských kuchařů. Ještě to pár let potrvá a bude to zpočátku hodně drahé, ale dočkáme se.

robotické ruce, které připravují koktejly a vaří

Součástí veletrhu budou také přednášky. Na vašich stránkách tvrdíte, že „nám změní život“. Můžete to nějak specifikovat?

MH: Nabádáme naše řečníky, často špičkové odborníky ve svých oborech v celosvětovém měřítku, aby své přednášky pojali jako výlet do budoucnosti. Aby lidem nakreslili obrázek budoucího světa, tak jak si ho představují a jaký se snaží vytvořit. A protože jsou to hybatelé změn, které technologie přinášejí, je dost pravděpodobné, že se tak i stane. Umožní vám tak předvídat budoucnost, připravit se na ni a nebo získanou znalost využít ve své práci nebo životě. 

Jako řečníka máte na stránkách uvedeného například bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisku nebo šestnáctiletého podnikatele Shaleva Lifshitze, který se zabývá výzkumem umělé inteligence. Není účast natolik rozdílných řečníků spíše kontraproduktivní? 

MH: Naopak, bohatost a různorodost řečníků odráží dnešní svět neuvěřitelných možností, které každý máme. A to díky stále větší propojenosti světa a technologiím, které jsou čím dál výkonnější a zároveň dostupnější. Dnes se školák dokáže sám z internetu naučit využívat umělou inteligenci, kdokoliv  může využívat pro své podnikání satelitní data, a domů si objednáte sadu mladého biologa, která vám umožní editaci DNA. Tohle by ještě před 15 lety byla sci-fi.

Bude si moci návštěvník vyzkoušet některé z představovaných inovací na vlastní kůži? 

MH: Určitě, o tom celý Future Port Prague je. Vyzkoušíte si novinky z VR, AI, 3D tisku, robotiky a elektromobility spoustu dalšího.

Úchvatné robotické květy zabodovaly na Dutch Design Week 2018. Neviděli jste je už někde?

Důležitým tématem veletrhu je také udržitelnost. Vitor Santo, vedoucí pracovník ze společnosti Just, proto v Praze představí "kuřecí nugetky", které byly vytvořené bez jediného zabitého kuřete. Myslíte, že takové produkty mohou být úspěch? A bude možné je na veletrhu ochutnat? 

MH: Pevně věřím, že jakmile ta technologie dozraje, tak to zamíchá kartami v celém potravinářském průmyslu. A to nejen kvůli udržitelnosti, ale dlouhodobě i kvůli ekonomice – vyrábět maso „postaru“ chovem hospodářské zvěře, se přestane vyplácet.

V tuto chvíli se jedná ještě o spíše malovýrobu, která se pomalu z laboratoře dostává na reálný trh. Výroba je zatím velmi drahá a není to tedy bohužel ještě na hromadné ochutnávky. 

"kuřecí nugetky", které byly vytvořené bez jediného zabitého kuřete

Velkým problémem takových produktů je ale to, že jsou výrazně dražší než běžné maso. Čím si tedy mohou takové společnosti získat pravidelné zákazníky? 

MH: To je pouze otázka času, jakmile se technologie pěstování masa z buněk zdokonalí a začne velkovýroba, cena půjde rapidně dolu. A jsou k tomu fundamentální předpoklady, protože novou metodou ušetříte polovinu energie, 80% vody, 99% půdy.

Kdy jde robotům o život? Přece v robotických válkách

Na jaké další zajímavosti se mohou návštěvníci těšit? 

MH: Je toho spousta. Ukázky nejnovějších elektromobilů, nový český luxusní elektrický člun, technologické a vzdělávací vychytávky v sekci Future of Learning, digitální únikovka od Redbullu, mobilní laboratoř s 3D tiskem, věřím, že si každý najde to svoje.

Moc děkuji za odpovědi.