Vše o elektřině

Jak poznáte vhodný jistič pro vaši domácnost a kolik stojí jeho výměna?

Ušetřit na výdajích za elektřinu můžete nejenom změnou dodavatele, distribuční sazby nebo výměnou svého trvalého bydliště za dřevěný srub v lese. Vyměnit můžete ještě hlavní jistič. Přestože se nejedná o zrovna levnou záležitost, zejména obyvatelé starších domů na této možnosti mohou vydělat.

Jak poznáte vhodný jistič pro vaši domácnost a kolik stojí jeho výměna? 2 fotky v galerii
Jak poznáte vhodný jistič pro vaši domácnost a kolik stojí jeho výměna?

Hlavní jistič slouží jako taková pojistka před přetížením nebo zkratem elektrické sítě. Funguje jako samočinný vypínač, který přeruší dodávku elektřiny, když má dojít ke zkratu a tím zabrání poničení elektrospotřebičů. Nesmí být tedy příliš slabý, aby k vypínání docházelo při běžném provozu domácnosti, na druhou stranu zbytečně silný jistič ukrajuje příliš velký kus z vašeho rodinného rozpočtu.

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

Čím silnější jistič, tím více zaplatíte na položce platba za rezervovaný příkon. Její cena se liší ve třech distribučních oblastech a patří do regulované části ceny za elektřinu.

Měsíční platba za rezervovaný příkon pro rok 2020

jistič distribuční sazba region ČEZ region E.ON region PRE
do 3 × 10 A a do 1 × 25 A včetně D02d 49,61 Kč 48,40 Kč 49,61 Kč
nad 3 × 20 A do 3 × 25 A včetně D02d 123,42 Kč 119,79 Kč 124,63 Kč
nad 3 × 25 A do 3 × 32 A včetně D25d 210,54 Kč 99,65 Kč 193,60 Kč

Tabulka: Uvádímě aktuální ceny k 1. 3. 2020 včetně DPH dle ceníků dodavatelů.

Hlavní jistič

Samočinný vypínač, který přeruší dodávku elektřiny, když má v síti dojít ke zkratu, přetížení či jiné poruše. Tím chrání elektrospotřebiče před poškozením.

 

Při ohřevu vody a vytápění elektřinou, zaplatíte více za příkon

Síla jističe se udává v ampérech. Jak poznáte, který jistič se hodí zrovna pro vás? Závisí to hlavně na množství a energetické náročnosti vašich elektrospotřebičů.

V bytech, kde se elektřinou netopí, neohřívá voda a na vaření slouží plynový sporák, si pravděpodobně vystačíte s nejslabším a zároveň nejlevnějším jističem 1 x 25 A. Ten zvládne utáhnout i elektrickou síť v rekreačních chatách, kde se nepoužívají energeticky náročná zařízení jako cirkulárka, hoblovka aj.

Který spotřebič je u vás doma největší žrout elektřiny? Snadno to zjistíte z naší interaktivní kalkulačky. Chci vypátrat žrouta!

Do rodinných domků a větších chalup, kde elektřinou ohříváte vodu, už budete potřebovat silnější jistič s hodnotami 3 x 20 A, pokud také elektrickou energií vytápíte, sáhnete po velikosti 3 x 25 A. Čísla 1 a 3 na začátku udávají, jestli se jedná o jednofázový nebo třífázový elektrický rozvod, který umožňuje výskyt dvou úrovní napětí naráz. A na konci znamená počet ampérů.

Jak spočítat vhodnou velikost hlavního jističe?

Zjistěte si celkový příkon spotřebičů ve wattech (P) ve vaší domácnosti. Ten podělíte velikostí fázového napětí (U), tedy buď 230 V nebo 3 x 230 V a vyjde vám číslo, které značí velikost jističe (I) v Ampérech.

P = (3 x) U x I

např.  7000 W = 230 V x I

Celkový příkon vašich spotřebičů činí 7 kW. Máte jednofázový rozvod, proto napětí 230 V nenásobíte třemi. Výsledná hodnota jističe potom bude 30,4, což ukazuje na nejbližší jistič s hodnotou 32 A. Doporučuje se počítat i s malou rezervou.

Vyznejte se ve faktuře za elektřinu: Možné nesrovnalosti můžete reklamovat

V případě, že si v budoucnu pořídíte nové spotřebiče, ať pak nemusíte zvyšovat velikost jističe. Netušíte, jaký jistič máte nyní? Dozvíte se to z údajů na vaší faktuře za elektřinu. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem. Pokud bydlíte v Praze, můžete zkusit využít například služeb Centra energetického poradenství PRE.

Upadáte do mdlob při pohledu na účty za energii? Najděte si levnějšího dodavatele!

Kdy má cenu měnit jistič?

Samotná výměna jističe vás přijde na několik tisíc, protože kromě nového jističe si musíte opatřit i revizní zprávu od technika. Zbytečně silný jistič často najdete ve starých budovách nebo rekreačních chatách. Záleží na vás, jak dlouho se chystáte daný objekt užívat, investice do změny jističe se vám obvykle vrátí až po několika letech.

Porovnání cen elektřiny 2017 v Evropě: Nejvíc platí Němci a Portugalci. Jak si vedou Češi?