Technologie

Hrozbu epidemie koronaviru jako první odhalila umělá inteligence startupu BlueDot

Svět se dozvěděl o novém virovém onemocnění, později známém jako COVID-19, od Světové zdravotnické organizace (WHO) 9. ledna 2020. Na výskyt vysoce nakažlivého viru ale už o 10 dní dříve upozornily počítače kanadského startupu BlueDot. Jaké informace pomohly webové platformě k odhalení koronaviru, který má nyní na svědomí téměř 19 000 lidských životů po celém světě?

Hrozbu epidemie koronaviru jako první odhalila umělá inteligence startupu BlueDot
Hrozbu epidemie koronaviru jako první odhalila umělá inteligence startupu BlueDot

Ilustrační obrázek. Zdroj: Adobestock

O půlnoci z 30. na 31. prosince 2019 zachytil softwarový systém BlueDot Explorer nezvyklý shluk 27 případů podobných zápalu plic v okolí tržiště s mořskými plody a živými zvířaty v čínském Wu-chanu. Software vyvinutý pro detekci a predikci rozšiřování nakažlivých nemocí po celém světě ihned poslal zprávu svým zákazníkům, kam patří různé státní instituce, nemocnice i soukromé firmy.

Jak služba BlueDot funguje?

Algoritmus využívá umělé inteligence i prvků strojového učení ke zpracování obrovského množství dat (big data), aby vytipoval místa vypuknutí a dalšího rozšíření epidemií.

Vyhledává informace každých 15 minut nejen z různých oficiálních zdrojů (WHO, zdravotnické a nemocniční databáze), ale dokáže pátrat po klíčových slovech, která označují různé symptomy, ve zpravodajských článcích psaných 65 jazyky.

Čína do boje s koronavirem nasadila drony a roboty

„Prošmejdí“ kolem 100 000 textů za den. Kategorizaci důležitých zmínek se software nejdříve naučil od lidí, aby později automaticky upozorňoval jen výrazné odchylky od běžných trendů. Například, aby nikoho nealarmoval kvůli epidemie klasické chřipky.

Kromě toho je také napojen na data z aerolinek, údaje o počasí ze satelitů nebo informace o chorobách zvířat či hmyzu.

BlueDot se trefil i do měst, kam se virus z epicentra rozšířil

Díky přelouskání této enormní záplavy dat, zejména od leteckých společností, se podařilo výzkumníkům a počítačovým expertům z Toronta, kde BlueDot sídlí, správně předpovědět asijské metropole, kam se koronavirus z Wu-chanu dostal nejdříve. Patří sem Bangkok, Hongkong, Tokio, Taipei, Soul, nebo třeba Singapur.

strach před koronavirem na letišti

Nešlo o první trefu do černého kanadského startupu. V roce 2016 jeho tým s předstihem 6 měsíců předpověděl šíření virového onemocnění Zika v americkém státě Florida.

Epidemie SARS donutila doktora hledat jiná řešení

Projektu BlueDot vdechl život kanadský doktor a nyní také profesor Torontské univerzity, Kamran Khan, který se dostal do předních linií boje proti syndromu náhlého selhání dýchání (SARS) v roce 2003. Jen v Torontu připravil virus o život 44 lidí. Celkem mu podlehlo 774 osob.

Nevíte, čím se doma zabavit, když Česko sevřela karanténa? Podívejte se na pokroky umělé inteligence a robotů očima filmových režisérů! Chci se mrknout na filmy o robotech a AI!

Od té doby začal Khan hledat technologii, která by urychlila systém včasného varování. Usnadnil to až boom datové analytiky v posledních letech. Doktor založil startup v roce 2013.

V žádném případě netvrdíme, že by využití umělé inteligence problém epidemií vyřešilo. Jde jen o jeden z palety nástrojů, které nám mohou pomoci. Nenahrazujeme lidský mozek umělou inteligencí. Ta nám slouží pouze k tomu, abychom našli jehlu v kupce sena. Její význam pak musí ještě prověřit tým lidských odborníků.

- Kamran Kahn, doktor a zakladatel startupu BlueDot

Zdroje: Diginomica, Bluedot